Jump to content

Výpočet DPH na faktuře je v rozporu s Českou legislativou !


tomas.jukl

Recommended Posts

Chci upozornit všechny, že systém PrestaShop používá postup výpočtu DPH, který je v rozporu s platnou Českou legislativou.

 

Bylo mi sděleno daňovým poradcem, že některé vystavené daňové doklady (faktury) a na nich uvedené hodnoty daně jsou v rozporu s platnou Českou legislativou.

 

Pravidlo v ČR zní: sečíst základ daně všech položek daňového dokladu a na závěr ze sumy vypočítat DPH. Toto číslo se teprve zaokrouhluje.

Presta to děla ale takto: spočítá daň z jednotlivých položek košíku, tu zaokrouhlí na 2 desetiny a na závěr to sečte.

 

Tím může vzniknout chyba na dani u KAŽDÉ položky košíku maximálně 0,01 dané měny (u nás tedy Kč). Podle počtu položek se může tato chyba vyšplhat do velkých čísel.

 

Co by na to asi řekla kontrola z finančního úřadu?? Zdůrazňuji, že se jedná o SYSTEMATICKOU chybu výpočtu daně, ne nějakou nahodilou chybku....

 

! ! !

Výpočet DPH na daňovém dokladu v systému PRESTASHOP je v rozporu se zákony ČR, a proto nelze používat faktury z tohoto systému pro seriózní firemní účetnictví.

! ! !

 

Moje řešení je takové, že faktury budu od teď už vytvářet jenom ve svém účetním programu, ale už nikdy v PrestaShopu... jenom tak mám jistotu, že je to v souladu s našimi zákony.

 

Používám PrestaShop 1.5.2, popisovaný problém je ale v prestě už od jejích počátků...

 

Napadá někoho jiné řešení?

Link to comment
Share on other sites

To WEBDVL:

 

Ceny v obchodě mám nastaveny tak, aby vždy konečná cena jednoho kusu produktu s DPH byla na celé koruny. Myslím, že to má tak každý slušný e-shop v Česku. Presta ale vnitřně pracuje s cenami bez DPH a hned při importu vše přepočítá na cenu bez DPH na 6 desetinných míst.

 

Tvá odpověď ale vůbec nesouvisí s tím, na co jsem poukázal. Trvám na tom, že základní početní operace s DPH v PrestaShopu jsou proti platné České legislativě. Seriózní podnikatel, který provozuje eshop v Česku a je plátcem DPH, by si tohoto měl být vědom a daňové doklady (faktury) by měl proto vystavovat raději v jiném systému - nikdy ne v PrestaShopu!!!

 

Promiň, ale kontrolu z finančního úřadu jistě nebude zajímat, že WEBDVL na fóru psal, že to je v pohodě...

Link to comment
Share on other sites

tomas.jukl: bez do prd**e s tou tvoji propagandou.... 99% kontrol to bude mit na haku a kdyz uz, tak daji nejakou malou pokutu, kterou stejne vzdycky daji, protoze neco najdou a je pohoda. Tak se uklidni a prestan tady delat vlny jako by slo o vymreni lidstva....

Link to comment
Share on other sites

Na internetových diskusích je typické, že když dojdou argumenty, začne se urážet a nadávat, v tomto nejste výjimkou, pane Kubíne.

 

Pokud je tu někdo jiný, kdo chce věcně diskutovat, rád se s ním pobavím o původním popsaném problému, tedy kalkulace DPH v PrestaShopu a daňový doklad.

Řešení typu uprav si ceny nebo běž do prdele a tam čekej na pokutu finančáku, nemá ani cenu komentovat...

Link to comment
Share on other sites

Připojím se s názorem jako člověk z účetního jedné nejmenované národní organizace: legislativa mi je snad natolik známá, že bych připojil můj pohled na DPH v prestě a celkovou "legislativu" fakturace. Pro klid duše bych doporučil nevystavovat faktury v tomto systému a to hned z několika důvodů: 1) nevím jak ostatním, ale vzhledem k počeštění cizího základu má presta problém s registrací IČA při registraci po nákupu(neplatí u předregistrace, ta funguje) je to nejspíše způsobeno absencí identifikačních čísel v zahraničí, kde se používá VAT(u nás registrační číslo DPH), pokud si od Vás něco koupí takto zaregistrovaná firma, tak jste vystavili neplatný doklad a máte spoustu práce navíc.2) Není zde ideálně řešeno dobropisování a vrubopis - pokud prodáváte firmám, bez této možnosti se dříve či později neobejdete. 3)Přepočet položek a zaokrouhlení DPH je další problém, pomohla by nejspíše úprava algoritmu nebo úplný zákaz tohoto zaokrouhlování v položkách - osobně to teď řeším zadáním částky do katalogu včetně DPH, bez DPH ze vypočítá a je to bez problémů, 4) Slovní spojení malá pokuta, které v tomto případě zmiňuje kolega výše je dosti ošemetná věc - záleží kolik je pro Vás málo - problém zaokrouhlování nemá jen presta, ale další aplikace, dokonce i jeden poměrně známý ekommerc pro lékárny, který zaokrouhluje ještě obdivuhodnějším způsobem (dle mého názoru zřejmě podle aktuální teploty v místnosti či něčeho podobného), takto vystavené faktury je potřeba úplně předělat, jelikož taková malá pokuta může být u jedné nejmenované pražské lékárny i 200 000,- za jeden kalendářní rok. Proto bych tuto záležitost vůbec nepodceňoval - v první pohledu to vypadá jako špatně zaokrouhlené číslo, ale na základě tohoto čísla se Vám vypočítává kompletně celé účetnictví - dobrá účetní Vám zpětně doklady vystaví správně za menší či větší poplatek, pokud si účtuje sami, tak Vám správnost takto vystavených fakturu okomentuje až finanční úřad. A pokud nemáte v pořádku takový základ jako je vlastní faktura, pak se můžete těšit, že se u Vás pořádně ohřejí. A jen jednou, maximálně 2x za deset let se stane, že by něco dalšího nenašli. Jak bývá u nás zvykem, malé rybičky se chytají nejlépe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

njorda: Co dodat, snad jen: díky za jasné a srozumitelné shrnutí. Pod to, co jste tu napsal bych se klidně podepsal. :)

A ty "malý rybičky" na konci - mám bohužel naprosto stejnou (=blbou) zkušenost. Je to přesně tak, jak jste to tu popsal. :angry:

 

Bohužel se obávám, že tak "banální detail", jako je nějakej výpočet DPH, naprostou většinu uživatelů Presty vůbec nezajímá... kdo by přece zpochybňoval něco tak dokonalýho, jako je PrestaShop.

Link to comment
Share on other sites

Připojím se s názorem jako člověk z účetního jedné nejmenované národní organizace...

Měl bych jeden dotaz: je nutné aby se u jednotlivých položek zobrazovala cena bez DPH a s DPH, nebo je možné zobrazit pouze cenu s DPH a sazbu v procentech? Samozřejmě by se cena bez DPH, DPH samotné a cena s DPH zobrazovaly v sumarizaci.

Edited by PrestaCS.cz (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Takže celý problém s fakturou jsem vyřešil následovně:

 

1.) Datum uskutečnění zdanitelného plnění

Vytvořil jsem funkci ve třídě Order, která vrací správné DUZP a to zobrazuji na faktuře. Funkce funguje takto: zjistí typ platby a na jeho základě vybere z databáze buďto datum zaplaceni (pro platbu hotově), nebo datum převodu paněz na účet (pro bezhotovostní platbu převodem). Poslední možnost je dobírka. Zjistil jsem po konzultaci s daňovým poradcem, že správné duzp v případě dobírky je datum předání prvnímu dopravci (takže ne datum doručení, jak jsem původně pochopil ze zákona). Takže pro dobírku funkce vrací datum, kdy se stav objednávky změní na "Odesláno". Tím je sfouknutý i problém DUZP.

 

2.) výpočet DPH

Vše počítám v tpl faktury zhora dolů z celkové ceny s daní pro jednotlivé daňové skupiny pomocí koeficientu (paragraf 37, odst.2). To co počítá Presta vůbec nezobrazuji, je to špatně a změnit by to bylo dost náročný... tenhle "vorkeraund" genefuje fakturu se správnými čísly.

 

3.) export dat do programu na účetnictví

Napsal jsem modul, který vyexportuje údaje z faktur do csv. Ten se bude importovati do účetnictví jednou za měsíc.

 

 

Vše běží v PrestaShop verze 1.5.2, ostatní verze neřeším, ale v této to už teď funguje skvěle.

 

Díky všem, kdo tu na tato témata kontruktivně diskutovali.

Link to comment
Share on other sites

Kdyz jsi takovy detailista, tak jak kontrola zjisti, kdy presne jsi predal dany balik prvnimu prepravci? Podle me je to skoro nemozne (tezko kvuli toho budou kontrolovat ucto prepravci), takze jestli tam bude datum vytvoreni objednavky, nebo neco kolem +/- den az autobus, bude to uplne jedno....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...