Jump to content

Fisiere problema


flotl90

Recommended Posts

Am incercat sa import fisierele de limba romana pentru prestashop 1.1 pe 1.2. Dupa mici modificari m-am hotarat sa iau magazinul de la 0 si m-am trezit cu niste fisiere care nu pot fi sterse desi sunt administrator. Nu pot nici sa le schimb permisiunile la 777 pentru a instala alt magazin nou nout. Ce pot face? Mai am o problema cu fisierul .htacces care nu imi da voie sa sterg uneori anumite fisiere. Site-ul ruleaza pe un server Apache.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat sa import fisierele de limba romana pentru prestashop 1.1 pe 1.2. Dupa mici modificari m-am hotarat sa iau magazinul de la 0 si m-am trezit cu niste fisiere care nu pot fi sterse desi sunt administrator. Nu pot nici sa le schimb permisiunile la 777 pentru a instala alt magazin nou nout. Ce pot face? Mai am o problema cu fisierul .htacces care nu imi da voie sa sterg uneori anumite fisiere. Site-ul ruleaza pe un server Apache.

* PHP settings (modify via your PHP admin software):
* PHP 5.0 or later is installed
* Allowed to upload files
* Allowed to create new files and folders
* GD Library is installed
* MySQL support is on
* Write permissions on files and folders:
* /config
* /tools/smarty/compile
* /sitemap.xml
* Write permissions on folders and subfolders/recursively:
* /img
* /mails
- /modules
* /themes/prestashop/lang
* /translations
* /upload
* /download

Optional set-up

* PHP settings (modify via your PHP admin software):
* Allowed to open external URLs
* PHP register global option is off (recommended)
* GZIP compression is on (recommended)

Tot ce e cu * e ok si compatibil cu serverul.


Macar dati niste indicatii va rog. Ce pot sa incerc. Fisierul .htaccess nu il pot gasi.

Link to comment
Share on other sites

prestashop isi pune ca user la fisiere user= anonim / annonimus

de aici iti vin problemele.

acest lucru se pot rezolva doar de pe serverul la care ai host

tu nu poti modifica userul pentru fisierele care sunt scrise astfel si deci nici nu poti seta permisiunile de scriere pt. fisiere/foldere.

verifica permisiunile si din cpanel.

oricum explica asta suportului de la host si punei sa verifice permisiunile si sa le schimbe daca nu sunt corecte sau sa instaleze pe server suPHP si iti rezolva problema.

asta daca ai serverul pe linux.



fisierul .htaccess este in root-ul directorului unde ai instala PS.
Daca nu il gasesti inseamna ca nu l-ai generat (in PS 1.2 nu se genereaza automat, ci trebuie creat un fisier gol in notepad cu numele .htaccess , il urci prin ftp pe server apoi din BO il generezi/populezi )

Link to comment
Share on other sites

Am reusit sa rezolv problema intr-un final cu o metoda destul de extreme. Am sterst folderul public_html si tot ce continea el, inclusiv ce urcasem prin ftp, l-am creat iar si am instalat magazinul. Mersii pentru ajutor. Cei de la host mi-au zis ca era un fisier ce imi restrictiona accesul la foldere.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...