Jump to content

eroare e-mail


Cipo

Recommended Posts

Buna tuturor,

Incerc sa configurez transmiterea e-mailului din prestashop. Am incercat si cu phpmail() si cu server de SMTP. La setarea de phpmail() dupa completare ( de ex: la meniul din footer 'contactati-ne') primesc eroarea:

Warning: mail() [function.mail]: SMTP server response: 550 5.7.1 Relaying to <*******@yahoo.com> denied (authentication required) in ********\tools\swift\Swift\Plugin\MailSend.php on line 161
Ideea este ca la instalare am utilizat acea adresa de e-mail de yahoo, ulterior am schimbat-o cu alta... dar tot primesc acest mesaj de relaying..

La setarea SMTP primesc doar mesaj de cannot send e-mail...

Unde as putea sa gasesc logurile? presta log-eaza ceva? M-am uitat in logurile de la apache... dar nimic...

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Daca folosesti un server Apache versiunea 2.2.11 cu PhP instalat versiunea 5.2.10 sunt ceva probleme. Cei de la hosting m-au instiintat in mod direct. Uite mesajul: "Buna ziua,
Dorim sa va instiintam prin aceasta asupra unor probleme de trimitere de e-mailuri din site-ul dumneavoastra pe care ati putea sa le intampinati.
Dorim sa va informam ca in ultima perioada Yahoo-ul si Gmail-ul si-au schimbat politica prin care lasa e-mailurile sa intre in casutele de e-mailuri hostate de dansii. De aceea dorim sa va rugam sa va revizuiti codul sursa al site-ului / site-urile dumneavoastra, pentru ca in cazul in care trimiteti mailuri fara autentificare (pentru cei cu cunostiinte de programare: unde se foloseste comanda din php "mail(email_destinatie,subiect_mail,
continutul_mailului)" ) sa se foloseasca trimiterea de e-mailuri cu autentificare si de pe o adresa de e-mail valida. Pentru acest lucru va recomandam sa cititi linkul http://forums.cpanel.net/f43/smtp-php-mail-not-routed-through-dedicated-ip-address-97509.html . Acest lucru va ajuta la trecerea emailurilor trimise de site-ul dumneavoastra de filtrele Yahoo si Gmail. Precizam ca sunt multi factori care intervin in momentul in care un email este acceptat sau respins de un server de e-mail, acesti factori fiind aproape in totalitate sub influenta celor care hosteaza adresa de e-mail la care se trimit aceste mesaje.
Este posibil ca in viitor si alti provideri de hosting sa recurga la acest tip de filtre."


Sper sa-ti fie de folos

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...