Jump to content

Mutare Prestashop pe host cu Direct Admin


Recommended Posts

pe scurt am hosting la un provider care opreste serviciul de cate ori lucrez in backoffice, spune ca se consuma 200% procesor. ma rog. mi-am facut un server centos si am pus zpanel. a mers ok numai ca zpanel e plin de bube pe de o parte, pe de alta parte nu face anumite lucruri sau le face rau de tot - vezi backup. am pus peste el webmin si am mai rezolvat niste chestii. am pus si virtualmin pt altele, am ajuns ca s-a creat o incompatibilitate pe care cu gradul meu extrem limitat de expertiza (utilizator avizat nu altceva) nu am putut-o rezolva. ok, am strans din toate alea si am platit $300 pe direct admin. totul ok, merge f repede, face tot ce ti-ai putea imagina si inca bine, direct cum ii spune si numele, nu umbli in 7 locuri sa faci ceva.

problema: nu pot muta prestashop pe serverul cu direct admin. e acelasi centos 6.4 pe care l-am avut anterior cu zpanel, am verificat e aceeasi versiune php 5.3.27 cu cea de pe hostul cpanel si unde mut fara probleme. nu mai stiu ce sa fac. imi eroare server 500 cand accesez linkul magazinului.

s-a mai intalnit cineva cu asa ceva? eu am mai patit la clausweb ce aveau cpanel, exact aceeasi chestie, se puteau instala dar nu se puteau muta prin procedura cunoscuta magazine prestashop.

premiu pt dezlegarea misterului: 10 beri la alegere.

multumesc anticipat.

Edited by 1cctv (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

fa un user din direct admin, vezi cine este userul directorului, ca probabil nu folosesti fastcgi, dupa ce te uiti la grup user da comanda la tot directorul chown -R grup:user /director si chmod -R 0755 /director

cu zpanelul ai dreptate, eu am trecut inapoi pe ispconfig

Link to comment
Share on other sites

salut costi, dupa cum vezi iti fur meseria desi nu am dorit acest lucru. cred ca in curand ma duc la balamuc, am pus zpanel asta nou si tot asa face, nu se mai pot muta, aceeasi eroare 500 ca si la direct admin. am mutat pe cpanel la un host fara probleme. cred ca se apropie sfarsitul lumii. de ce nu mai pot muta pe zpanel asta nou cum faceam cu ala vechi? pe isp config se muta inca? ceva se intampla, s-a schimbat, nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

dada sigur ca gasesc, tu esti filozof ca asta faci, arta pentru arta. eu insa am nevoie ca astea sa mearga pur si simplu fara sa stiu ce si cum. in curand imi crapa capul. unele merg altele nu merg. treaba e ca ala care nu mergea pe direct admin nu merge nici pe zpanel. cred ca nu avea nimic direct admin, nu am incercat decat cu unul. am cerut refund si mi-au dat. oricum e problema cu direct admin ca nu sunt in stare sa-l instalez singur, isi pune si module din sitemul de operare. exista un script. centos+zpanel se pune imediat. iti mai ia 5 min csf+lfd. daca ai arhive il strici si il faci de 100 ori/ zi. daca pun un index html pe domeniu il vede. altele se copiaza si se vad fara probleme. nu cred ca e ceva bulit in arhiva pentru ca au fost luate toate odata. mai incerc sa il mut pe host in sua dar trebuie sa astept sa se propage ns-ul.

ai pus zpanel asta nou? e mai rapid si are alta interfata dar nu stiu daca i-au mai scos din bug-uri.

ai idee unde definesc directorul de upload pt phpmyadmin? sunt multe instructiuni pe net, numai una mi-a mers dar nu mai stiu care sa o fac din nou. nu il vede si trebuie sa urc 30m. am marit limita si o vede, e 50m, insa da timeout. cand am nimerit sa nu mai dea eroare la directorul ala si am urcat acolo l-a luat.

Link to comment
Share on other sites

l-am pus odata , dar nu ma lasat sa-l accesez, cu parola generata de el, eu am renuntat la zpanel din motive ca prjea procesoarele, din 24 de ore 16 ore mergeau la capaciatate de 100% de acea am pus ispconfig 3.0.5.3 merge bine, il cunosc bine

dar, inceraca sa-l faci cu pasi marunti si atent, nu din reflex, ca si eu am facut asta si am gresit de multe ori, eu am backupul de la zpanle si de acolo le copiez, si merge foarte bine

Link to comment
Share on other sites

am urmarit asta, cu 8 magazine presta procesorul sta la 2-3%, cand trimit bulk mail cca 5000 de adrese multithread ajunge la 25-35%, altfel e jos de tot. ai avut tu ceva aiurea acolo. eu am un quad core 2.5ghz si 4m ram. disc am un ssd de 120m.

Link to comment
Share on other sites

am pierdut toata ziua azi sa vad ce se intampla. absolut toate magazinele salvate daca le mut pe noul server cu centos6.4 + zpanel nou fac figuri. din 8, 2 nu se vad deloc, dau eroare 500. in backoffice se vad dar la unele comenzi crapa, toate crapa la "performanta".

asa facea unul din ele si pe direct admin.

am mutat unul ce facea figuri in backoffice pe hostingul cu cpanel in sua si merge f bine, nu crapa in backoffice. mut acum si unul care nu se vede deloc, sa vad daca apare.

daca se va vedea e clar, a intervenit ceva care nu e versiunea de php, am verificat, e aceeasi. prestashop nu mai e compatibil prin copiere cu ceva, nu stiu daca din sistemul de operare sau din softul de administrare.

isp config mai permite mutarea prin copiere cu update-urile facute la tot?

Link to comment
Share on other sites

e clar, arhivele sunt bune, se pot transplanta pe cpanel si merg ok. nu stiu ce sa fac si care e cauza fenomenului. cineva mi-a zis ca s-ar putea sa trebuiasca scris ceva in httc, nu stiu ce.

cred ca e ceva cu chmod, s-ar putea ca host-uriile astea noi sa vrea altceva, e ceva ce pot da recurent la tot directorul? 777 mi se pare riscant. incerc 755. sau trebuie altceva?

Edited by 1cctv (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...