Jump to content

Ajutor! Ce trebuie modificat in Presta ca sa stie sa aplice discount la cantitati pentru atribute diferite la acelasi produs


smilefish

Recommended Posts

Salutare,

Am descoperit relativ recent PrestaShop si sint foarte incintat de interfata si de functii. Am lucrat pina acum cu ZenCart, de care, in ciuda aspectului grafic ce lasa de dorit (ca teme standard, gratuite, ma refer), sint foarte multumit, intrucit ofera o multitudine de functii foarte complexe si utile.

Sa revin la subiect.... lucrez la un proiect de magazin pentru mobila. Am adaugat un produs pentru care am disponibile mai multe culori (fag, cires, stejar, etc). Toate atributele setate ok, color picker ok, stoc pe fiecare culoare in parte (asta mi se pare a fi iarasi un mic 'bug'). Am adauat pentru produsul respectiv optiunea de discount 5% pentru comenzi de minim 5 bucati. Problema este ca Presta nu stie sa cumuleze 2 buc culoare fag + 3 bucati culoare cires, ale ACELUIASI PRODUS, si implicit, desi in total comand acel minim de 5 produse, nu imi aplica discount-ul!!!!

Problema asta n-am avut-o in Zen, unde exista niste optiuni suplimentare - Priced by attributes - pentru care pot sa aleg Yes/No si Discount Qty Applies to Mixed Attributes Yes/No - foarte utile in asemenea conditii.

Exista posibilitatea modificarii undeva in script-uri ? sau macar ca implementare pe viitor intr-o versiune ulterioara a prestashop ? sa ma adresez eventual si comunitatii 'centrale' in english/french ?

Multumesc frumos

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...