Jump to content

Culorile


flotl90

Recommended Posts

pe site-ul http://prestashop.sidro.ro conturile nu sunt activate automat si nici imediat.

conturile sunt verificate (adrese e-mail, nume, nr. telefon, adresa, etc. , toate trebuiesc sa fie VALIDE ! )
in cazul in care se gasesc date invalide conturile sunt sterse si nu se poate face log-in, deci nu se poate face nici un download !


pe site-ul http://prestashop.sidro.ro gasiti theme gratuite , module gratuite , traduceri si altele.... toate pt. prestashop.

in curand traducere in limba romana pt. prestashop v1.2 final


UPDATE !

http://prestashop.sidro.ro nu mai solicita cont ! se poate downloada direct de pe pagina produsului !

Link to comment
Share on other sites

As mai avea o intrebare. Cum as putea sa modific fundalul thumbnailurilor. De exemplu pe http://www.floralex.ro/category.php?id_category=6 imi baga niste spatii albe. Acele spatii vreau sa le fac de aceeasi culoare cu backgroundul.

Sau macar sa introduc pretul in partea dreapta pe dreptunghiul gri. Am cunostinte de css dar nu destul de solide. Poate cineva sa imi zica linia de modificat?

Link to comment
Share on other sites

Problema cu fundalul imaginilor nu este de la CSS. La import, Prestashop ia imaginile date de tine şi manufacturează toate variantele de care are nevoie (le găseşti în Back Office > Preferences > Image).
De ex., imaginile categorilor trebuie să aibă 500px × 150px, adică un raport al laturilor de 3.33:1. Dacă tu imporţi o imagine de 800px × 450px, ea are raportul laturilor de 1.77:1. Prestashop o aduce la înălţimea de care are nevoie (150px), ceea ce aduce imaginea la lăţimea de ~267px. Restul de 233 de pixeli îi umple cu alb - Prestashop procesează doar jpg aşa că nu lucrează cu transparenţă.
Soluţia:
* fie modifici în Back Office > Preferences > Image astfel încât raportul de laturi definit acolo să se potrivească cu cel al imaginilor tale (cum ar fi 266 x150 sau 500 x 282)
* fie modifici imaginile tale pentru a avea raportul de laturi definit în Back Office (cum ar fi să decupezi o porţiune de 800 x 240 din imaginile tale)

Ai 8 tipuri de imagini din care 2 sunt pentru scene, nu cred că foloseşti. Pentru celelalte imagini e la fel, de ex. imaginea produsului pe homepage (18-60-home.jpg) trebuie să aibă 129 x 129 pixeli (raport 1:1), aşa că Prestashop umple cu alb diferenţele pe verticală. La fel, ori modifici în Back Office la 229 x 129 sau 129 x 73, ori găseşti imagini pătrate.

În privinţa CSS, fişierul de modificat este global.css din foderul css al temei pe care o foloseşti.
Ai multe de modificat. De ex. la linia 1548 ai

ul#product_list li div.right_block {
...
width:11em;
}


Dacă înlocuieşti cu

ul#product_list li div.right_block {
...
width:23%;
}



blocul cu preţ şi butoane se mută în dreapta, acum are loc. Cumva însă, nu cred că rezultatul te va mulţumi.

Îţi recomand addonul Firebug pentru Mozilla Firefox pentru a vedea ce stiluri sunt aplicate elementelor paginii. Poţi chiar modifica stilurile şi vedea rezultatele pe loc.

Spor la treabă. :-)

LATER
Încă ceva: fii atent la usability. Text gri pe fond verde -strigător- crud este deja agresiune la adresa ochilor. Pune pe cineva să-ţi citească textul de pe homepage şi vezi cât rezistă.

Link to comment
Share on other sites

Magazinul este inca in dezvoltare. Proprietarul vrea neaparat fondul ala verde... Textul se poate modifica usor da sincer nu stiu ce ar putea merge lejer cu fundalul ala.Am muncit mult si pentru SEO pe langa adaugatul produselor ceea ce mi-a mancat destul de mult timp. Am gasit si o mica combinatie de setari in CSS pentru ceea ce vroiam eu cu butonelele si pretul... mai am de lucrat la fundalul ala.

Link to comment
Share on other sites

spatiile albe se pot seta sa puna ce culoare vrei in loc; astfel in loc sa ai poze in centru cu laterale albe, poti seta sa ai laterale verzi sau gri sau albastre... (la toate la fel,aceeasi culoare)

asa am facut si eu aici : http://www.sidro.ro/5-drapele-si-fanioane
unele steaguri au fundalul alb si am modificat sa-mi puna fundalul gri pentru a putea fi deosebite de fundal

o curiozitate minuscula... SEO... ce anume ai facut mai exact pt. imbunatatirea SEO ?

Link to comment
Share on other sites

Pentru SEO : indexarea paginilor, setarea fisierului Robots.txt pentru crwlerul google, inscrierea in directoare pentru backlinkuri , Meta-tag, Meta-description, Meta-keywords. Toate astea te ajuta pentru un rezultat bun pe google: pentru florarie online floralex am pozitia 3 iar primele 2 tot la mine fac trimitere, pentru floralex am pozitia 21 (deci mai trebuie lucrat) si acum trebuie sa mai lucrez si la alte cuvinte cheie cum ar fi lumanari nunta , lumanari botez , buchete mireasa (nu cred ca o sa am mare succes la asta).

Si unde setez culuarea aia?

Link to comment
Share on other sites

Înlocuieşti în images.inc.php din radăcină toate instanţele
255, 255, 255
cu
51, 204, 51
(cred că sunt vreo 4).

Mă dor ochii din ce în ce mai tare! :bug:




EXACT ! TE-AI PRINS !


Acolo trebuie sa modifici !

Dupa ce modifici si urci fisierul pe server trebuie sa dai regenarate thumbnails obligatoriu !
Link to comment
Share on other sites

Pentru SEO : indexarea paginilor, setarea fisierului Robots.txt pentru crwlerul google, inscrierea in directoare pentru backlinkuri , Meta-tag, Meta-description, Meta-keywords. Toate astea te ajuta pentru un rezultat bun pe google: pentru florarie online floralex am pozitia 3 iar primele 2 tot la mine fac trimitere, pentru floralex am pozitia 21 (deci mai trebuie lucrat) si acum trebuie sa mai lucrez si la alte cuvinte cheie cum ar fi lumanari nunta , lumanari botez , buchete mireasa (nu cred ca o sa am mare succes la asta).

 

Si unde setez culuarea aia?

 

 

Asta stiam, am facut, am inscris in directoare, backlinkuri destule.... (vreo 1000 la 1111.ro si vreo 1200 la 2222.ro - se vad in contul de la google)

 

Credeam ca ai facut ceva mai deosebit in afara de cele standard pe care le-ai enumerat mai sus.

 

 

florarie online floralex am pozitia 3 ........................pentru floralex am pozitia 21
asta nu e bine deloc .... nu cred ca se poate numi SEO.....

 

florarie online floralex are pozitia 5 !!!

 

Trebuia sa apari in google pt. floralex pe locul 1, iar la combinatia de 3 cuvinte (florarie online floralex) la fel locul 1 !

 

 

Mai ai mult de lucrat !

 

Nu pune foarte multe cuvinte cheie, si in nici un caz cuvinte cheie ce nu sunt continute de pagina in sine (in descrierea produsului de ex.) !

 

Incearca de asemenea sa pui cuvinte cheie pt. fiecare pagina in parte cu ceea ce contine pagina respectiva, in caz contrar nu vor avea nici un efect SEO (nu vor fi luate in considerare de google.

 

De asemenea tine cont si de densitatea de cuvinte cheie.

 

 

Un exemplu personal : http://www.google.ro...=Căutare&meta;=

In afara de okazii.ro , prima pagina si prima jumatate din a 2-a pagina sunt site-urile mele.

 

 

Sper sa nu te superi pt. ca am spus mai sus.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Prin setarile alea fac fundalul verde, adica aceeasi culoare cu backgroundul ... as vrea sa -l fac gri , exact cum a facut sidro. Adica sa fie aceeasu culoare cu caseta in care se afla (aia cu pretul, descriere si toate cele)

Link to comment
Share on other sites

Înlocuieşti în images.inc.php din radăcină toate instanţele
255, 255, 255
cu
204, 204, 204

(cred că sunt vreo 4).


cauta pe google html rgb color sau intra aici si alegeti culoarea !
http://cloford.com/resources/colours/500col.htm


ai ceva eroare la traducere !

Nu exista "Cei mai buni vanzatori" la momentul actual

trebuia sa fie tradus astfel :

Nu exista "Cele mai vandute produse" in acest moment.


sau te sfatuiesc sa nu mai folosesti acel modul pt. ca site-ul nu va vinde online si este doar de prezentare asa cum ai scris in termeni si conditii

la fel si cu modulul oferte.

Link to comment
Share on other sites


EXACT ! TE-AI PRINS !


Eu m-am prins, nu ştiu dacă te-ai prins tu că durerea de ochi era de la verdele ăla pe care l-ai citat tu greşit. Nu 204, 204, 204, ci 51, 204, 51 sau #33CC33 în hexa.

Nea Flotl, culoarea asta este exact verdele tău, vezi aici.
Îţi recomand extensia Color Picker pentru Firefox pentru treburi de genul ăsta.
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am prins, nu ştiu dacă te-ai prins tu că durerea de ochi era de la verdele ăla pe care l-ai citat tu greşit. Nu 204, 204, 204, ci 51, 204, 51 sau #33CC33 în hexa.



eu nu am citat nici un verde ... am spus ca poti face si verde si albastru si gri... fundalul respectiv....
Link to comment
Share on other sites

Ba m-ai citat, fratele meu, la postul #15. Şi valorile le-ai modificat de mână, nu ştiu de ce.




sidro.ro     Posted: 15 August 2009 01:57 PM [ Report ] [ Ignore ] [ # 15 ]
online

ggedamed - 15 August 2009 01:17 PM
Înlocuieşti în images.inc.php din radăcină toate instanţele
255, 255, 255
cu
204, 204, 204

(cred că sunt vreo 4).

cauta pe google html rgb color sau intra aici si alegeti culoarea ! [...]
Link to comment
Share on other sites

Ba m-ai citat, fratele meu, la postul #15. Şi valorile le-ai modificat de mână, nu ştiu de ce.




sidro.ro     Posted: 15 August 2009 01:57 PM [ Report ] [ Ignore ] [ # 15 ]
online

ggedamed - 15 August 2009 01:17 PM
Înlocuieşti în images.inc.php din radăcină toate instanţele
255, 255, 255
cu
204, 204, 204

(cred că sunt vreo 4).

cauta pe google html rgb color sau intra aici si alegeti culoarea ! [...]



pai tu nu vezi ca s-a razgandit si le vrea gri ???

Prin setarile alea fac fundalul verde, adica aceeasi culoare cu backgroundul ... as vrea sa -l fac gri , exact cum a facut sidro. Adica sa fie aceeasu culoare cu caseta in care se afla (aia cu pretul, descriere si toate cele)
Link to comment
Share on other sites

Magazinul este momentan de prezentare pentru ca trebuie sa-si cumpere vreo 8 masini, apoi trece pe livrari la domiciliu!


Am inteles acum ideea cu fundalurile si toate cele. Problema era ca, daca nu am facut eu magazinul de la 0, nu stiu pe unde sunt fisierele care controleaza anumite atribute si e aiurea sa stai sa cauti in fiecare fisier php si css.

Amandoi mi-ati fost de mare ajutor pentru ca: 1 nu stiam unde se modifica respectiva culoare, 2 nu stiam cum o transformi in RGB, 3 am mai invatat cum se controleaza magazinul!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...