Jump to content

Editare sablon mailalerts


Aditzu

Recommended Posts

Salutare! Dupa cum am "promis" zilele trecute mai revin cu o problema. Eu am setat sablonul astfel :

 

sablon.png

free uploader

 

dar cand primesc mail-ul de confirmare al comenzii arata ceva de genul :

 

sablon2.jpg

 

 

mai precis coloana cu produse este afisata deasupra tabelului si este mult mai lata. Aveti idee care este problema? Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

salut!

 

e ceva "ramas" prin html. asa am patit si eu initial, am editat codul cu frontpage, teoretic nu era nimic in neregula, dar mailul de confirmare era groaznic. am incercat sa le corectez, dar nu mergea deloc.

 

am impresia ca numai cel tradus in RO face asa, eu l-am luat pe cel in EN, i-am tradus campurile si arata ok.

 

un singur lucru nu am reusit sa rezolv, si anume o anomalie cu celula PRODUSE, unde culoarea de fundal este afisata doar pe jumatate. acest lucru apare doar in confirmarea de comanda si numai in Outlook.

 

ori faci un tabel de la 0 si introduci in el toate variabilele cu {.....}

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am o nelamurire. Cand sa ma apuc sa fac un tabel de la 0 dupa cum vorbisem, am mai facut un test. Spre surprinderea mea abia acum s-au efectuat modificarile ce le doream acum ceva zile. Intrebarea mea ar fi... schimbarile facute la un template nu se efectueaza imediat? (ceea ce pentru mine ar fi foarte ciudat)

Link to comment
Share on other sites

<tr style="background-color: #b9babe; text-align: center;"><th style="width: 15%; padding: 0.6em 0pt;">Cod produs</th><th>Denumire produs</th><th style="width: 15%; padding: 0.6em 0pt;">Pret unitar</th><th style="width: 15%; padding: 0.6em 0pt;">Cantitate</th><th style="width: 20%; padding: 0.6em 0pt;">Pret total</th></tr>{items}
<tr style="text-align: right;">
<td style="background-color: #b9babe; padding: 0.6em 0.4em;" colspan="4">Produse</td>
<td style="background-color: #b9babe; padding: 0.6em 0.4em;">{total_products}</td>
</tr>
<tr style="text-align: right;">
<td style="background-color: #ebecee; padding: 0.6em 0.4em;" colspan="4">Discounturi</td>
<td style="background-color: #ebecee; padding: 0.6em 0.4em;">{total_discounts}</td>
</tr>...

 

Cam asa e codul la mine...

Link to comment
Share on other sites

Nu este order_conf.html

Se gaseste in modules/mailalerts/mails/ro/new_order.html

 

da, scuze nu m-am uitat atent la codul tau, le-am confundat.

oricum ideea este ca toate confirmarile sunt in 2 locuri modules/mailalerts/mails/ro/ si in mails/ro/

 

bafta la customizare!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...