Jump to content

Modificare aspect produse in lista.


Recommended Posts

Buna ziua. 

Am constatat ca oferirea unei descrieri sumare a produsului in lista de produse din categorie este de mare ajutor pentru clienti. In prezent lista mea de produse tip grid ofera fotografia produsului si titlul.

As vrea sa afiseze intre nume(titlu) si pret descrierea scurta a produsului. Se poate face acest lucru fara modificari major de cod? E simpla aceasta modificare? Ma poate ajuta cineva cu privire la aceasta modificare?

 

Multumesc anticipat.

site-ul despre care vorbesc este www.elanterna.ro. De ex. in categoria http://www.elanterna.ro/6-lanterne-led apare doar poza, titlu si pret.

Link to comment
Share on other sites

AM rezolvat partea cu afisarea descrierii. Am modificat in product-list.tpl adaugand in cod partea cu rosu:

<div class="right_block">
<h3 class="s_title_block"><a href="{$product.link|escape:'htmlall':'UTF-8'}" title="{$product.name|escape:'htmlall':'UTF-8'}">{$product.name|escape:'htmlall':'UTF-8'|truncate:35:'...'}</a></h3>
{if (!$PS_CATALOG_MODE AND ((isset($product.show_price) && $product.show_price) || (isset($product.available_for_order) && $product.available_for_order)))}
<p class="short_description_content"><a href="{$product.link|escape:'htmlall':'UTF-8'}" title="{$product.description_short|strip_tags:'UTF-8'|truncate:360:'...'}" >{$product.description_short|strip_tags:'UTF-8'|truncate:360:'...'}</p>
<p class="price_container">
{if isset($product.show_price) && $product.show_price && !isset($restricted_country_mode)}<span class="price">{if !$priceDisplay}{convertPrice price=$product.price}{else}{convertPrice price=$product.price_tax_exc}{/if}</span>{/if}
</p>
 
{if isset($product.online_only) && $product.online_only}<span class="online_only">{l s='Online only!'}</span>{/if}
{/if}
</div>
 
Problema acum este ca dimensiunea tabului pentru fiecare produs este diferita, in functie de lungimea descrierii.
Am incercat cateva modificari in product-list.css dar nu am reusit sa ii pun o dimensiune fixa. Tot variaza in functie de cat de lunga este descrierea.
Aveti idee ce anume trebuie sa adaug in fisierul .css pentru a-i defini o dimensiune unica pentru toate taburile produselor?
Si totodata as vrea sa modific codul pentru a tine cont de culoarea, stilul fontului pe care il scriu la descrierea scurta a produsului in back office. Daca la descrierea scurta scriu textul cu rosu, pe pagina produsului va aparea scris cu rosu dar pe pagina cu list aproduselor va aparea gri-negru. Asa apare la toate produsele. Nu tine cont nici de <br, de nimic. pune tot textul continuu pe rand.
Edited by lanterneled (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...