Jump to content

PROBLEME TEMA GRAPHILEOM


NICOLETA

Recommended Posts

Nu cred ca e de la modul.. 

Uite aici demo-ul dasnel > http://www.graphileom.fr/demo1.5/thgr00027b/index.php cred ca e o problema de css.. centrare.. ii fuge div-ul cu topmenu in dreapta... si il afiseaza sub restul div-urilor

Da, nu este de la modul. ...El este instalat. Poti te rog, sa-mi dai mai multe detalii?

Cum pot sa fac aceste configuratii? (acum descopar  "abecedarul prestashop")

Multumesc,

Nicoleta

Link to comment
Share on other sites

Demonstratia de pe site este diferita fata de arhiva temei data spre descarcare. A mutat tagul de incheiere a div-ului #header_right din header.tpl in blocktopmenu.tpl. Asa incat div-ul in care este meniul orizontal (.sf-contener)nu mai este inclus in #header_right.

Pe pasi:

1. creezi folderul /blocktopmenu/ in /themes/thgr00027b/modules/

2. copiezi fisierul blocktopmenu.tpl din folderul /modules/blocktopmenu/ in folderul creat la pasul 1

3. adaugi in fisierul de la pasul 2, deasupra comentariului <!-- Menu --> o linie care contine

  </div>

4. stergi din header.tpl tagul de incheiere a div-ului #header_right (stergi </div> de la sfarsitul liniei 79).

5. stergi fisierele si folderele temporare din /cache/smarty/cache/ si /cache/smarty/compile/.

 

LATER EDIT: am uitat sa precizez ca am lucrat cu 1.5.4.1.

Edited by Gabi T (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Intai de toate va salut cu respect, fiind la prima mea postare si la inceput de drum in prestashop.

Am avut si eu aceiasi problema ca @Nicoleta , am incercat pe cat posibil sa urmaresc pasii indicati de @Gabi T, am rezolvat partial problema, am asezat meniul corespunzator - nu ma sunt incalecate -  dar, a fugit in stanga, de ce ? am facut ceva gresit ? un sfat va rog.

Deasemenea si in bara din footer se intampla ceva ciudat, nu incarca imaginile si deasupra buletinului de stiri apare un chenar portocaliu (in firefox nu se vede, restul da)  nu stiu sa corectez problema, va rog sa ma ajutati. Multumesc.

Precizez ca utilizez versiunea 1.5.6.0

post-754007-0-26527000-1390862405_thumb.jpg

post-754007-0-74460900-1390862417_thumb.jpg

Edited by Daddy (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

1. Asa, la chenarul portocaliu i-am dat de cap, era blocul publicitar, l-am dezactivat si vad ca nu mai apare, fac sapaturi si pentru restul problemelor. :)

2. Am rezolvat-o si cu alinierea meniului, din greseala am adaugat de doua ori </div>

 

Mergem mai departe la imaginile din subpagina.

Edited by Daddy (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Da, dupa lungi chinuri am ajuns la urmatoarea concluzie : ceva nu functioneaza bine :)

Asadar tema de culoare neagra e ok, celelalte teme colorate nu mai sunt in regula, deci nu cred ca e chestie de modul.

Daca nu apelam la programatori trebuie sa ne reorientam...:)

Link to comment
Share on other sites

Problema rezolvata.

numele pictogramelor respective nu este corect in cele patru versiuni colorate, doar ala negru este ok.

numele lor trebuie sa fie : reinsurance-1-1, reinsurance-2-1, reinsurance-3-1, reinsurance-4-1, reinsurance-5-1, in ordine de la stanga la dreapta, doar redenumitile si totul va fi bine.

JPG-urile respective le gasiti in :thgr00027\css\modules\blockreinsurance\img

 

Daca nu apelam la programatori trebuie sa ne reorientam... :)

1. nu trebuie sa te "predai" asa de usor,

2. de programatori oricum nu scapam, dar nici nu putem sa deranjam pt. orice fleac.

 

sunt teme colorate care functioneaza foarte bine

iar in loc de acel negru puteti in css sa schimbati culoarea pe care o vreti

1.confirm, teme colorate frumoase, acum cum o sa functioneze ramane de vazut

2.aceasta este urmatoarea mea tema, schimbarea culorilor din css, sa vedem ce si cum.

 

@Costi43 multumesc pentru suport si poate am sa te mai deranjez cu intrebari ca nu stiu pe unde trebuie sa butonez ca sa schimb culorile.

Edited by Daddy (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...