Jump to content

configurare shipping cu un curier gratuit doar pt o Localitate


Recommended Posts

buna ziua.

caut o configurare de zone si curierat pt:

1. curier gratuit pt Focsani

2. fancurier pt Romania mai putin Focsani.

 

am creat 2 zone "Doar Focsani" si "Romania, exclusiv Focsani". Am ca tara Romania in zona Europa, cu judetele ca stats.

Problema e ca daca leg jud Vrancea de zona "doar Focsani" o sa am transport gratuit in tot judetul, iar eu vreau doar pt Focsani.

O solutie? Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Ti-ai rezolvat problema ?

 

Tocmai in acest weekend am ajutat un membru presta cu problema asta. Daca nu .. da-mi un pm cu emailul tau.

 

am incercat varianta asta:

Zone active: "Europa", "Romania, exclusiv Focsani", "Doar Focsani"

Tara "Romania" (contain states) in zona Europa

States: Judetele Romaniei , in plus, pe langa stat Vrancea, am creat inca un stat "Vrancea-Focsani". Am legat toate judetele de zona "Romania-exclusiv Focsani", iar stat "Vrancea-Focsani" l-am legat de zona "Doar Focsani".

Orice alta solutie e binevenita si chiar vreau sa mi spui varianta ta.

 

Problema mare si nerezolvata e urmatoarea:

- eu am setati 2 curieri: unul propriu gratuit pt zona Doar Focsani" si Fancourier standard (care a venit din modul Fancurier) pt zona "Romania, exclusiv Focsani"

PROBLEMA E CA PT ZONA "ROMANIA, EXCLUSIV FOCSANI", MEREU MEREU MEREU IMI APARE CA NU EXISTA CURIER CARE SA LIVREZE IN ZONA, ADICA FANCURIERUL NU IMI APARE.

 

Obs: daca nu editez Fancurier standard (cel care vine din modul Fancurier) si merg pe varianta adaugarii manual a unui Fancurier standard pt zona Romania, exclusiv Focsani, imi apare si merge corect.

Link to comment
Share on other sites

Zonele:

- vrancea

- restul tarii

Ar trebui sa ai 2 curieri fan:

- fan curier asignat zonei Vrancea

- fan curier asignat doar pentru restul tarii.

 

Pune greutatile pentru cei 2 curieri (Weight Ranges)

Pune preturile pe cei 2 curieri in functie de greutatea declarata mai sus.

Fa test

Link to comment
Share on other sites

am lasat fancurier standard ca singurul curier (ca sa-l verific doar pe el) . l am asignat asa cum ai zis si tu, pt ambele zone (vrancea si Restul tarii). Aa facut intervale de greutate (0-10000kgsi pret si am pus cost 0 pt ambele, pt ca asa e fancurierul configurat sa ruleze) Ca rezultat nu il gaseste sa livreze...

O sa incerc imediat sa pun pret la intervalul de greutate....(cu toate ca nu trebuie sa am asa ceva configurat)

Link to comment
Share on other sites

nimic. am pus 2 lei pt intervalul de greutate 0-10000. pe langa faptul ca nu gaseste curier, vad ca nici costul nu l adauga in cos....deci orice as modifica in curierul cu care vine modulul nu l gaseste. daca insa adaug eu un curier il gaseste...

 

 

Cat despre zone...eu vreau:

curier gratuit doar pt Focsani (jud Vrancea)

fancurier pentru Romania exclusiv Focsani, adica toate judetele + Vrancea dar fara Focsani.

Edited by roliviu (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

am lasat fancurier standard ca singurul curier (ca sa-l verific doar pe el) . l am asignat asa cum ai zis si tu, pt ambele zone (vrancea si Restul tarii). Aa facut intervale de greutate (0-10000kgsi pret si am pus cost 0 pt ambele, pt ca asa e fancurierul configurat sa ruleze) Ca rezultat nu il gaseste sa livreze...

O sa incerc imediat sa pun pret la intervalul de greutate....(cu toate ca nu trebuie sa am asa ceva configurat)

 

Salut!

 

Cred ca si eu am o problema foarte asemanatoare: am facut doar setari basic, acelasi tarif de livrare in toata Romania, limitele standard. Indiferent de setari, nu-mi apare nici o metoda de livrare in momentul in care vreau sa plasez o comanda. Am creat 2 livratori, Posta Romana si Curier, dar nu-mi apare nimic.

Folosesc PrestaShop 1.5.4.

 

Exista vreo optiune ascunsa care sa limiteze afisarea curierilor?

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Da, greutatile sunt cele implicite.

Am primit raspuns in acest thread, unde am gasit exact acceasi problema cu a mea: http://www.prestashop.com/forums/topic/233383-solved-shippingcarrier-problem-i-please-need-urgent-help/page__pid__1202652__st__20

Eu inca mai caut un pic, nu pot sa cred ca ar trebui sa reinstalez totul de la zero doar pentru ca nu am setat curierii prima oara...Ar fi foarte stupid sa se intample asta, si incep sa ma indoiesc de fiabilitatea platformei...

 

Daca mai are cineva vreo idee cum ar putea fi corectat acest bug, astept cu interes.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am reinstalat tot, am reconfigurat carrieri, am adaugat un produs de proba, am configurat Advanced Stock Management, am constatat ca atunci cand am creat Warehouse-ul, aveam de selectat ce carrieri functioneaza cu acel Warehouse, chestie care evident ca nu am facut-o inainte de reinstalare, iar acesta era motivul pentru care nu aveam carrieri pentru produse.

Sper sa ajute pe cineva in viitor ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...