Jump to content

new fields in customer registration


Cipo

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Ma chinui de ceva timp sa mai adaug 2 campuri in CustomerRegistration: imi trebuie CUI pentru firme si CNP si CI pentru persoane fizice.

Am gasit pe forum un tutorial:
http://www.prestashop.com/forums/viewthread/13859/installation_configuration___upgrade/solved_adding_new_fields_to_new_account/
dar, chiar daca la inregistrare apar aceste date, ele se regasesc si in tabela address, in registration details si in formularul pdf de factura nu apar...

A mai intalnit cineva problema aceasta? Cum a rezolvat-o?

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nea Cipo, uite un tutorial complet pe forumul Prestashop Brasil: http://forum.prestashopbr.com/viewtopic.php?f=10&t=197#p1315. Limba n-ar trebui sa te deranjeze prea tare, e vorba doar de cod. Si mai este si Google Translate.
Eu nu prea am timp, asa ca ti-am pasat linkul asta (am verificat si functioneaza). Sper ca ti-e de folos.

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

am nevoie de ceva similar. am găsit mai de mult, dar n-am avut inspiraţia să salvez în bookmark şi-acum nu mai găsesc site-ul în cauză.

aş vrea să le dau posibilitatea clienţilor mei de a nu completa codul poştal, fiindcă mi s-au plâns câţiva că nu-l ştiu şi că un curier se descurcă şi fără codul respectiv. totodată, aş vrea să fac din numărul de telefon o condiţie pentru a te înregistra şi finaliza o comandă, pentru a elimina timpii morţi în care eu încerc să dau de client prin email, să aflu un telefon, ca să-l pot da mai departe curierului.

deci, vreo sugestie? sau e nevoie să deschid alt topic?

Link to comment
Share on other sites

Pentru telefon obligatoriu (mobil) trebuie sa modifici urmatoarele :

~linia 80 din classes/Address.php. Schimbi din

protected $fieldsRequired = array('id_country', 'alias', 'lastname', 'firstname', 'address1', 'postcode', 'city'); :



in:

protected $fieldsRequired = array('id_country', 'alias', 'lastname', 'firstname', 'address1', 'postcode', 'city', 'phone_mobile'); 




Trebuie sa gasesti fiecare linie identica cu urmatoarea din address.tpl si authentication.tpl:

<input type="text" id="phone_mobile" name="phone_mobile" value="{if isset($smarty.post.phone_mobile)}{$smarty.post.phone_mobile}{else}{$address->phone_mobile|escape:'htmlall':'UTF-8'}{/if}" /> 




si sa adaugi dupa:

*



pentru a adauga o steluta rosie dupa telefon sa se stie ca e obligatoriu.



mai este si varianta urmatoare :


theme—>thema ta—> deschizi authentication.tpl

inlocuiesti:


{l s='Home phone'}
               <input type="text" class="text" name="phone" id="phone" value="{if isset($smarty.post.phone)}{$smarty.post.phone}{/if}" />
 




cu:



{l s='Home phone'}
   <input type="text" class="text" name="phone" id="phone" value="{if isset($smarty.post.phone)}{$smarty.post.phone|escape:'htmlall,UTF-8'|stripslashes}{/if}" />
*
 




pentru codul postal trebuie sa inlocuiesti




cu




in theme—>thema ta—> deschizi authentication.tpl


si

~linia 80 din classes/Address.php. Schimbi din

protected $fieldsRequired = array('id_country', 'alias', 'lastname', 'firstname', 'address1', 'postcode', 'city'); :




in

protected $fieldsRequired = array('id_country', 'alias', 'lastname', 'firstname', 'address1', 'city'); :




Practic stergi 'postcode' astfel devine optional

Sunt exact pasii inversi de la adaugarea nr. tel. obligatoriu.


Liniile de cod se pot folosii si la crearea de noi campuri obligatorii sau nu (CUI, CNP, etc.)

Spor la treaba.


Recomand un back-up al fisierelor inainte.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...