Jump to content

Import useri


Recommended Posts

E posibil sa facu upgrade de la 1.3.x la 1.5.x, si nu mai esti nevoit sa faci niciun import.

 

cum e posibil asta ?

EDIT: O sa dau un search pe google! :P

 

ps: legat de useri , e posibil sa importi doar userii ? fara comenzi ,history etc.

Edited by Pearl (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

De exemplu vreau sa import dintr-un prestashop 1.3 intr-un alt prestashop 1.5 :) nu upgrade.

Ma gandeam ca se poate exporta in xls si se poate importa dincolo

 

TOOLS -> IMPORT, si ai acolo ce doresti sa importi (Categorii, Produse, Clienti.. etc.).

Dar importul din cate stiu eu se face din fila .csv , nu din .xls .

Iar acolo in partea dreapta iti arata cum trebuie creata fila .csv .

Link to comment
Share on other sites

Am exportat csv file din ps_customer si l-am importat in noul shop. Totul e ok , fieldurile sunt aceleasi , ca trebuie sa le dai nume la toate , sa fie sincronizate.Totul bine si frumos pana la logare...nu pot sa ma loghez in noul shop cu e-mail si password. Imi spune Authentification Failed ,sigur la parola e problema pt ca in backoffice customers exist cu email-ul ala. Ce-ar putea fi ?

Link to comment
Share on other sites

copiaza ambele : _COOKIE_KEY_ si _COOKIE_IV_

 

Fara rezultat ...poate numai importul care se face dupa mutarea keylor merge. Desi daca am dat save in ps 1.5 ar trebui sa ia efect asupra userilor.

Link to comment
Share on other sites

cand ai facut export ai inclus si aceste valori cookie ?

Pai am facut export direct din baza de data la ps_customer , acolo ai o optiune pt tipul fisierului , am dat csv ,niste specificatii (columns separated,enclosed etc) , utf-8 si atat. Legat de fielduri , in prestashop 1.5 cand faci import , iti da toate field-urile din 1.3 , dar eu mi-am ales doar ce-mi trebuie , la restul am dat ignore this column.

Valori cookie nu am vazut nicaieri

Edited by Pearl (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

ai dreptate nu-s acolo. ci numai passwd care este un sir criptat pe baza celor 2 valori.

deci ai copiat si email si passwd nu ?

Da,field-urile sunt populate cu aceleasi informatii in baza de date ps 1.5.

edit: desi ma uit la field-ul password in baza de date si valoarea din 1.5 e diferita fata de 1.3... n-ar trebui sa fie aceeasi ?

Edited by Pearl (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

ba da,

incearca sa preiei pe langa email, passwd si campul secure_key

aceste valori trebuie sa fie similare cu ce aveai in 1.3

si de asemenea valorile cookie din settings.inc.php

secure key nu l-am preluat. Cand faci import , tu ai un select cu toate fieldurile care trebuie populate in noul shop. Apoi mai jos erau toate fieldurile din ps 1.3 si tu trebuie sa asignezi fiecare field din 1.3 cu cel din 1.5, sunt field-uri care nu le-am avut in ps1.3 printre ele si secure key, prin urmare am dat ignore this column.

 

edit 2: intr-un final n-am mai putut sa intru nici in backoffice prestashop 1.5 pt ca am schimbat cookie-ul , am resetat parola in cele din urma. Cred ca aici e problema , de ce valoarea password din baza de data ps 1.3 nu-i la fel cu cea din 1.5 , normal ca nu merge atunci .. in fisierul CSV e aia corecta , si cand imi face import nu mai e la fel.

Edited by Pearl (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Un modul de export doar iti da un csv file.Am cautat acum unul si chiar pe forumul acesta am gasit.Problema e la import, si-anume ... Daca un client din prestashop 1.3 n-are setat birthday ( adica valoarea null ) atunci in prestashop 1.5 nu ia deloc clientul , cu nici un field. Prin urmare din 1379 de clienti am pierdut vreo 200 pe "drum".

Si password-ul , in ps 1.3 iau un exemplu , un client are passwd : abc00cab8a99b3a5d5e1e09240fb0f93 .. la fel si in CSV-ul exportat , dar cand dau import in prestashop 1.5 acelasi client are : 7fba6774731c976dbacd5eb2da588e88 , valoarea passwd-ului nu e la fel la nici un client DESI am schimbat COOKIE_KEY si COOKIE_IV din settings.inc precum a spus valentin.

Link to comment
Share on other sites

la pass nu te atinge dar la data nasteri cu un editor de csv pune si tu o data sa aiba 100 de ani clienti

 

UPDATE!

Problema cu data nasterii e rezolvata :) ramane doar logarea , faptul ca password din 1.5 pe care il import are alta valoare decat password-ul din fisierul CSV.

Inca odata mentionez ca atat COOKIE_KEY cat si COOKEY_IV din prestashop 1.5 , sunt inlocuite cu cele din 1.3

Edited by Pearl (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...