Jump to content

Προβλημα με ελληνικά σε import


AlexFL

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

προσπαθώ να περάσω κάποια προϊόντα με import αλλά δεν μου βλέπει ελληνικά. Το περίεργο είναι ότι όταν μέσα σε κάποιο πεδίο υπάρχει κάποιο αγγλικό γράμμα ή κάποιο σημείο στίξης παίρνει και τα ελληνικά πχ. με UTF8 Without BOM

 

Ποντίκι --> Κενό

Mouse Ποντίκι --> Mouse Ποντίκι

Ποντίκι Mouse --> Mouse

.Ποντίκι --> .Ποντίκι

 

Έχει κάνεις παρόμοιο πρόβλημα; Το έψαξα γενικώς μέσα στο φόρουμ αλλά οι λύσεις που δίνονται (UTF8 Without BOM με notepad++ κτλ δεν μου δουλεύουν).

Ευχαριστώ προκαταβολικός. :)

Edited by alexfodev (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις ένα CSV στοιχειωδώς μικρό (π.χ. με ένα προϊόν μόνο) που να μη σου γίνεται import σωστά, για να το τσεκάρουμε;

 

Επίσης, να υποθέσουμε ότι χρησιμοποιείς την τελευταία έκδοση του PS; (1.5.6.0)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο πεδίο της τιμής χρησιμοποιείς ως διαχωριστικό ακέραιου-δεκαδικού μέρους τον χαρακτήρα "," (κόμμα - comma). Αυτό μπορεί να έχει νόημα για τον τρόπο που οι Έλληνες (και όχι μόνο) γράφουμε τους δεκαδικούς αριθμούς, αλλά νομίζω ότι το PrestaShop δέχεται μόνο την αγγλοσαξωνική γραφή των δεκαδικών (τελεία . αντί για κόμμα).

 

Δες τί λένε κι εδώ: http://www.prestashop.com/forums/topic/287189-import-attribute-value-with-comma

Edited by parsifal (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Το έγραψα και στο αγγλικό φόρουμ το πρόβλημα, αλλα δεν έχω πάρει ακόμα καμμιά απάντηση.

Πάντως πιστέυω ότι είναι σοβαρό θέμα του prestashop γιατί είναι και σε άλλες γλώσσες ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα αντίστοιχο πρόβλημα κατά την εισαγωγή μέσω csv για προϊόντα και κατηγορίες με ελληνικούς χαρακτήρες. Η λύση που βρήκα ήταν να βάλω την ονομασία του προϊόντος μέσα σε quotes (") όπως φαίνεται παρακάτω:

 

Name*;Categories (x,y,z,...);Reference #
"Το προϊόν μου";"Η κατηγορία του";123456
Edited by stathis (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Στάθη, ακριβώς το ίδιο μου απάντησαν και σε αυτό το θέμα http://www.prestashop.com/forums/topic/288570-solved-greek-characters-on-import/?do=findComment&comment=1454716

βέβαια με την ποσότητα των προϊόντων που έχω να περάσω θα μου βγεί λίγο η πίστη αλλά τουλάχιστον υπάρχει λύση.

Μήπως έχεις βρει κάποιον πιο αυτοματοποιημένο τρόπο να περνάς τα ";

Link to comment
Share on other sites

AlexFL, και εγώ εδώ αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα
τα " δεν μου πέτυχαν στη πρώτη μου προσπάθεια, αλλά θα δοκιμάσω και κάποιους άλλους τρόπους

να δω τι γίνετε. Εγώ δουλεύω σε PrestaShop 1.5.5, δεν ξέρω βέβαια άμα παίζει ρόλο σε όλο αυτό.


Τα " εγώ για να τα περάσω γρήγορα έβαλα σε ένα κενό κελί τον χαρακτήρα " και μετά
χρησιμοποίησα αυτό το κουτί στη φόρμουλα μέσα.
 

Όπου Α2 το Όνομα και D2 ο χαρακτήρας "
AX,AY,AZ
κείμενο, αριθμοί

Παράδειγμα για Τιμή (χωρίς φόρμουλα)

=D2&A2&D2

Παράδειγμα για Τιμή (με φόρμουλα)
 

=D2&&IF(ISBLANK(AX2);;" "&AX2)&IF(ISBLANK(AY2);;" "&AY2)&IF(ISBLANK(AZ2);;" "&AZ2)&D2



 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Κοίτα να δεις εαν η DB ειναι utf-8

και το συμαντικοτερο δημιουργησε το csv sto openoffice . Εαν το φτιαχνεις με Μs office μαλλον εχεις προβλημα στην κωδικοποιηση που ειναι και πολυ συχνο προβλημα με τα ελληνικα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

Κοίτα να δεις εαν η DB ειναι utf-8

και το συμαντικοτερο δημιουργησε το csv sto openoffice . Εαν το φτιαχνεις με Μs office μαλλον εχεις προβλημα στην κωδικοποιηση που ειναι και πολυ συχνο προβλημα με τα ελληνικα .

 

Πολύ σωστά.. Και εγώ χθες κατάφερα να δω Ελληνικούς Χαρακτήρες αφού τα μετέτρεψα σε UTF-8 (με Notepad++). Βέβαια υπάρχει το πρόβλημα πως χωρις τα " δεν τα βρίσκει, αλλά με τα " τα περνάει και αυτά στο Όνομα, Περιγραφή, Tags κτλ. (πχ. "ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ")

Θα συνεχιστεί και σήμερα το ψάξιμο για να περαστούν όλα ομοιόμορφα και θα απαντήσω μόλις βρω κάποια λύση.

 

**EDIT:

 

To πρόβλημα λύθηκε, όπως προανέφερε και ο tsimento πρέπει αυστηρά με OpenOffice να γίνετε η αποθήκευση σε UTF-8.

Εμένα το OpenOffice μου βγάζει διπλό κόμμα όπου υπάρχει μονό, αλλά με μία περασιά από Notepad++ εύκολα αλλάζει πάλι σε μονό.

Edited by Mikeole (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Κάτι επίσης που μπερδεύει το Import μου στο Prestashop, είναι ότι δε μου δέχεται τα

Χαρακτηριστικά των προϊόντων όπως τα περνάω.

 

πχ.  Διαστάσεις:18Χ9Χ21:1, Διαστάσεις:22Χ10Χ31:2, Διαστάσεις:26Χ12Χ37:3

 

Αλλά εισάγει μόνο το τελευταίο (στην περιπτωσή μας το Διαστάσεις:26Χ12Χ37:3)

 

Συγκεκριμένα εγώ θέλω να έχει το κάθε χαρακτηριστικό μία τιμή(€) και να εμφανίζεται

σε dropdown menu. Έχει κάποιος κάποια λύση σε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...