Jump to content

Probleme la configurare transportatori


Recommended Posts

Incerc de ceva vreme sa instalez modulul de transport de la urgentcurier. Am urmat pasii din help-ul lor, imi apare in BO meniul lor dar nu reusesc sa fac sa apara in FO transportatorul UrgentCurier.

 

Am respectat pasii din help-ul de presta pentru creearea si configurarea unui transportator, am creat intervale de pret (fara interval de greutate), am stabilit pretul....dar modulul tot nu vrea sa afiseze transportatorul in FO. Nu afiseaza decat transportatorul initial creeat ("pick-up in store"). Daca il sterg pe acesta, in FO afiseaza eroare ca nu gaseste un transportator!!!

 

Un alt lucru observat, este ca la fiecare modificare a datelor unui transportator, in baza de date se schimba ID-ul respectivului transportator (se sterge si se creeaza o alta inregistrare cu datele noi salvate). Este un comportament normal, sau este o greseala de configurare?

 

Va sunt recunoscator pentru ajutor.

 

 

PS: Folosesc prestashop v1.5.4.1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

e normal sa se schimbe id-ul asa face presta.

 

nu sunt familiar cu modulul urgent curier, daca-mi dai acces la un backoffice sau imi trimiti modulul poate rezolvam si scriem aici solutia sa o afle si altii pe viitor

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

  o problema asemanatoare am si eu. Presta varianta 1.5.4.1 e instalata de 6 luni, iar de 3 zile mi-au disparut brusc toti transportatorii.

 

 Am incercat toate variantele posibile, dar la pagina din cos cu selectarea transportatorilor, nu imi apare absolut nnimic.

 

 Am instalat si managementul avansat de stoc, am selectat un curier pentru depozit, dar din pacate tot nu merge ... va rog sa ma ajutati ... 

Link to comment
Share on other sites

  o problema asemanatoare am si eu. Presta varianta 1.5.4.1 e instalata de 6 luni, iar de 3 zile mi-au disparut brusc toti transportatorii.

 

 Am incercat toate variantele posibile, dar la pagina din cos cu selectarea transportatorilor, nu imi apare absolut nnimic.

 

 Am instalat si managementul avansat de stoc, am selectat un curier pentru depozit, dar din pacate tot nu merge ... va rog sa ma ajutati ... 

dar ai uitat sa ne scrii ce ai facut acum trei zile inainte de a disparea, ca singur, un server nu modifica, decat omul

Link to comment
Share on other sites

Eu am rezolvat problema reinstaland sistemul de la zero. Nu am reusit sa inteleg motivul pentru care initial nu functiona modulul de Urgentcurier impreuna cu Fancurier, iar dupa reinstalare a functionat.

 

Legat de schimbarea id-ului la fiecare modificare (adaugare logo, modificare grad viteza, etc.) a transportatorului...e un pic ciudat pentru ca in baza de date se dubleaza inregistrarile. Asta inseamna ca daca modifici de 100 de ori, vei avea id=100 si 100 de inregistrari in tabela?

Link to comment
Share on other sites

fara sa fi studiat in detaliu acest aspect, cred ca id-ul ala intra in comenzi cu parametrii care au fost setati,( de expl transport gratuit.)

daca-i modifici parametrii, comenzile vechi se dau peste cap.

prin urmare, prestashop  foloseste aceste id-uri chiar daca sunt inactive pentru a opera cu aceste comenzi mai vechi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...