Jump to content

[Çözüldü] Ubuntu Prestashop Kurulum Sorunu

Recommended Posts

Hepinize kolaygelsin. Arkadaşlar öncelikle bu işte yeni olduğumu kavramları bile tam olarak anlayamadığımı belirtmek isterim.

Bende Ubuntu yüklü ve buna uyumlu apache mysql php ve phpmyadmin yüklü. Bunları yükledim. Hİç bir sıkıntı yok. phpmyadmine giriyorum hatta orada prestadeneme diye veritabanı bile oluşturdum.

Prestashopun zip dosyasını indirip Belgeler'e çıkarttım. Bunu phpmyadmine nasıl atabilirim? Ftp işlemcisi diyolar ne olduğunu bile bilmiyorum. Vsftp yükledim ama nasıl atılır bilmiyorum. Başka yolu yokmudur? Yardımcı olsanızda bende başlasam şu işe çok heveslendim hep takılıyorum..

Şimdiden teşekkürler. Saygılar

Edited by uzunkokcan (see edit history)

Merhaba

İndirdiğiniz dosyaları FTP sürücüsüne yani serverınızdan dosyaları internet tarayıcısı ile çağıracağınız root sürücüye koymanız gerekiyor. Aynı zamanda bir de boş mySQL veritabanı oluşturup, bu veritabanının kullanıcı adı, şifre bilgilerini bir kenara yazmalısınız. Daha sonra kurulum işlemlerine başlamak için yapmanız gereken, internet tarayıcısına server'da bulunan 'install' klasörünü çağırmak olacak. Gerisi otomatik devam eder.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Ben install sayfasına bir türlü ulaşamıyorum. Şimdi ben prestayı klasör şeklinde Belgeler'e çıkarttım. Localhostta veritabanımda var. Ama ben bu prestayı oraya nasıl atarım aşamalı olarak söylerseniz çok yeniyim daha ? Tekrar teşekkürler.

Oh be :) yeni doğmuş gibi oldum yaptım. Takıldığım bir yer olursa yine yazarım. Çok teşekkür ederim :)

Nasıl yaptığımıda anlatayımda başkalarınada yararımız olsun. Önce var/www klasörünü açtım. Buraya prestashopu klasör şeklinde attım. İnstall ekranı gelmedi. Bende içindekileri attım sonra ve ekran geldi. Şimdi yükleyeceğim. Çok teşekkürler saygılar.

ben ubuntudan vazgeçmem ve hemen hemen 6 senedir kullanıyorum. Fakat bağzı şu kör olası windows programları nedeniyle ubuntu içine windows kurup çalıştırıyorum. ubuntu ile windowsu network bağlantısı kurarak kullanabiliyorsunuz. Bağzı allinone tarayıcı yazıcıların tarayıcıları ubuntu da çalışmıyor. tarayıcıyı windowsta çalıştırıp taradıklarını network bağlantısı üzerinden ubuntuya kaydetmesini sağlayabilirsiniz. Yinede dedğim gibi özgürlük herşeydir bağzı zaman lar hariç :)

• Like 1

Evet haklısınız onuda denemekte fayda var. Bide ben bu prestasop installin 2.kısmında

• /config
  • /tools/smarty/compile
  • /tools/smarty/cache
  • /tools/smarty_v2/compile
  • /tools/smarty_v2/cache
  • /sitemap.xml
  • /log

• bu şekilde izinleri yapmamı istedi. Bende uçbirime mesela;
  • sudo chmod 777 -R /config
  • yazıyorum ama confige erişilemedi böyle dosya veya dizin yok diyor. Nasıl yapmam gerek?

ben ubuntudan vazgeçmem ve hemen hemen 6 senedir kullanıyorum. Fakat bağzı şu kör olası windows programları nedeniyle ubuntu içine windows kurup çalıştırıyorum. ubuntu ile windowsu network bağlantısı kurarak kullanabiliyorsunuz. Bağzı allinone tarayıcı yazıcıların tarayıcıları ubuntu da çalışmıyor. tarayıcıyı windowsta çalıştırıp taradıklarını network bağlantısı üzerinden ubuntuya kaydetmesini sağlayabilirsiniz. Yinede dedğim gibi özgürlük herşeydir bağzı zaman lar hariç :)

aynı şekilde bende vmware üzerinden Pardus kullanıyorum. üniversitede yıllarından kalan bir alışkanlık. :) 2 dönem linux dersimiz oldu. o zamandan buyana ne windows'u bırakabiliyorum nede pardusu .