Jump to content

Importare categorie


Aditzu

Recommended Posts

Salutare! Am o intrebare cam dificila zic eu. Vreau sa import o categorie inserez in tabelele :

  • b_sbrowse.png ps_category
  • b_sbrowse.png ps_category_group
  • b_sbrowse.png ps_category_lang
  • b_sbrowse.png ps_category_product
  • b_sbrowse.png ps_category_shop

id-urile , in administrare imi arata categoria importata dar problema este urmatoarea.

In frontend nu imi este afisata categoria. Doar daca dau click pe o alta categorie in frontend imi afiseaza si categoria importata , in rest o ascunde.

 

Sa fie oare din tabela ps_category de la coloanele level_depth, nleft , nright? Ca acolo nu prea am idee ce parametrii trebuie inserati.

 

Multumesc anticipat !

Edited by Aditzu (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu primesc datele printr-un xml si vreau sa fac un script care sa importe automat la o anumita perioada de timp produsele. Ai spus bine ca doar uneori este sfant :) deoarece in cazul meu aceasta metoda nu prea ma ajuta.

 

Daca nu stie nimeni o sa mai cercetez eu si revin cu un feedback.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Eu primesc datele printr-un xml si vreau sa fac un script care sa importe automat la o anumita perioada de timp produsele. Ai spus bine ca doar uneori este sfant :) deoarece in cazul meu aceasta metoda nu prea ma ajuta.

 

Daca nu stie nimeni o sa mai cercetez eu si revin cu un feedback.

 

 

Ideal ar fi bine sa incepi cu ceea ce sti/poti si anume (pe localhost):

- importa produsele pe calea normala;

- apoi incearca sa faci update de stoc si pret in mod automat direct din feed-ul XML;

Altfel, pentru import automat de produse din feed-ul XML va trebui sa pui o gramada de filtre si crede-ma ca la un moment dat te vei pierde in detalii.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Daca as avea acelasi numar de produse ar fi ok sa import manual si sa fac update-ul automat. Dar numarul de produse e posibil sa creasca de la update la update asa ca nu prea imi este utila aceasta varianta. Multumesc oricum de raspuns!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Evident ca numarul produselor pot creste dar ce faci in cazul:

- ai link-uri externe pe produse

- nu ai cuvinte cheie, title, descriere ... etc

- preturile vin in functie de cum vrea distribuitorul .. sau cum e construit feed-ul.

 

 

In fine :

- avantajele la un import manual, ar fi sa ai un control cat mai mare a ceea ce importi

- dezavantajele au fost scrise mai sus

Apoi update-ul de stoc .. pret, merg de la sine, atata timp cat sunt indeplinite cateva cerinte minime fara a fi nevoit sa intrii pe fiecare produs sa faci ceea ce e de facut/verificat.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Evident ca numarul produselor pot creste dar ce faci in cazul:

- ai link-uri externe pe produse

- nu ai cuvinte cheie, title, descriere ... etc

- preturile vin in functie de cum vrea distribuitorul .. sau cum e construit feed-ul.

 

 

In fine :

- avantajele la un import manual, ar fi sa ai un control cat mai mare a ceea ce importi

- dezavantajele au fost scrise mai sus

Apoi update-ul de stoc .. pret, merg de la sine, atata timp cat sunt indeplinite cateva cerinte minime fara a fi nevoit sa intrii pe fiecare produs sa faci ceea ce e de facut/verificat.

 

Bafta.

 

 

 

Nu e asta o problema. Feed-ul este ok. Problema este ca nu mai gasesc o tabela in afara cred in afara de cele enuntate mai sus pentru a o afisa.

Link to comment
Share on other sites

Incearca pe localhost ....

 

pas 1

insert into ps_category (id_category, id_parent, id_shop_default, level_depth, active) values ("101","2","1","1","1")

pas 2

insert into ps_category_lang (id_category, id_shop,id_lang,name, description, link_rewrite)

values ("101", "1","2", "AB C", "AB C-ul","AB-C" )

pas 3

insert into ps_category_shop (id_category, id_shop, position) values ("101","1","2")

pas 4

insert into ps_category_group (id_category, id_group) values ("101","1")

insert into ps_category_group (id_category, id_group) values ("101","2")

insert into ps_category_group (id_category, id_group) values ("101","3")

Link to comment
Share on other sites

Incearca pe localhost ....

 

pas 1

insert into ps_category (id_category, id_parent, id_shop_default, level_depth, active) values ("101","2","1","1","1")

pas 2

insert into ps_category_lang (id_category, id_shop,id_lang,name, description, link_rewrite)

values ("101", "1","2", "AB C", "AB C-ul","AB-C" )

pas 3

insert into ps_category_shop (id_category, id_shop, position) values ("101","1","2")

pas 4

insert into ps_category_group (id_category, id_group) values ("101","1")

insert into ps_category_group (id_category, id_group) values ("101","2")

insert into ps_category_group (id_category, id_group) values ("101","3")

 

 

Am gasit problema. Campurile nleft si nright se pare ca sunt de vina din tabela ps_category si campul position din ps_category_shop. Aveti idee care este treaba cu ele?

Edited by Aditzu (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Am gasit problema. Campurile nleft si nright se pare ca sunt de vina din tabela ps_category si campul position din ps_category_shop. Aveti idee care este treaba cu ele?

 

ps_category_shop pozition ... se refera la a cate subcategorie e (parca)

nleft si nright .. pozitiile din cadrul categoriei.

Link to comment
Share on other sites

Cand activez sau dezactivez o categorie din administrare aceste poziti se seteaza automat exact cum trebuie. Ma poti ajuta te rog sa o gasesc ca nici nu ii dau de capat. Ms.

 

 

Am gasit si rezolvat problema cu nleft si nright. Este in fisierul categories din folderul classes. regenerateEntireNtree se numeste functia.

 

 

Insa acum ma omoara cache-ul. Vreau sa il sterg din fisierul cache/smarty dar nu am drepturi 777. Am setat din linux 777 se sterg dar cand se genereaza din nou nu mai are drepturi 777. Aveti idee ce este de facut?

Edited by Aditzu (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Deci in acest moment scriptul meu seteaza si level_depth si nleft si nright si position . Position este acelasi ca in ultima tabela.

 

Dupa import imi arata categoriile cum trebuie in partea de administrare dar in partea de frontend nu imi arata pana cand nu activez si dezactivez o categorie (nu conteaza care).

 

In cele 4 tabele nu se modifica nimic (in afara de status) cand dezactivez si activez o categorie. Deci zic eu ca este din alta parte. Problema e ca nu stiu de unde :)

Link to comment
Share on other sites

ps_category_shop pozition ... se refera la a cate subcategorie e (parca) nleft si nright .. pozitiile din cadrul categoriei.

 

nleft si nright sunt cele 2 pozitii care construiesc arborele. Campuri de genul pozitie, parinte etc nu sunt necesare pentru stabilirea exacta a pozitiei categoriei in cadrul arborelui. Algoritmul se numeste Nested Set Model. Niste explicatii bune pentru cei interesati se gasesc aici, inclusiv cu ceva exemple de aducere de date, inserare programatica etc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...