Jump to content

Στατιστικά


Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Ξεκινήσαμε πριν λίγες την λειτουργία ενός eshop.Θεωρείτε ότι είναι αξιόπιστα τα στατιστικά επισκέψεων που μπορούμε να πάρουμε από το prestashop;

Έχω την εντύπωση ότι τα δεδομένα δεν είναι απολύτως σωστά.

 

Για παράδειγμα παρατήρησα ότι στην ενότητα "Catalog statistics" αναφέρει για όλα τα προιόντα "never viewed". Αυτό βέβαια δεν ισχύει, γιατί υπάρχουν αρκετές επισκέψεις καθημερινά.

 

Επίσης, δεν υπάρχει η δυνατότητα να αποκλείσεις κάποιες IP ώστε να μην μετράνε στα στατιστικά. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μετράει στα στατιστικά και τις δικές μας επισκέψεις.

 

Τέλος, δεν αναφέρει τις καθημερινές επισκέψεις ανά σελίδα. Πληροφορία πολύ χρήσιμη και νομίζω απαραίτητη. Όπως χρήσιμο θα ήταν να γνωρίζαμε τις IP όλων των επισκεπτών καθώς και την χώρα/πόλη.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω την εντύπωση ότι τα δεδομένα δεν είναι απολύτως σωστά.

 

 

Και εγώ την έχω αυτήν την εντύπωση :( Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι αναφορά για να αλλάξει στην καινούρια 1,5,5 (αύγουστος/σεπτέμβριος) ή στην 1,6 που θα έρθει το Δεκέμβρη.. Ή αν έχεις τις γνώσεις να το πειράξεις μόνος σου.. του τύπου

if ip<>δικιά σου{μέτρα στατιστικά}.. Κοίτα από τη μια είναι καλό που έχει ορισμένα κενά το presta γιατί μας βοηθάει να μαθαίνουμε.. Γιατί αλλιώς θέλω αυτό (50€) θέλω εκείνο (30€) και το κόστος απλά θα εκτοξευόταν.. Ενώ έτσι είμαστε καλά B)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...