Jump to content

Ασχετος help


spithouri

Recommended Posts

Καλημερα.

Λιγο βοηθεια παρακαλω!

Ειμαι στην φαση του install κι εχω κολλησει εκει που λεει <<Database server address:>>

Τι βαζω εκει;

Εβαλα την διευθυνση αλλα τιποτε. Ποια πορτα να βαλω;

Ειμαι παντελως ασχετος και νεος εδώ... Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε spithouri.

 

Υπάρχουν δύο περιπτώσεις, ανάλογα πώς έχει ρυθμισμένο τον(-ους) Database Server(s) η εταιρεία που έχεις το hosting σου:

 

1. Η βάση δεδομένων τρέχει στο ίδιο μηχάνημα με αυτό που τρέχει ο web server

Σε αυτήν την περίπτωση, συνήθως αρκεί να δηλώσεις ως "Database server address" είτε το "127.0.0.1" είτε το "localhost"

 

2. Η βάση δεδομένων τρέχει σε άλλο μηχάνημα από αυτό του web server

Σε αυτήν την περίπτωση, συνήθως θα σε έχει ενημερώσει ο hoster σου ποια είναι η διεύθυνση IP ή το hostname του μηχανήματος όπου τρέχει η βάση δεδομένων. Τσέκαρε τυχόν αυτοματοποιημένα emails που έλαβες κατά την αγορά του hosting πακέτου σου ή τις πληροφορίες που σου δίνει ο hoster μέσα από το hosting panel που τυχόν σου παρέχει

 

Συνήθως, είμαστε στην περίπτωση 1.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλος, το κοιταζω κι αν κολλησω βαζω φωνη... Η βαση τρεχει κανονικα στον ιδιο server που ειναι και το site.

 

Ασχετο...

 

Το μαγαζακι σου ειναι κουκλα. Πολυ καλη δουλεια!!! Της δουλειας αυτης ειμαι κι εγω...

Και τον υπνο μου ηχεια κι ενισχητες βλεπω! lol

Edited by spithouri (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το ανεβασα κανονικα αλλα...

 

Κατα την διαρκεια της εγκαταστασης δημιουργησα κι ενα λογαριασμο χρηστη. Προσπαθω τωρα να μπω σε αυτον τον λογαριασμο και δεν μπαινω. Αυτος ο πρωτος λογαριασμος ειναι ο λογαρισμος του admin. Ετσι δεν ειναι;

Το κουφο ειναι οτι δημιουργησα εναν νεο λογαριασμο στο ιδιο e-mail με αυτο του προηγουμενου λογαριασμου και το δεχτηκε, οκ ο νεος λογαριασμος, μπηκα κανονικα. Δεν βλεπω πουθενα κατι για admin control panel..

 

Τι παιζει εδω τωρα; Ευχαριστω και παλι αδερφε!!

Edited by spithouri (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι το μαγαζί σου είναι στο link (παράδειγμα) http://www.tomagazimou.gr

 

Για να μπεις στο Back Office (έτσι ονομάζει το PrestaShop το διαχειριστικό panel του), πρέπει να επισκεφτείς το link http://www.tomagazimou.gr/admin

 

Όμως το PrestaShop μόλις τελειώσει την εγκατάστασή του, σου επισημαίνει πως για λόγους ασφαλείας πρέπει να συνδεθείς με FTP στον server σου και να μετονομάσεις τον φάκελο "admin" σε κάτι άλλο, π.χ. admin8456. Οπότε, για να μπαίνεις στο Back Office, θα επισκέπτεσαι το link http://www.tomagazimou.gr/admin8456. Μέχρι να κάνεις αυτήν την αλλαγή, το PrestaShop θα αρνείται να σε συνδέσει στο Back Office.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο cp χωρις να μετονομασω τον φακελο. Εσβησα οπως οριζουν τον φακελο istall μονο.

 

 

Περίεργο! Πρόσφατα εγκατέστησα δοκιμαστικά την έκδοση 1.5.5.0 και αν θυμάμαι καλά, μου πετούσε μήνυμα στη σελίδα εισόδου του Back Office και δε με άφηνε να προχωρήσω αν πρώτα δεν άλλαζα όνομα στον φάκελο admin...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε αφηνει μονο για μια session η κατι τετοιο. Αν δεν αλλαξεις εσυ το ονομα φακελου το κανει μονο του με ενα τυχαιο αριθμο.

Μετα θα πρεπει να μπεις με αυτην την ακολουθια οπως ειναι στο ftp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...