Jump to content

έκδοση τιμολογιων κ αποδειξεων


john1971

Recommended Posts

θα ηθελα να κανω μια μαλλον κουτη ερωτηση αλλα με τρωει και δεν καταλαβαινω γιατι ναι ή γιατι

οχι.Λοιπον ειναι εφηκτο να χρησιμοποιησω το PRESTA για την εκδοση αποδειξεων και τιμολογιων

φυσικα προσθετωντας το τον φορολογικο μηχανισμο?και αν ναι μηπως μπορει καποιοσ να βοηθησει

να πει πως μπορει να γινει???Μιλαμε παντα για νομιμα κανονικα παραστατικα .

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Υ.Γ οι γνωσεις μου δεν ειναι και πολλες οπως καταλαβαινετε

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να κανω μια μαλλον κουτη ερωτηση αλλα με τρωει και δεν καταλαβαινω γιατι ναι ή γιατι

οχι.Λοιπον ειναι εφηκτο να χρησιμοποιησω το PRESTA για την εκδοση αποδειξεων και τιμολογιων

φυσικα προσθετωντας το τον φορολογικο μηχανισμο?και αν ναι μηπως μπορει καποιοσ να βοηθησει

να πει πως μπορει να γινει???Μιλαμε παντα για νομιμα κανονικα παραστατικα .

Ευχαριστω εκ των πρωτερων.

Υ.Γ οι γνωσεις μου δεν ειναι και πολλες οπως καταλαβαινετε

 

ΕΧΕΙΣ ΤΑΜΕΙΑΚΗ Η ERP ΣΥΣΤΗΜΑ; ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΔΟΣ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ, ΠΩΣ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ..!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και ευχαριστω..σημερα δουλευω με ταμιακη και χειρογραφα τιμολογια και ρωταω αφου το 70%

των προϊόντων ειναι στο e-shop ρωτάω αν θα μπορουσα να το εκμεταλετω να βαλω εναν φορολογικο

μηχανισμο και να μπορω τουλαχιστον τα τιμολογια να τα εκδιδω απο εδω.

Ευχαριστώ και παλι για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και ευχαριστω..σημερα δουλευω με ταμιακη και χειρογραφα τιμολογια και ρωταω αφου το 70%

των προϊόντων ειναι στο e-shop ρωτάω αν θα μπορουσα να το εκμεταλετω να βαλω εναν φορολογικο

μηχανισμο και να μπορω τουλαχιστον τα τιμολογια να τα εκδιδω απο εδω.

Ευχαριστώ και παλι για το ενδιαφέρον.

+1 από εμένα. Βασικά σίγουρα γίνεται, αλλά δεν ξέρω πως.

 

Προς το παρόν τα τιμολόγια που εκδίδει το λογισμικό σύμφωνα πάντα με συζητήσεις δεν είναι επαρκή για τα ελληνικά δεδομένα.. Το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι ή να συνεχίσεις την παραδοσιακή έκδοση σαν να είχες φυσική πώληση ή να ψάξεις να αγοράσεις κάποιο erp σύστημα και να τους ρωτήσεις αν κάνουν ενσωμάτωση με prestashop

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με εκενε νε σκεφτω την περιπτωση ειναι οτι στο pdf η αναλυση ειναι μια χαρα σαν κανονικο τιμολογιο.

Φυσικα με την προυπόθεση οτι θα φτιαχτουν για να εμφανιζουν σωστα τα ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που με εκενε νε σκεφτω την περιπτωση ειναι οτι στο pdf η αναλυση ειναι μια χαρα σαν κανονικο τιμολογιο.

Φυσικα με την προυπόθεση οτι θα φτιαχτουν για να εμφανιζουν σωστα τα ελληνικά.

 

Τα ελληνικά με μια μικρή ρύθμιση στη γραμματοσειρά, εμφανίζονται κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ενοειτε οτι ευχαριστω για το χρονο σου αυτο απο οσο εχω διαβασει και στο φορουμ οντος λυνετε το θεμα ειναι το

διαδικαστικο δηλαδη να βρεθει φορολογικος μηχανισμος αποδεκτος για το προγραμμα να δουμε??αν μπορεις να ερχοναι τα πραγματα απευθειας στο pdf ή αν θα γινετετε με παραγγελια κ εκτυπωση κλπ.

Δηλαδη απλα πραγματα για εναν σχεδον ασχετο σαν εμενα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και ενοειτε οτι ευχαριστω για το χρονο σου αυτο απο οσο εχω διαβασει και στο φορουμ οντος λυνετε το θεμα ειναι το

διαδικαστικο δηλαδη να βρεθει φορολογικος μηχανισμος αποδεκτος για το προγραμμα να δουμε??αν μπορεις να ερχοναι τα πραγματα απευθειας στο pdf ή αν θα γινετετε με παραγγελια κ εκτυπωση κλπ.

Δηλαδη απλα πραγματα για εναν σχεδον ασχετο σαν εμενα.

 

Αν θέλεις την καθαρά προσωπική μου άποψη.. Καλό είναι ένα σημαντικό κομμάτι όπως είναι τα παραστατικά, να γίνονται με τον παραδοσιακό τρόπο. Και θα σου εξηγήσω το λόγο. Ξέρουμε όλοι μας πως τα συστήματα κάποιες φορές κολλάνε. Σκέψου λοιπόν, να κολλήσει το σύστημα σου και να χάσεις όλα τα παραστατικά.. Γενικά δεν είμαι υπέρ της κεντρικής διασύνδεσης, αλλά της τμηματικής αν πιάνεις τι εννοώ.. Έτσι όλα τα τυχόν προβλήματα λύνονται πολύ πιο εύκολα.

 

Και όσον αφορά για την ασχετοσύνη που ανέφερες, όλοι μας κάποτε ήμασταν άσχετοι. Σκοπός είναι τι κάνει καθένας μας για να βελτιωθεί σε επίπεδο γνώσεων, εμπειριών και ποιότητας ζωής γενικότερα..

 

Καλό σου βράδυ!

Edited by Λόχος Ορεινών Καταδρομών (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς.Τα πρακτικά και όχι μόνο προβλήματα για μια τέτοια παράλληλη λειτουργεία του

e-shop καταλαβαίνω οτι ειναι πολλά είναι μια απλή σκέψη όλλο αυτό ΚΑΙ για οικονομικούς λόγους μιασ και ενα

ΕRP εχει ενα κοστος και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Καλησπέρα,

 

γενικά για να κόβουμε τιμιλόγια και αποδείξεις μέσω prestashop καταλαβαίνω ότι θα χρειαστούμε την σύνδεση με ένα πρόγραμμα erp? σωστά καταλαβαίνω?

ειδάλλως μετά πάμε στη λύση της ταμειακής για αποδείξεις και μπλοκ Α4 τιμολογίων?

Μέσω του prestashop με αγορά κάποιου module γίνεται?

Ευχαριστώ πολύ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα.

Το Prestashop δεν ειναι εμπορική εφαρμογή ούτε ERP. Γιατι θες να τα κανεις όλα απο εκει? (Βεβαια τιμολογια δεν χρειάζονται ψηφιακη σήμανση οποτε σε συνεννόηση με τον λογιστη σου νομιζω θα βρεις ακρη. Απλα νομίζω πρεπει να δηλωσεις μια σειρα για αυτα που εκδιδει το PRestashop.)

Τωρα το συνηθες ειναι ολα αυτα να γίνονται απο την εμπορικη εφαρμογη.

Πλεον δεν ειναι τοσο ακριβα οσο νομιζεις να αποκτησεις μια εμπορική εφαρμογή. Επίσης για τις γνωστες εμπορικές εφαρμογές υπαρχουν έτοιμες γέφυρες που συνδεουν το Prestashop.

Αν θες παραπάνω πληροφορίες στειλε μου ενα μυνημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Έχω φτιάξει ένα module εκτύπωσης τιμολογίων που παίρνει αυτόματα τα στοιχεία της παραγγελιας και ακομα τα στοιχεία του πελάτη  μέσω taxis και δέχεται τροποποίηση πριν την εκτυπωση ενώ συγχρόνως τηρεί αρχείο τιμολογίων. Δεν έχει σχέση με τα τιμολόγια του Prestashop. Δουλεύει εδώ και 4 χρόνια σε έκδοση 1.6 και δεν έχω σκοπό να το αναβαθμίσω σύντομα αλλά ούτε και να κάνω σοβαρές τροποποιήσεις λόγω έλλειψης χρόνου. Αν κάποιος ενδιαφέρεται να δει αν του κάνει,  inbox.

Link to comment
Share on other sites

Το post είναι του 2013...

Ναι μπορείς να βγάζεις τιμολόγιο από το prestashop. Να μπορείς να βγάζεις απόδειξη και να την στέλνεις από φορολογικό μηχανισμό ώστε να παίρνει σήμανση.

Το τιμολόγιο δεν θέλει σήμανση. Στην ουσία το invoice που βγάζει το presta αν στέλνεις την εκτύπωση στον φορολογικό μηχανισμό θα πάρει σήμανση.

Χρειάζεται συγκεκριμένο φορολογικό. Είναι τύπου Α και τύπου Β αλλά δεν θυμάμαι ποιον πρέπει να έχει για αυτή την δουλειά. Ο ένας παίζει μέσω driver και ο άλλος είναι driverless.

Αν θυμάμαι καλά είναι ο driverless που στέλνεις μια οποιαδήποτε εκτύπωση και του λες σε ποιο σημείο θα προσθέσει την σήμανση.

Για όλα τα παραπάνω θα πρέπει να σας βοηθήσει κάποιος που ασχολείται με την μηχανογράφηση και ο λογιστής σας, για τα αντίγραφα που πρέπει να έχετε και πως θα παίρνει τα δεδομένα ο λογιστής που νομίζω αυτό είναι το πιο δύσκολο, καθώς ο κάθε λογιστής έχει για πρόγραμμα το να ναι.

Link to comment
Share on other sites

Μια που το θέμα είναι για τιμολόγια και αποδείξης,

Εμεις χρησιμοποιουμε το εμπορικο dolibarr που ειναι δωρεαν, μεσα απο εκει μπορεις να κοψεις τιμολογια και αποδειξης να τα στειλεις σε φορολογικο μηχανισμό.

Μπορει να εχεις ξεχωριστη αριθμιση σε οτι θες ,τιμολογια,πιστοτικα τιμολογια,αποδειξης κτλ.

Το dolibarr ειναι δωρεαν και ανοιχτου κωδικα php.

Μπορεις να αγοράσεις την γεφυρα που υπαρχει με 80€ και να συγχρονίζεις από Prestashop σε dolibarr και απο εκει να κοβεις οτι θες.

Η γέφυρα συγχρονίζει τα πάντα, εαν θες αμφίδρομο συγχρονισμό απο dolibarr σε Prestasho είναι + 80€.

Είναι μια πολύ οικονομική λύση και πάνω απ'ολα παίζει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...