Jump to content

Οι σελίδες δεν εμφανίζονται μεταφρασμένες


Recommended Posts

Καλήσπέρα,

 

Είμαι καινούργιος στο prestashop και φτιάχνω ένα site για ένα πελάτη.

Έχω το παρακάτω πρόβλημα, σχετικά με την μετάφραση των σελίδων. Όπου και να πάω, σε όποια σελίδα του prestashop (login, contactus, sitemap, new products, offers κ.τ.λ.) δεν εμφανίζονται στα ελληνικά. Την ελληνική γλώσσα την έχω κάνει εγκατάσταση κανονικά και έχω κάνει import και τα translations. Επίσης στο localization έχω βάλει default την ελληνική γλώσσα καθώς επίσης στο tab advanced έρχω βάλει για Language Locale = el και country locale = gr.

 

Μία βοήθεια γιατί δεν μπορώ να καταλάβω που έχω κάνει λάθος και δεν παίζει;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Aν καταλαβα καλα δε σου εμφανιζονται καποιες λεξεις & εκφρασεις στο front office. Eχεις καποιο theme εγκατεστημενο η με το default;

 

Στο Localization - Τranslations- Μodify translations δες τις επιλογες: στο πρωτο drop down menu επιλεγεις front office για οτιδηποτε εμφανιζεται "μπροστα", στο δευτερο drop down αφηνεις default αν εχεις μονο το default theme, μετα πατας την Ελληνικη σημαια δεξια και σου παρουσιαζεται μια λιστα με λεξεις/εκφρασεις και το πεδιο για μεταφραση κενο ή συμπληρωμενο.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: πατα μια φορα το close και μετα ξανα το expand για να εισαι σιγουρος οτι εχουν ανοιξει ολα.

Τα συμπληρωνεις οπου ειναι κενα, update traslation και συνεχιζεις με τις υπολοιπες επιλογες στο drop down menu.

 

Αν εχεις εγκατεστημενο theme, κανεις την ιδια διαδικασια επλεγοντας στο δευτερο drop down το αντιστοιχο theme.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...