Jump to content

[module] Interesat de produs


Al_x

Recommended Posts

Sal,

Am facut un modul pentru clientii care au nevoie de date suplimentare despre un produs.
Dupa instalare/activare, el apare sub poza cu bold.
Daca viitorul client completeaza formularul (care trebuie sa introduca cel putin un nume si o metoda de contact, fie ea email fie telefon) veti primi un email cu informatiile cerute si un metoda de contact.

ATENTIE!!!
Acest modul este pentru vers 1.2 Prestashop cu FO in romana.
Dezarhivati arhiva in directorul unde e instalat prestashop sau copiati-le manual pentru siguranta.
Modificati in interestedinproduct.php adresa de email "[email protected]" cu adresa dvs de email unde doriti sa primiti emailul.
Activati din BO modulul. O sa apara in Products.

interesatdeprodus.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pentru site-ul meu acest mod este vital avand in vedere ca este un site cu oferte turistice unde vizitatorii trebuie sa rezerve vacantele fara a creea un cont in prealabil.

Problema este ca nu pot copia nici un fisier si nu pot modifica permisiile folderului "mails/ro" nu inteleg de ce.

Intrebarea mea este: Pot copia fisierele in folderul "mails/en" si sa modific scriptul cumva astfel incat sa stie ca fisierele respective sunt acolo si nu in "ro"? Este vorba despre interested_in_product.html/.txt bineinteles.

Multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Aceeasi problema cu mails/ro am avut-o si eu. Nu cumva ai pb cu permisiunile si la translations/ro?? Acest lucru se datoreaza din cate am inteles faptului ca ai incercat sa importi limba romana de pe 1.1 pe 1.2. Fisierele problema se regenereaza indiferent dak le stergi, modifici, sau suprascrii. Metoda care a mers la mine pentru a scapa de ele: am sters tot ce insemna public_html si am luat-o de la 0.


Vezi thredul : http://www.prestashop.com/forums/viewthread/25038/roman/fisiere_problema

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am intalnit problema asta. Nu stiu daca e de la host sau de la softul folosit.
In geleral folosesc File Explorer din CPanel pentru sters, permisiuni, decomprimari, browse, backup copy, ect. Pentru setarea permisiunilor in masa, folosesc un client FTP chior cu user de admin (ex: adonul FireFTP din FireFox).
In general daca poti folosi Dreamweaver pt upload, ar trebui sa mearga un drag and drop.

In ceea ce priveste ocolitul metodei de mails/ro; se poate copia directorul mails/ro(din arhiva) chiar in directorul modulului. Veti avea ceva gen: \shop\modules\interestedinproduct\mails\ro. Problema e cu modificatul fisierului interestedinproduct.php.
CRED, nu am testat dar daca merge vreau si eu raspuns.
Modifica in interestedinproduct.php partea cu trimisul mailurilor:

/* Email sending */
               if (!Mail::Send(intval($cookie->id_lang), 'interested_in_product', $subject, $templateVars, '[email protected]', NULL, ($cookie->email ? $cookie->email : NULL), ($cookie->customer_firstname ? $cookie->customer_firstname.' '.$cookie->customer_lastname : NULL), NULL, NULL, dirname(__FILE__).'/mails/'))

Link to comment
Share on other sites

de la host e problema. cere suPHP pe contul tau hostului si nu mai ai probleme de genul asta!

nu va fi nevoie sa stergi si sa instalezi din nou.

chiar daca stergi si reinstalezi, dupa o perioada de timp aceasta problema cu permisiunile de scriere va reveni.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am intalnit problema asta. Nu stiu daca e de la host sau de la softul folosit.
In geleral folosesc File Explorer din CPanel pentru sters, permisiuni, decomprimari, browse, backup copy, ect. Pentru setarea permisiunilor in masa, folosesc un client FTP chior cu user de admin (ex: adonul FireFTP din FireFox).
In general daca poti folosi Dreamweaver pt upload, ar trebui sa mearga un drag and drop.

In ceea ce priveste ocolitul metodei de mails/ro; se poate copia directorul mails/ro(din arhiva) chiar in directorul modulului. Veti avea ceva gen: \shop\modules\interestedinproduct\mails\ro. Problema e cu modificatul fisierului interestedinproduct.php.
CRED, nu am testat dar daca merge vreau si eu raspuns.
Modifica in interestedinproduct.php partea cu trimisul mailurilor:

/* Email sending */
               if (!Mail::Send(intval($cookie->id_lang), 'interested_in_product', $subject, $templateVars, '[email protected]', NULL, ($cookie->email ? $cookie->email : NULL), ($cookie->customer_firstname ? $cookie->customer_firstname.' '.$cookie->customer_lastname : NULL), NULL, NULL, dirname(__FILE__).'/mails/'))




adica sa inlocuiesc linia asta
                if (!Mail::Send(intval($cookie->id_lang), 'interested_in_product', $subject, $templateVars, '[email protected]', NULL, ($cookie->email ? $cookie->email : NULL), ($cookie->customer_firstname ? $cookie->customer_firstname.' '.$cookie->customer_lastname : NULL)))



cu linia asta:

if (!Mail::Send(intval($cookie->id_lang), 'interested_in_product', $subject, $templateVars, '[email protected]', NULL, ($cookie->email ? $cookie->email : NULL), ($cookie->customer_firstname ? $cookie->customer_firstname.' '.$cookie->customer_lastname : NULL), NULL, NULL, dirname(__FILE__).'/mails/'))



???

Link to comment
Share on other sites

Recommendations
suPHP Installation

As we said before, PHP Safe Mode is a part of PHP machine and if PHP machine is vulnerable (it’s append), user can potentially bypass this Safe Mode. There is a solution: suPHP.
suPHP is an Apache module which allowed to control and walled web applications, in order that even if user bypass Safe Mode, it will be control and stop by an other protection: suPHP.

You find documentation and download here: suPHP.






asta scrie pe pagina asta jos : http://www.prestashop.com/wiki/System_administrator_guide/

aceeasi problema am explicat-o de n'spe mii de ori pe forumul asta !

am patit si eu la fel si asta a rezolvat problema !

la fel am patit si cand s-a facut mutarea datelor de pe serverul vechi din germania pe serverul nou din romania la acelasi host. dupa ce au pus suPHP problema s-a rezolvat instantaneu !

chiar daca reinstalezi o sa ai aceeasi problema dupa un timp.


faci cum vrei.
Link to comment
Share on other sites

ma poate ajuta cineva macar cu niste idei ...

vreau sa mut linkul de la acest modul care este mic si nu iese in evidenta deloc

by default el se afla acolo sub poza unde e si "print" si "view full size" dar as vrea sa il pun undeva sub pret.

multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 3 months later...

Le module ne fonctionne pas sur la 1.2.5. Chmodé en 755 ou 777 idem, toujours internal server error :( une idée?
It doesnt work on 1.2.5 (i chmoded in 755 and 777 but i have always an "Internal server error", any idea?

Link to comment
Share on other sites

Bonjour

je suis en 1.2.5 et ce module fonctionne parfaitement ....

Je ne connais pas assez la "programmation" pour te renseigner, mais le module est opérationnel...

je ne t'aide donc pas beaucoup en te disant cela.. mais l'essentiel est de savoir que ce module fonctionne, et qu'il faut chercher ailleurs...

cordialement

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Buna ziua, se pare ca e funtional si pentru v1.3.2 (testat).

Dar am o intrebare, cum as putea sa-l folosesc ca si un block nou, oare?
Sa pot sa ii dau o alta utilizare, modificarile in el stiu sa le fac, nu stiu cum sa-l fac ca alt block in prima pagina sa apara.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 year later...
×
×
  • Create New...