Jump to content

Modul Urgent-Curier.


levviking

Recommended Posts

Dupa 4 ore de setari si modificari/adaugari de cod in cateva fisiere, inca tot nu merge.

Baietii de la IT, sunt chiar foarte rapizi, raspund in max 30 minute. In timpul normal de lucru, desigur.

Acum astept un raspuns de la ei, probabil va sosi dimineata. Voi posta setarile de efectuat, dupa ce rezolv.

Deocamdata la tab-ul Urgent, imi apare pagina alba.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dupa cateva ore de munca degeaba(nu ma pricep la programare), am rugat pe cei de la IT urgent-curier, care m-au ajutat cu modificarile necesare. Multumesc frumos pentru ajutor.

Din pacate modulul desi este bine conceput, are totusi un mare neajuns.

 

Nu calculeaza corect taxa de expediere corect. Motivul, este necesar ca clientul sa introduca localitatea corect, adica sa aleaga din lista de localitati din baza de date al modulului, dar daca nu alege ci pur si simplu scrie ce doreste la localitate, modulul va accepta si va pune suma default, pe care o setezi in modul, eu am pus 20 de lei. In rest la cei care aleg localitatea corect, le calculeaza bine.

ex. pt localitatea Bucuresti, dupa introducerea a minim 3 litere, apare o lista cu toate localitatile care incep cu literele respective, de unde poti alege, dar multi tasteaza cu capul in tastatura si nu observa, astfel ca modulul va pune taxa de expediere cea default.

Daca tastezi bucure , iti arata asa. 

  • Bucureasa [Gorj]
  • Bucuresci [Hunedoara]
  • BUCURESTI [Bucuresti]

 

Daca tastezi bucuresti si dai mai departe, deja va fi calculat gresit taxa.

Eu cred ca ar trebui sa te forteze sa alegi corect localitatea.

 

 

Il folosesc momentan, dar cred ca il voi dezactiva, si voi crea manual curierul cu taxele calculate in prealabil, aici va fi problema cu localitatile in afara ariei de acoperire, la care sunt km exteriori.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...