Jump to content

Recommended Posts

Krótko przedstawię sytuację :)

Znajduję w internecie zdjęcie:

1 - tło - obrazek operatora płatności (udostępniany przez niego bezpłatnie, pozwolenie na publikację)

2 - na ten obraz nałożone logo tego samego operatora (logo udostępniane przez niego bezpłatnie, a wręcz z zachętą do publikacji)

3 - całość jest lekko rozmyta i przesunięta 

Kopiuję to zdjęcie do swojego sklepu i wystawiam jako obraz produktu - dokładnie jest to moduł tego operatora bezpłatny, mam pozwolenie na jego bezpłatne rozpowszechnianie.

Po kilku tygodniach otrzymuję mail od rzekomego autora fotki z żądaniem usunięcia zdjęcia.

Stąd moje dwa pytania: 

 

Czy prawo pozwala, wykorzystując cudzą własność (tło i cudze logo) i delikatnie ją przerabiając na przypisywanie sobie autorstwa tych grafik?

 

Czy ktokolwiek może zabronić rozpowszechniania cudzego logo i cudzej grafiki twierdząc, że po delikatnym liftingu należy ona do niego?

 

Link to comment
Share on other sites

Ustawa o pawie autorskim do zdjęć jest mocno skomplikowana. Tłumacząc po "naszemu":

Jeśli zrobię zdjęcie loga, tła operatora to ja jestem autorem zdjęcia i do mnie należą prawa autorskie do zdjęcia - operator do tego nic nie ma (operator jest właścicielem loga, tła a nie autorem zdjęcia).

Modyfikacja oryginału( lekkie rozmycie) nie ma tu najmniejszego znaczenia bo autorem oryginału nadal jestem ja.

Jeśli chcesz skorzystać z mojego zdjęcia musisz mieć moje pozwolenie.

Moduł bezpłatny - nie ma znaczenia w tym kontekście.

Jeśli chcesz udostępnić loga, tła operatora - zwróć się do operatora o ich udostępnienie - operator ma prawa autorskie i ci je udostępnia - sprawa jest czysta.

 

W twoim przypadku autor zdjęć ma rację...

zajrzyj też do EXIF'a zdjęcia - tam powinny być dane kto ma prawa autorskie ( o ile jest to zdjęcie, a nie grafika wykonana komputerowo. ).

 

Sporo zajmuję się fotografią, więc wiem mniej więcej jak to wygląda.

Edited by And63 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Nie vekia bo jesteś autorem zdjęcia pokazującego zdjęcie z ekspozycji - masz do tego zdjęcia prawa autorskie, ale nie masz żadnych praw do tego co fotografowałeś, bo autor oryginału nie dał ci praw autorskich do swojej pracy, w związku z powyższym nie możesz go udostępniać dalej jako swoje.

Jak np. robiłem zdjęcia do folderów kopalni soli w Wieliczce,  salonu Mercedesa musiałem przekazać prawa autorskie do zdjęć( był zapis w umowie) - inaczej nie mogliby tego opublikować.

 

 

Może tak:

Liść na drzewie jest ogólnie dostępny i możesz zrobić z nim co chcesz.

Robię jego zdjęcie.

Udostępniam w necie.

Ty bierzesz go na stronę.

Kto ma prawa autorskie do zdjęcia liścia?

 

Rozgraniczmy prawa do loga i do zdjęcia - to są dwie różne rzeczy.

Edited by And63 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

I właśnie jak w temacie - autor stworzył obraz z: "nie swojego tła", wykorzystał "cudze logo", jedyne co zrobił to rozmył całość i lekko przekręcił. To według Ciebie, do których części tej grafiki "nowy autor" posiada prawa autorskie?

Link to comment
Share on other sites

No właśnie  <_< a tu cytat z maila jaki otrzymałem:

"czy pan odróżnia wykorzystanie znaku od wykorzystania zestawienia które ktoś wykonał, całej złączonej grafiki ? do której mam pełne prawa

sam znak pan może wykorzystać
ale kradzież znaku, z nałożonymi "przekręconymi" rozmytymi bankami + nałożonym logiem, już jest naruszeniem moich praw autorskich!"

 

Co ty na to? :) 
 

Link to comment
Share on other sites

And63 , teraz wiem już o co chodzi ;) dzięki za wyjaśnienia.

 

Ja swojego czasu miałem "rozkminkę" dotyczącą praw autorskich, głównie licencji na moduły, które też można traktować jako utwór.

 

 

No i wyszło z tego, że praw autorskich nie możesz komuś przekazać, jedynie autorskie prawa majątkowe, lub umożliwić korzystanie z utworu (licencja). Nie jest to mój wymysł a opinia prawnika z którego usług korzystam. co ciekawe, zasugerował mi, że jako są  to "utwory" mogę sobie liczyć 50% kosztów uzyskania przychodu, ale nie odważyłem się  ;)

 

Jest to logiczne, wszak malując obraz - to ty jesteś jego autorem i jako tako nie możesz się tego "wyzbyć". Możesz jedynie komuś przekazać prawa do eksploatacji swojego działa, lub odsprzedaży, powielania itp.

 

Całośc generalnie zmierza do tego, że z chwilą przyjęcia utworu nabywca otrzymuje wyłączne prawo do korzystania z utworu na określonym polu eksploatacji, a to, czy prawo do korzystania obejmuje prawa majątkowe czy nie - powinno zostać zaznaczone w umowie.

 

Idąc tym tropem, można założyć, że prawa do jakiejkolwiek eksploatacji nie zostały udzielone, nie mówiąc już o prawach majątkowych. 

 

gdybym był Tobą - Ja bym uważał ;)

Link to comment
Share on other sites

Więc na podstawie tego co mówisz - właściciel tła i logo (jak w temacie) udostępnia je za free i pozwala używać do woli :) ale nie przekazuje do nich praw majątkowych. Tym samym nikt inny poza właścicielem nie może zabraniać komukolwiek ich wykorzystywania. Takie prawo ma tylko właściciel tych grafik. 

Mylę się?

Link to comment
Share on other sites

No właśnie  <_< a tu cytat z maila jaki otrzymałem:

"czy pan odróżnia wykorzystanie znaku od wykorzystania zestawienia które ktoś wykonał, całej złączonej grafiki ? do której mam pełne prawa

sam znak pan może wykorzystać

ale kradzież znaku, z nałożonymi "przekręconymi" rozmytymi bankami + nałożonym logiem, już jest naruszeniem moich praw autorskich!"

 

Co ty na to? :) 

 

Są do zdania "nieco" wyrwane z kontekstu i nie rozumiem co autor ma na myśli pisząc "znak" i "całej załączonej grafiki".

"Znak" - to logo operatora płatności? , a "załączona grafika" to tło? - czy te grafiki i loga  występują na oficjalnej stronie operatora płatności?

Link to comment
Share on other sites

Występują, jedno i drugie. Dodatkowo operator korzysta z tego, że sklep to udostępnia (wiadomo reklama).

Ten cytat to nie kontekst ale cały mail od "rzekomego autora".

Dokładnie cały obraz to jest właśnie logo nałożone na tło - obydwa pochodzą ze strony operatora, a cały wkład nowego autora to właśnie: rozmycie całości i lekkie przekręcenie <_<  

Link to comment
Share on other sites

To nie o to chodzi, z tym nie ma problemu - grafiki operator udostępnia wszystkim.

Chodzi o rozstrzygnięcie co w końcu wolno a czego nie.

Piszesz, że zajmujesz się fotografią.

Sytuacja:

Zrobiłeś zdjęcie krokodyla > wrzucasz je do internetu z załączoną informacją, że zdjęcie można do woli udostępniać i wykorzystywać na swoich stronach internetowych > Ktoś kopiuje twoje zdjęcie, rozjaśnia je lekko i wrzuca do netu > Ty za jakiś czas je pobierasz i wklejasz na swoją stronę :)  - Możesz to legalnie zrobić czy nie?

Edited by PMaster (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że możesz go użyć na swojej stronie- przecież je udostępniłem z pozwoleniem na używanie do dowolnych celów, nie mogę od ciebie żądać żadnych pieniędzy za wykorzystanie zdjęcia - czyli pozbyłem się tym samym praw majątkowych do fotografii.

Niemniej jednak nadal zostaję autorem tegoż zdjęcia ( prawa autorskie są niezbywalne).

Jeśli jednak dokonasz modyfikacji zdjęcia polegających np. na rozmyciu go i mnie jako autorowi to nie odpowiada, mam pełne prawo zażądać abyś przywrócił na stronie oryginalne zdjęcie, lub je usunął.

W twoim przypadku właśnie chodzi o modyfikacje, które nie odpowiadają autorowi a nie o sam fakt ich użycia( takie odnoszę wrażenie).

Link to comment
Share on other sites

Już dawno go usunąłem, bo to nie było nic szczególnie ważnego i wstawiłem inny. To było logo Przelewy24 na tle grafiki przedstawiającej dostępne u nich banki <_<

Chodzi, mi tylko o to żeby ustalić, czy ktoś może zabronić wykorzystywania nie jego grafiki, np "logo przelewy24" tylko dlatego, że rozjaśnił pod nim tło (zresztą też nie swoje)? Czy nie zostały naruszone obie poniższe definicje:

- tło i logo - "rzekomy autor" nie ma prawa do rozporządzania nimi (Majątkowe prawa autorskie)

- tło i logo - "rzekomy autor" rości sobie prawo do nich, choć nie jest ich autorem (Plagiat)

 

"Majątkowe prawa autorskie - wyłączne prawo do rozporządzania utworem oraz pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego. Mogą być przeniesione w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Umowa o przeniesienie majątkowych praw autorskich wymaga zachowania formy pisemnej."

"Plagiat" - naruszenie praw autorskich, które polega na przywłaszczeniu sobie autorstwa całości lub części danego utworu."

Edited by PMaster (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...