Jump to content

Diacritice PrestaShop 1.5.4.0


Z3roCooL

Recommended Posts

Am si eu o problema cu prestashop. Nu merg diacriticele. Am incercat sa introduc codul prin head, database collation, codul scris direct pentru caracterul dorit. Nu merge nimic. Ma puteti indruma? Astept un raspuns cand mai repede !

Link to comment
Share on other sites

Am rezolvat problema, trebuie introdus in tema care o folosesti urmatoarele chestii in header.tpl:

 

 <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
 <meta charset="utf-8">

 

Dupa care faci Database Collation la UTF-8.

 

Daca introduci astea o sa mearga toate diacriticele, simbolurile pe front-end chiar si daca dai copy - paste la simbol direct.

 

Multumesc oricum pentru interesul acordat !

 

Rog Moderatorul sa inchida acest subiect ! Multumesc :D

Edited by Z3roCooL (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Am rezolvat problema, trebuie introdus in tema care o folosesti urmatoarele chestii in header.tpl:

 

 <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">
 <meta charset="utf-8">

 

Dupa care faci Database Collation la UTF-8.

 

Daca introduci astea o sa mearga toate diacriticele, simbolurile pe front-end chiar si daca dai copy - paste la simbol direct.

 

Multumesc oricum pentru interesul acordat !

 

Rog Moderatorul sa inchida acest subiect ! Multumesc :D

 

Ai uitat aici sa mentionezi ca afisarea corecta a diacriticelor e conditionata de existenta gliphurilor corecte pe calculatorul celui care viziteaza situl, pentru ca dupa cum stim sunt 2 seturi de diacritice pentru limba romana, cele vechi (sedila turcesti din latin extended) si cele corecte care sunt vazute corect pe sistemele de operare neactualizate sub forma de patratele :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...