Jump to content

Configurare modul livrare-carriers-price ranges


Recommended Posts

Am instalat varianta PrestaShop™ 1.5.3.1 si mi-am cam prins urechile la setarile legate de livrare, curieri si costul livrarii. Explic mai pe larg ce vreau sa fac:

 

1. pentru comenzile de pana la 200 de lei, in afara Bucurestiului, sa setez costul livrarii 20 lei

2. pentru comenzile de peste 200 de lei, in afara Bucurestiului, sa setez costul livrarii 0 lei (livrare gratuita)

 

3. pentru comenzile pe Bucuresti de pana la 69 lei sa setez costul livrarii 10 lei

4. pentru comenzile pe Bucuresti de peste 69 lei sa setez costul livrarii 0 lei (livrare gratuita)

 

Am incercat sa setez primele 2 posibilitati, am facut o comanda efectiv si indiferent de suma imi apare ''Livrare gratuita'', chiar daca am comandatd e 10lei de exemplu.

 

S-a mai confruntat cineva cu asemenea situatie? Daca da v-as fi recunoscator pentru ajutor!

 

A doua chestiune, stie careva daca modulul:

http://addons.presta...-for-ps-15.html

permite sa fac si ceea ce am eu nevoie mai sus? dar intr-un mod mai simplu.

 

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa adaugi doua zone Romania 1 doar pentru bucuresti si Romania 2 pentru restul judetelor dupa care sa faci reguli de pret pentru fiecare zona .. de la ce suma pleaca transportul gratuit si cat costa daca cosul nu depaseste suma pentru transport gratuit

Link to comment
Share on other sites

Incearca sa adaugi doua zone Romania 1 doar pentru bucuresti si Romania 2 pentru restul judetelor dupa care sa faci reguli de pret pentru fiecare zona .. de la ce suma pleaca transportul gratuit si cat costa daca cosul nu depaseste suma pentru transport gratuit

 

Salut,

1. am creat cele doua zone (din Localization --- Zones)

2. am creat 2 curieri pentru Romania 2 (pentru Bucuresti)

- 19 lei - la comenzile sub 250 lei in afara Bucurestiului

- Livrare gratis-la comenzile peste 250 lei in afara Bucurestiului

3. am mers in Shipping --- Price Ranges si aici am atribuit pentru comenzile intre 0-250 lei costul livrarii 19 lei

iar intre 250-10.000 lei costul livrarii zero

4. in continuare imi arata livrare gratuita indiferent de suma comenzii....

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...