Jump to content

magazin pe baza de credit


teh.

Recommended Posts

salutam, poate suna mai ciudat dar chiar acesta este sistemul pe care as vrea sa il integrez.

Pe scurt:

 ma intereseaza sa pot activa eu clientii in primul rand. apoi dupa activare clientul sa nu poata cumpara nimic din magazin daca nu are credit alocat. dupa inregistrare sa ii pot da eu fiecarui client in parte o anumita suma de bani/puncte/credite/ iar el sa poata cumpara din magazin doar pe baza lor.ca idee  toate bunurile din magazin sunt doar online, nu implica transport, asta stiu ca se poate seta. ideea de baza este ca clientul sa nu poata face cumparaturi fara  a avea in contul lui o anumita suma de bani/puncte/credite.

 orice idee sau ajutor este mai mult decat primit.

 wbr!

Link to comment
Share on other sites

vezi ca la vetrziune 1.5.x poti sai dai plata in avans, dupa cate i-mi aduc aminte

la reguli de pret sau reguli de cos

multumesc pentru raspuns. m-am uitat si eu acolo dar nu imi dau seama cum pot aloca o suma anume pentru fiecare user in parte :)

Link to comment
Share on other sites

1. poti extinde functionalitatea modulului loyality and rewards

2. pentru clienti ar trebui sa faci proprietatea active = false iar dupa inregistrare clientului sa dezctivezi redirectia catre pagina -contul meu- si adaugi un text suplimentar "multumim pentru inregistrare, contul dvs va afi activat ... "

3. pentru a permite doar clientilor inregistrati sa cumpere folosesti customer groups si faci restrictii

Link to comment
Share on other sites

1. poti extinde functionalitatea modulului loyality and rewards

2. pentru clienti ar trebui sa faci proprietatea active = false iar dupa inregistrare clientului sa dezctivezi redirectia catre pagina -contul meu- si adaugi un text suplimentar "multumim pentru inregistrare, contul dvs va afi activat ... "

3. pentru a permite doar clientilor inregistrati sa cumpere folosesti customer groups si faci restrictii

ideea de baza esta ca odata inregistrat eu sa ii pot aloca fiecarul client in parte o anumita suma de bani cu care sa cumpere din magazin. Nu  merge cu gift sa reducere ori ceva de genul. Ca ex : omul odata inregistrat eu ii aloc 100 lei  sau puncte/credite in val de 100 lei, cu care poate lua mai multe produse ori doar unul.. in functie de costul produsului pe site. Doar inregistrat, neavand credit sa nu poata cumpara.  Acest sistem sa il pot face pentru fiecare client in parte si sa pot adauga in timp si alta suma de bani. Acest sistem este implementat in platforma dhru, nu stiu daca cer prea mult de la prestashop, imi dau seama ca nu  e ceva comun.. dar am zis sa incerc poate poate :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...