Jump to content

Configurare curieri


Recommended Posts

Salut, am o problema cu setarea curierilor. am citit tot ce se putea citi prin topicurile legate de curieri dar nu merge.

 

Vreau sa am:

 

Livrare gratuita in tara pt. comenzi mai mari de 800 RON (ce e sub 800 ron sa fie taxat cu 20 RON)

Livrare gratuita in Bucuresti (indiferent de pret)

 

Ce am facut:

1. Am sters toate tarile si am lasat doar Romania ( am editat sa contina toate judetele) si am dezactivat codul postal (desi in pagina de comanda tot imi apare casuta de introducere cod postal)

2. Am introdus judetele din Romania

3. Am creat doua zone "Restul Tarii" si "Doar Bucuresti"

In restul tarii intra toate judetele mai putin Bucuresti.

In Doar Bucuresti am pus doar Bucuresti.

 

4. Am creat un curier si i-am setat intervale de pret 0-1000000000 si inrterval kg 0-1000000000

Acest curier are bifata "aplica cost transport", zonele sunt selectate amandoua.

5. Din Livrare am pus prag de la care incepe livrarea gratuita la 800 ron, iar jos la Tarife am pus 20 lei pentu Restul tarii si 0 lei pt zona Doar bucuresti.

 

 

In front end, in cos am pus un produs cu o valoare de 170 lei, imi afiseaza taxa de livarre 20 lei, le aduna rezultand un 190 lei. Daca selectez orice judet (inafara de bucuresti imi apare taxa de livrare 20 ron) deci pana aici totul este ok. Daca selectez bucuresti, imi apare jos la curier, la pret, GRATIS! Selectez curierul dau sa actualizeze cosul insa nu-mi scoate taxa de livrare de 20 lei din cos.

 

Ce naiba gresesc?!?!

Edited by anukku (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Deci ma scoate din sarite modulul de shipping... daca ma loghez pe un cont de client, imi apare livrare gratuita si taxa 0 indiferent de pret si locatie. La pagina de curier am toate 3 grupurile bifate, guest, visitor si customer...

 

Later: Sunt idiot :) Tot timpul aveam impresia ca modulul de la sumary care estimeaza costul de livrare actualizeaza si datele din cos in functie de ce folosesti... pff. Am pierdut 2 zile degeaba :))

Edited by anukku (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...