Jump to content

Shipping(Μεταφορικά)


webmining

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,θα ήθελα να θέσω τις εξης ερωτήσεις:

 

1)Μπορω να φτιάξω μεταφορικά αναλόγως με την χώρα..Για παράδειγμα,Αν η παραγγελία ειναι στην Ελλάδα,τα μεταφορικά να είναι 2 ευρό,αν είναι στην Αγγλία,να είναι 5 ευρό..Πως γίνεται αυτό;

 

2)Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε,τι είναι τα loyalty points και πως μπορώ να τα απενεργοποιήσω και τέλος

 

3)Όταν ένας πελάτης μου στέλνει Mail (customer service) ,το λαμβάνω κανονικά.αλλά οτα κάνω reply δεν βλέπω πουθενά τις απαντήσεις..τι συμβαίνει(το mail είναι πραγματικό αλλά ακόμα το site δεν το έχω ανεβάσει,μήπως φταίει αυτο; )..

 

Ευχαριστω πάρα πολύ..

Edited by webmining (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,θα ήθελα να θέσω τις εξης ερωτήσεις:

 

1)Μπορω να φτιάξω μεταφορικά αναλόγως με την χώρα..Για παράδειγμα,Αν η παραγγελία ειναι στην Ελλάδα,τα μεταφορικά να είναι 2 ευρό,αν είναι στην Αγγλία,να είναι 5 ευρό..Πως γίνεται αυτό;

 

2)Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν ξέρετε,τι είναι τα loyalty points και πως μπορώ να τα απενεργοποιήσω και τέλος

 

3)Όταν ένας πελάτης μου στέλνει Mail (customer service) ,το λαμβάνω κανονικά.αλλά οτα κάνω reply δεν βλέπω πουθενά τις απαντήσεις..τι συμβαίνει(το mail είναι πραγματικό αλλά ακόμα το site δεν το έχω ανεβάσει,μήπως φταίει αυτο; )..

 

Ευχαριστω πάρα πολύ..

 

Καταρχήν καλώς ήρθες στο παρεάκι μας..

 

1) Φυσικά και μπορείς.. Ενεργοποιείς τις χώρες που θέλεις μετά πας στους μεταφορείς που έχεις δημιουργήσει και τους ενεργοποιείς για τις χώρες αυτές.. Στη συνέχεια πας Shipping και επιλέγεις τους μεταφορείς έναν έναν συμπληρώνοντας το κόστος για κάθε ζώνη ( για αυτό αν θες διαφορετικό κόστος για κάθε χώρα, θα πρέπει να κάνεις παληκαριά και να κάνεις όλες τις χώρες σαν ξεχωριστές ζώνες κι όχι πχ ευρώπη κτλ.. ) Επίσης ξέχασα να σου πω για τις κλίμακες βάρους.. Αν η τιμή αποστολής είναι σταθερή κάνεις μια κλίμακα με μεγάλο αριθμό, αν οχι κανεις αναλογως πως το θες..

 

2)Είναι εκπτωσεις στην ουσία.. Όσο περισσότερες αγορές κάνεις κερδίζεις πόντους καλής πίστης.. Υπάρχει σχετικό module [πρέπει να λέγεται loyalty points]

 

3)Αν δεν έχει ανέβει πώς σου στέλνει;

 

Περιμένω νέα σου!

Link to comment
Share on other sites

Κάλημέρα και πάλι..

 

Ευχαριστω για τις πληροφορίες..Όσο για το loyalty points το είχα και το απενεργοποίησα..

 

Μου στέλνει εννοω στο διαχειριστικο του site.Πρέπει να ανέβει για να το λαμβάνω και στο mail μου;

Στο Advanced Parameters separator_breadcrumb.png E-mail : οταν επιλέγω Use PHP mail() function. Recommended; works in most cases

και κάνω Send an email ,Μου δηλώνει ότι στάλθηκε αλλά δεν το βλέπω πουθενά.

Βέβαια οταν βάζω: Set my own SMTP parameters. For advanced users ONLYest και κάνω Send an email

μου βγάζει error:

Error: please check your configuration

The SMTP connection failed to start [tls://smtp.gmail.com:465]: fsockopen returned Error Number 1484417071 and Error String 'Unable to find the socket transport "tls" - did you forget to enable it when you configured PHP?'

 

Μήπως ξέρεις τι σημαίνει;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κάλημέρα και πάλι..

 

Ευχαριστω για τις πληροφορίες..Όσο για το loyalty points το είχα και το απενεργοποίησα..

 

Μου στέλνει εννοω στο διαχειριστικο του site.Πρέπει να ανέβει για να το λαμβάνω και στο mail μου;

Στο Advanced Parameters separator_breadcrumb.png E-mail : οταν επιλέγω Use PHP mail() function. Recommended; works in most cases

και κάνω Send an email ,Μου δηλώνει ότι στάλθηκε αλλά δεν το βλέπω πουθενά.

Βέβαια οταν βάζω: Set my own SMTP parameters. For advanced users ONLYest και κάνω Send an email

μου βγάζει error:

Error: please check your configuration

The SMTP connection failed to start [tls://smtp.gmail.com:465]: fsockopen returned Error Number 1484417071 and Error String 'Unable to find the socket transport "tls" - did you forget to enable it when you configured PHP?'

 

Μήπως ξέρεις τι σημαίνει;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Με τη συνάρτηση στα αγγλικά δουλεύει κανονικά, στα ελληνικά έχει κι εμένα θέμα.. Όσο για SMTP ρυθμίσεις δεν τις έχω κοιτάξει ακόμη αλλά από το σφάλμα που σου εμφανίζει απ' ότι καταλαβαίνω έχεις ρυθμίσει κάτι λάθος (socket) ή τουλάχιστον δεν το αναγνωρίζει το σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...