Jump to content

iata solutia : Yahoo status in pagina produsului


Recommended Posts

http://www.prestashop.com/forums/viewthread/25858/modules___code_contributions/see_how_to_insert_yahoo_status_on_product_page
am facut o mica modificare la presta si am reusit sa pun yahoo status in pagina produsului.
este mai elegant si mai vizibil decat in coloanele stanga dreapta
acum... cineva ma poate ajuta sa il facem modul ? este mai elegat ...

10814_V596nzA7Drjlhc95ceJh_t

Link to comment
Share on other sites

Mă bag eu.
Întrebare: ce versiune de Prestashop foloseşti?

Modulul are nevoie de:
1. un hook propriu, n-am văzut vreunul folosibil prin apropierea locului unde l-ai inserat, plus că poţi să-l muţi după aceea.
2. o interfaţă de configurare în Back Office.

Ar mai fi drăguţ ca interfaţa de configurare să ia ID-urile dintr-un tabel legat de tabelul employee din baza de date, astfel încât să alegi numele angajatului, nu să introduci ID-urile de mână.

Dacă îl finisăm împreună, vreau să-l pot pune şi pe site-ul meu spre download (tot gratis).

Link to comment
Share on other sites

Hmm, mesajul meu începea aşa: "Mă bag eu". Asta înseamnă că mă apuc să-l fac modul.

Mesajul meu continua aşa: "Întrebare: ce versiune de Prestashop foloseşti?" Asta era ca să nu bâjbâim după linii de cod când vorbim despre modul.

Specificaţiile pe care le-am înşirat sunt obiective ca să ştim când e în regulă, nu directive pentru alţii.

În fine, cam asta e traducerea în română a mesajului meu.

Link to comment
Share on other sites

Am pus prima versiune pe site-ul de test (vezi semnătura - unul din IDurile de Yahoo este real, restul sunt false).

În momentul ăsta face următoarele:

I. La instalare:
* pune în baza de date un hook propriu care poate fi pus acolo unde voiai tu. Eu nu l-am folosit pentru că am preferat extraRight. Poate fi atârnat, deci, în top, extraRight, productActions, productFooter şi YahooStatus (făcut de modul). Versiunea actuală are un ID de CSS pentru top şi unul pentru celelalte. Merge şi în mai mult de 2 locuri odată (după cum se vede şi pe site-ul de test), dar nu e CSS valid.
* face un tabel care leagă IDurile angajaţilor de IDurile de Yahoo . Cel mai drept ar fi fost să adaug un câmp la tabelul employees, dar ar crea probleme la upgrade.

II. Are panou propriu de configurare (imaginea ataşată) care permite modificarea şi actualizarea. Dacă sunt şterşi angajaţi din Back Office, dispar automat şi din tabelul creat.

III. La dezinstalare şterge hook-ul şi tabelul din baza de date.

Încă nerezolvate:
1. Trebuie să recitească tabelul employees de câte ori se accesează panoul de control şi să adauge angajaţii care au mai apărut între timp.
2. Posibilitatea de import/export a listelor cu angajaţi şi IDuri de Yahoo (încă nu m-am gândit sub ce formă).

Când rezolv punctul 1, îi dau drumu'-n lume.

11032_8mAuUIO0yuP7mU0Xze2g_t

11034_6B7dymZaSPrpKd4ICFAS_t

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

noexperiences foarte tare tema ta modificata am vazuto mai de mult , sigur ai stat ceva la tema, felicitari eu butonez la www.mag.tunet-one.ro si stau de cam o luna la el cand am timp si dau de tot delu de probleme , mi se pare foarte tare ideea cu numerele de telefon si id mess, o so incerc si eu, o idee am si eu pe langa nr astea de tel si id mess daca se poate pune si o kestie cu comanda rapida? am vaz pe unele siteuri ar fi interesat plus ca au vad cam am probleme cu adresele de email de la @yahoo.com imi vine inapoi pe adresa de mail de admin ca nu a putut sa trimita etc etc am avut domeniu pus si pe o lista de spamuri

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ggedamed am si eu o intrebare idee daca se poate? :) , eu nu stiu cum sa fac ca as face eu :) cum sunt campurile acelea din modul pt id de mess ar fi f tare daca se poate adauga nr de telefon dau adresa de mail pentru comanda rapida sa zicem , ca multi nu stau calare pe mess ca noi se uita dupa nr de tel si suna , icon vodafone cosmote orange

Link to comment
Share on other sites

lam incercat si eu, akolo unde as vrea sami apara mie , imi iese din decor folosesc PS v. 1.2.4

am incercat eu ceva da lam stricat mai rau

si in admin la module la afisare modul "afisare yahoo status" dupa completare mia fugit campul al doilea de YM in continuare primului si asa a ramas

merg puse iconite pt tel, fax, adresa email etc inaintea textului aferent?

12575_qnJIMYhC7XOyq5WgLxfX_t

Link to comment
Share on other sites

1. Referitor la problema de afisare din Front Office: erau erori in cod pe care le-am reparat in ultima versiune pe care poti s-o iei de aici.

2. In Back Office e o problema cu afisarea in Internet Explorer pe care nu am timp s-o rezolv deocamdata.

3. Da, merg puse iconite. Vezi site-ul de teste din semnatura.

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

cine stie sa puna inaintea nr de tel un icon un css ceva ?, are un alt aspect si fara acte tehnocratice :) ca de aia i open source participa si ideea ca tot din inspiratie vine, fara idee codul sta in paragina ratacit printre neuroni fara sinapse

Link to comment
Share on other sites

am reusit sa pun poza nus daca e cea mai corecta metoda dar mia iesit cum vroiam

in \modules\blockyahoostatus\ a se deskide blockyahoostatus.css :))

cauti pe net o poza sugestiva o redimensionezi conform dorintelor o pui in folderul modulului si editezi css ul

la mine a luat forma urmatoare :

p.ysph{
padding-bottom:.2em;
font-weight:bold;
background-image:url(phone_icon.gif);
background-repeat:no-repeat;
height:20px;
text-indent: 30px;
}

??? la messenger se poate edita intrun fel in loc de numele adminului de magazin sa se poata edita manual , de ex sa nu mai apare George Vasile
sa apara Operator 1 sau 2 sau 10

Link to comment
Share on other sites


??? la messenger se poate edita intrun fel in loc de numele adminului de magazin sa se poata edita manual , de ex sa nu mai apare George Vasile
sa apara Operator 1 sau 2 sau 10


Pun chestia asta pe lista pt urmatoarea versiune.
Link to comment
Share on other sites

Salutare,

super idee, functioneaza excelent :). eu tin sa iti multumesc.
Daca tot faci lista cu modificari, uite inca 2 care cred ca sunt necesare:
- la numerele de telefon din BO sa poti selecta operatorul, care sa apara si in FO.
- iconita cu telefonul ar fi bine sa fie inclusa, cu toate ca nu e absolut necesar si nici greu de facut.

ms.

Catalin

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Am finalizat versiunea 0.7 a modulului, care corecteaza in principal timpul mare de executie in cazul activarii mai multor IDuri.
Timpul mare era dat de latenta serverului Yahoo si faptul ca interogarile se faceau secvential. In privinta latentei nu am ce face, dar acum interogarile se fac simultan. Ar trebui, deci, ca timpul de executie sa nu mai depinda de numarul de IDuri active.

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

felicitari pentru modul.

Am si eu o nelamurire.Unde gresesc de nu reusesc sa adaug nici un numar de telefon in campul "call-to-action" ?

Scriu numarul de telefon, dau sa salveze contactele,dar nu vrea sa salveze nimic.Nu ramane nici un nr de tel. salvat.

Cum pot atasa si eu ce se vede in poza atasata?

Multumesc.

LE: Ma poate ajuta cineva sa mut casuta cu userii din coloana dreapta in coloana stanga ?
Multumesc.

19262_XGna2d5jAVYu43AJgc5h_t

Link to comment
Share on other sites

felicitari pentru modul.
Merci.

Am si eu o nelamurire.Unde gresesc de nu reusesc sa adaug nici un numar de telefon in campul "call-to-action" ?
Nota: nu am testat modulul pe versiuni de Presta mai mici de 1.2.
Cel mai sigur dezinstaleaza-l din BO si sterge tabelul ps_employee_yahoo_status din baza de date (Drop table, in phpMyAdmin). Apoi reinstaleaza-l din BO. Daca mai ai probleme, da-mi adresa site-ului.

Ma poate ajuta cineva sa mut casuta cu userii din coloana dreapta in coloana stanga ?
Dezinstaleaza-l din BO si inlocuieste in blockyahoostatus.php la linia:
28: "rightColumn" cu "leftColumn"
271, 310 si 316: "hookRightColumn" cu "hookLeftColumn"
Dupa care reinstaleaza-l din BO.

Sanatate si virtute.
Link to comment
Share on other sites

Am reinstalat modulul dupa indicatiile tale.
Am renuntat momentan la pozitionare,dar totusi nu reusesc sa-l fac sa-mi afiseze numerele alea de telefon.
Nu salveaza datele.
site-ul este www.moov.ro

multumesc de promtitudine.

Link to comment
Share on other sites

Cu ajutorul tau am reparat un bug de care nu stiam si care facea ca cei care instaleaza prima oara modulul sa nu poata salva lista de telefoane.
Cum ar veni, esti primul care a primit versiunea 0.7.1.
Acum merge, poti sterge conturile temporare.

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...