Jump to content

Επεξεργασία Ελληνικής Μετάφρασης Prestashop


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,

 

είναι η πρώτη μου φορά που γράφω στο αξιόλογο φόρουμ σας μιας και δεν έχω παρά 4 μέρες που ξεκίνησα την ενασχόληση μου με το Prestashop.

 

Καταρχήν δηλώνω εντυπωσιασμένος από το Prestashop αν και αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες, είμαι σίγουρος πως με σκληρή προσπάθεια και με την δική σας βοήθεια θα καταφέρω να τις ξεπεράσω.

 

Το πρώτο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι με ποιο τρόπο μπορώ να επέμβω στα αρχεία της ελληνικής μετάφρασης όχι όμως μέσα από το μενού του Prestashop αλλά χρησιμοποιώντας κάποιο σχετικό πρόγραμμα στον υπολογιστή μου με το οποίο θα ανοίξω τα αρχεία, θα κάνω την μετάφραση που θέλω και στην συνέχεια αφού αποθηκεύσω το σχετικό αρχείο να το κάνω αντικατάσταση στον σέρβερ μου.

 

Σας ευχαριστώ πολύ και ελπίζω σύντομα με την στήριξη σας να καταφέρω να γίνω και εγώ ενεργό μέλος της κοινότητας σας ώστε να προσφέρω και εγώ όσο περισσότερο μπορώ.

 

Με εκτίμηση

Νίκος Καββαδάς

Λευκάδα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Το αρχείο για τις front office μεταφράσεις βρίσκεται στο φάκελο εγκατάστασης--->themes--->όνομα θέματος--->lang και λέγεται el.php. Πάντως το prestashop δίνει τη δυνατότητα για εισαγωγή και εξαγωγή του αρχείου γλώσσας μέσα από το backoffice σε gzip μορφή.

Τα αρχεία για τις υπόλοιπες μεταφράσεις βρίσκονται στο φάκελο εγκατάστασης--->translations--->el

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Το αρχείο για τις front office μεταφράσεις βρίσκεται στο φάκελο εγκατάστασης--->themes--->όνομα θέματος--->lang και λέγεται el.php. Πάντως το prestashop δίνει τη δυνατότητα για εισαγωγή και εξαγωγή του αρχείου γλώσσας μέσα από το backoffice σε gzip μορφή.

Τα αρχεία για τις υπόλοιπες μεταφράσεις βρίσκονται στο φάκελο εγκατάστασης--->translations--->el

 

Αυτά τα αρχεία μπορείς να τα ανοίξεις με έναν απλό επεξεργαστή κειμένου ή με ό,τι άλλο θέλεις (Dreamweaver, notepad++ κτλ)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας από την Λευκάδα!

 

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Προχώρησα στις αλλαγές που ήθελα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Να ρωτήσω κάτι ακόμα σχετικά με την μετάφραση, αυτή την φορά για τα email των παραγγελιών.

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με το ποια διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω για να μεταφράσω τα μηνύματα που παραλαμβάνει ο πελάτης όταν κάνει παραγγελίες κλπ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by nikoslefkas (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...