Jump to content

Adaugare suport firme - standard Romanesc (Reg. Com, IBAN, etc)


rhemaxos

Recommended Posts

Salut!

 

Am nevoie sa modific Prestashop-ul pentru a face disponibile urmatoarele detalii:

"Nr. Reg. Com", "Banca / Sucursala", "Cont IBAN", "C.I.F. - TVA", "PFA/Firma/Pers Fizica" 

 

Ca stil as vrea sa le afisez pe toate intr-o singura sectiune, separata in pagina de celelalte detalii "personale";

 

Modificarile ar trebui sa aiba efect in urmatoarele locatii:

 

- procesul de autentificare (fara introducerea adresei)

- in pagina de adaugare adresa (Address) si in pagina Adresele mele / Addresses

- in factura si toate documentele contabile emise

 

Versiunea: Prestashop 1.5.5

 

Sper ca nu am omis detalii, dar revin cu ele daca e nevoie.

 

A mai realizat cineva asta?

Ce sugetii aveti pentru a incepe de undeva?

 

Multumesc!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da, exista o functionalitate in back-end "B2B" care iti activeaza la creare cont nou 3 campuri in plus:

APE, SIRET si Website .

Dar acestea nu apar in informatiile clientului pagina my-account sau in back-end la informatii client.

 

Exista posibilitatea sa transform din traducere APE in CIF, SIRET in Nr. Reg com. si website in IBAN, dar vreau sa le si afisez in pagina clientului, pentru ca el sa le poata modifica daca este cazul. 

Plus ca deja exista un plug-in gratuit pentru activarea CIF in scopuri de TVA cand introduc numele firmei. Eu asta as vrea sa extind, sa folosesc TVA-ul care este deja disponibil din acest plugin si sa adaug restul informatiilor.

Link to comment
Share on other sites

Bun, intrebarea mea este cum este recomandat:

1. sa folosesc campurile deja definite APE, SIRET, Website

2. sa folosesc campul TVA definit de plugin-ul pentru TVA si sa adaug celelalte campuri manual

 

Dati-mi niste sfaturi legat de unde trebuie sa modific si ce anume, pentru a nu imi prinde urechile si eventual sa mai si stric ceva.

 

PS: pentru a nu distruge ce e online m-am decis sa fac aceste modificari pe serverul local, insa si aici ma lovesc de ceva probleme:

- nu mi se mai loga cu datele de admin in back-office

- acum primesc redirect loop la accesare localhost/mywebsite

 

WTF, in momentul asta OpenCart pare o alegere putin mai inteleapta... :)

Link to comment
Share on other sites

Bun, intrebarea mea este cum este recomandat:

1. sa folosesc campurile deja definite APE, SIRET, Website

2. sa folosesc campul TVA definit de plugin-ul pentru TVA si sa adaug celelalte campuri manual

 

Dati-mi niste sfaturi legat de unde trebuie sa modific si ce anume, pentru a nu imi prinde urechile si eventual sa mai si stric ceva.

 

PS: pentru a nu distruge ce e online m-am decis sa fac aceste modificari pe serverul local, insa si aici ma lovesc de ceva probleme:

- nu mi se mai loga cu datele de admin in back-office

- acum primesc redirect loop la accesare localhost/mywebsite

 

WTF, in momentul asta OpenCart pare o alegere putin mai inteleapta... :)

 

Voi incerca sa fac un modul care sa faca modificarile necesare automat, dar nu pot sa promit cand va fi gata, timpul liber e destul de limitat in ultimul timp :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

Eu am creat campurile necesare direct in baza de date si am facut override pe clasa client + modificarile necesare pentru ele (adica adaugare campuri unde e nevoie) in template-urile din frontend.

In linii mari, nu e nevoie de override pe controllere - din cate tin minte nici pentru admin, oricum asta a fost acum cam 1 an si pana acum nu au fost probleme cu situl respectiv.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...