Jump to content

Μετάφραση "Status"


Recommended Posts

Αγαπητοί καλησπέρα, για να με βλέπετε να κάνω post - από τη στιγμή που δεν είμαι σε θέση ακόμη να μπορώ να βοηθήσω - σημαίνει πως ζητάω βοήθεια... :):mellow:

 

Προσπαθώ να βάλω σε μία τάξη όσα διάβασα από το guide της prestashop, και να κάνω πράξη όσα έμαθα. Όλα καλά μέχρι εδώ λοιπόν...

 

Έχω βάλει τη μετάφραση για ελληνικά στο Localization -> Translation και μέχρι στιγμής δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα με τις έννοιες.

 

Αυτό που με προβλημάτισε, αλλά δεν ξέρω που να το βρω για να το επεξεργαστώ (ίσως να υπάρχει ευκολότερος τρόπος, δεν ξέρω) είναι τα statuses της παραγγελίας ενός πελάτη, από τη δημιουργία της έως και την παράδοση του προϊόντος.

 

Δηλαδή,

 

Awaiting bank wire payment

Payment accepted

Shipped

Delivered

 

παραμένουν στην αγγλική.

 

Έχω επισυνάψει και εικόνα με το τι ακριβώς εννοώ με το παραπάνω.

 

Μπορείτε να με βοηθήσετε στην περίπτωση που το έχετε αντιμετωπίσει και εσείς; Έχω κάνει κάποιο λάθος χειρισμό και δεν εμφανίζονται οι συγκεκριμένες λέξεις στην ελληνική ή θα πρέπει από τη μεριά μου να κάνω κάτι έξτρα ως ενέργεια;

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

post-404883-0-99876500-1377113575_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα και πάλι,

 

Το βρήκα εν τέλει... Δική μου παράλειψη.

 

Αναφέρω - για όσους δεν το γνωρίζουν - ότι η επιλογή που μεταφράζει τα statuses βρίσκεται (έκδοση 1.5.4.1) στο menu του Backoffice, στην επιλογή Orders -> Statuses.

 

Εμφανίζονται οι διαθέσιμες κατηγορίες "status" και χρησιμοποιώντας το "edit" στο επιθυμητό status εμφανίζει τη σελίδα επεξεργασίας.

 

Στο πεδίο "Status name", υπάρχει το default κείμενο για την αγγλική. Κάνοντας κλικ στη σημαία, εμφανίζονται και οι υπόλοιπες σημαίες (γλώσσες) - στην περίπτωση τη δική μου υπήρχαν μόνο η αγγλική και η ελληνική -.

 

Επιλέγουμε τη γλώσσα που θέλουμε, αλλάζουμε το κείμενο, πατάμε "Save" και ....voila!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...