Jump to content
Aditzu

Import produse

Recommended Posts

Salutare! De curand am dat si eu peste aceasta platforma si as dori sa invat ceva mai multe despre ea. Prin urmare incerc sa fac un import de produse cu ajutorul unui csv dar nici ca reusesc.

Este cineva doritor sa ma ajute? Multumesc anticipat!

Salutare! Unde te-ai blocat ?

In folderul "docs/csv_import", gasesti cateva modele de fisiere pentru import.

Descarca in calculatorul tau fisierul "products_import.csv", deschizi cu Excel si completezi cu produsele tale, conform modelului.

Salut !

In arhiva ai fisierul (cam asa trebuie sa arate).

Trebuie sa completezi campurile relevante pentru magazinul tau si eventual link-ul catre imagini (daca acesta nu functioneaza).

Astept rezultatul tau !

Bogdan

for_import.zip

• Like 1

4 erori

1. ...) (ID: null) nu poate fi salvat
  2. Property Category->link_rewrite is empty
  3. Name* (ID: id) nu poate fi salvat
  4. Property Product->weight is not valid

Intampin aceste erori daca las coloanele cum se seteaza ele si daca dau sa ignore campurile necompletate primesc erorile:

1. ...) (ID: null) nu poate fi salvat
  2. Property Category->link_rewrite is empty
  3. Name* (ID: id) nu poate fi salvat
  4. Property Product->id_tax_rules_group is not valid

Ai idee care ar fi problema? Multumesc anticipat!

Ai incercat fisierul atasat de mine ?

Ce versiune Presta folosesti ?

Trebuie sa ignore doar linia 1. Setezi: "Skip 1 lines"

post-372465-0-60543600-1370442151_thumb.jpg

Edited by fishingnet (see edit history)
  • Like 1

Vai vai. Nu vedea optiunea cu Skip 1 lines . Acum a mers. Sa incerc importarea si la o scara mai mare sa vedem ce o sa iasa. Multumesc mult! Revin cu un feedback dupa ce incerc.

Ai mers pana la capat ? (acolo unde vezi doar 9 produse, este doar un preview al fisierului, nu iti arata toate produsele).

Ai ceva erori dupa upload ?

Pana la urma se pare ca am reusit. Multumesc mult de tot ! Probabil ca in viitorul apropiat o sa mai revin cu ceva topicuri , deoarece vreau sa aprofundez ceva mai bine Prestashop-ul. O zi buna!

Am observat acum o chestie. Codul produselor au fost importate corect dar daca caut un cod nu imi este afisat acel produs. Este vreo setare sau ceva?

Intra la Preferinte / Cautare, in josul paginii vei gasi 2 link-uri: "Add missing products to the index" si "Rebuild the entire index". Cred ca ai prins ideea !

Succes!

Bogdan

Poti incerca programul Store Manager pentru Prestashop, disponibil si in Romania la www.storemanager.ro. Este un program foarte util, si uiti de chinul cu importul in back-end. Il poti downloada si testa gratuit, pentru 30 zile, apoi daca te hotarasti, ne poti contacta.

Succes. Incearca-l, nu o sa-ti para rau.

Link Download

Logo3.png

Edited by officeconect (see edit history)

Salut , am instalat prestashop varianta 1.6 iar cand vreau sa import .csvul imi arata urmatoarea eroare 

14228 erori 

1. No Name (ID: 500001 http://avb.univers-all.eu/imagini/0_986_221_024.jpg bobina de inductie Audi A4 8E2 B6 BOSCH COD 0 986 221 024 Aprindere ᄏ Bobina Inductie 182 182 99 1) nu poate fi salvat
  2. Property Product->name is empty
  3. No Name (ID: 500002 http://avb.univers-all.eu/imagini/0_986_221_048.jpg bobina de inductie Audi A4 8EC B7 BOSCH COD 0 986 221 048 Aprindere ᄏ Bobina Inductie 396 396 99 1) nu poate fi salvat
  4. No Name (ID: 500003 http://avb.univers-all.eu/imagini/0_221_504_464.jpg bobina de inductie BMW 3 E90 BOSCH COD 0 221 504 464 Aprindere ᄏ Bobina Inductie 127 127 99 1) nu poate fi salvat
  5. No Name (ID: 500004 http://avb.univers-all.eu/imagini/0_221_504_464.jpg bobina de inductie BMW 3 E46 BOSCH COD 0 221 504 464 Aprindere ᄏ Bobina Inductie 127 127 99 1) nu poate fi salvat
  6. No Name (ID: 500005 http://avb.univers-all.eu/imagini/0_221_504_029.jpg bobina de inductie BMW 3 E46 BOSCH COD 0 221 504 029 Aprindere ᄏ Bobina Inductie 224 224 99 1) nu poate fi salvat
  7. No Name (ID: 500006 http://avb.univers-all.eu/imagini/0_221_504_464.jpg bobina de inductie BMW 5 E60 BOSCH COD 0 221 504 464 Aprindere ᄏ Bobina Inductie 127 127 99 1) nu poate fi salvat

iar fisierul cam asa arata csv`ul modificat de mine  csvpieseauto.JPG

As avea rugaminea sa ma lamuriti unde am gresit , e posibil orare ca pana sa import csv`ul sa fac manual categoriile ? gen aprindere bobina ? nu se fac automat prin importul csv`ului cu produse ? oare e mai bine daca trec la categorie Home in .csv    ... va multumesc si astept cu interes un semn din partea dvs.

Alex.

Edited by tint (see edit history)

Salutare tuturor,

va rog sa-mi spuneti daca aveti idee cum trebuie procedat in cazul caracteristicilor. Am produse gen; scule electrice si vreau sa import odata cu produsul si atributele (de fapt daca intri pe produs si vrei sa le setezi manual te duci la caracteristici). Dupa ce setezi aceste caracteristici iti apar in partea stanga filtrele, putere(w), tip produs, viteza(rpm), etc.

Daca aveti ceva care sa ma ajute va voi fi recunscator:))

Multumesc

Salutare tuturor,

va rog sa-mi spuneti daca aveti idee cum trebuie procedat in cazul caracteristicilor. Am produse gen; scule electrice si vreau sa import odata cu produsul si atributele (de fapt daca intri pe produs si vrei sa le setezi manual te duci la caracteristici). Dupa ce setezi aceste caracteristici iti apar in partea stanga filtrele, putere(w), tip produs, viteza(rpm), etc.

Daca aveti ceva care sa ma ajute va voi fi recunscator:))

Multumesc

Un exemplu: Material:Poliester:1Stil:Adolescentin:2Proprieti:Rochie midi:3