Jump to content

Timp de incarcare


Recommended Posts

Salut,

 

Am o problema cu timpul de incarcare pt www.bloki.ro.

Variaza intre 4 si 15 sec, ceea ce e enorm.

Am luat legatura cu hostingul, problema nu pare sa fie de la ei, alte site-uri gazduite pe acelasi server se comporta normal.

Din rapoartele rulate pana acum se pare ca mai pot lucra la unele aspecte, insa datele pe care le primesc sunt contradictorii, si chiar daca remediez unele din cele sugerate in raport, la urmatorul raport primesc exact aceleasi date. Scorurile pagespeed si yslow sunt bunicele, dar timpii de incarcare sunt mari.

Ce as mai putea verifica? Unde credeti ca ar putea fi problema?

 

Multumesc,

 

Sergiu

Link to comment
Share on other sites

Salut,

1. Eu as incepe cu re-salvarea pozelor (fara a altera dimensionarea inaltimii, latimii lor). Am luat 4 poze de la tine de pe site ceea ce apare pe prima pagina (observ ca produsele apar aleator .. ceea ce e cam mult de munca dar nu prea ai incotro) si nu am facut decat sa le re-salvez fara a umbla la dimensiuni si am econimisit ~ 40 Kb .... ceea ce este super ok avand acesta o solutie (folosind infranview sau cred ca poti folosi din BO .. Regenerate thumbnails pentru ceea ce ai tu declarat la 180px X 180px - nu tot timpu' ai rezultate ok pentru o astfel de operatiune).

De aceea ai timpi diferiti la fiecare refresh .. tot timpul iti apar alte produse cu alte dimensiuni ale pozelor.

2. Mai poti incerca si o optimizare a bazei de date (te ajuta si ea la timpi).

 

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

E primul sfat care chiar are logica! Testele facute arata ca peste 70% din timpul de incarcare e consumat de poze. Am intrebat si pe forumul in engleza si inca n-am primit un raspuns pertinent.

Bun, acum cum procedez? Trebuie sa iau toate pozele de pe server din /img si sa le deschid cu IrfanView si sa le salvez fara nicio modificare? Sau exista o alta cale?

Din BO am incercat cu regenerate thumbnails pt toate pozele, deoarece le-am redimensionat conform instructiunilor din documentatia furnizata odata cu tema. Asta a rezolvat partial problema.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Produsele din FrontOffice vin aleator .. poti bifa ca doar 20 dintre ele sa iti apara tot timpu' ?

Daca poti bifa ca doar cele 20 sa iti vina in mod default in FO ... fa un test, re-salveaza acele poze si refa testul cu pagespeed (de 3-4 ori). Vezi ce timpi obtii .. astfel cam sti ceea ce ai de facut.

 

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...