Jump to content

[Rezolvat] Probleme la mutare de pe online pe local


Recommended Posts

Salut,

 

Am o problema la mutarea de pe online pe localhost, am facut urmatorii pasi:

  1. instalare prestashop 1.5.3.1. clean
  2. copiat module de pe online pe local
  3. copiat folderul mails
  4. export/import la traduceri
  5. custom export la baza de date DOAR cu produsele, am luat urmatoarele tabele: tot ce tine de ps_attribute, ps_category, ps_feature, ps_image, ps_layered, ps_manufacturer, ps_product, ps_specific_price
  6. copiat /img de pe online pe local
  7. copiat tema de pe online pe local
  8. copiat /download si /upload de pe online pe local

Toate bune si frumoase, imi afiseaza produsele cu nume pret, etc insa cu urmatoarele probleme:

  1. nu am imagini pentru produse
  2. din categorii nu pot sa fac nimic, nici nu sunt afisate in modulul categorii, iar daca dau pe categorii imi da time out
  3. se pare ca limba care o aveam pe online era italiana si imi ia traducerile automat de italiana, cum o pot schimba in romana? daca activez lb romana si o dau ca prestabilita nu imi mai apar numele, meta titlurile, descriile produselor decat pe limba italiana

Va multumesc pentru ajutor!

 

2guz2pf.jpg

Edited by rusteh (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

salut,

 

mai jos gasesti procedura mea de mutare de pe un server pe altul (in cazul meu din wamp pe host)

 

mutandu-l cu totul rezolvi si problemele traducere

 

 

 

1. Exporti baza de date din phpMyAdmin

 

2. Copiezi siteul/ downloadezi prin ftp - copiezi tot dintr-o parte in alta

 

3. In phpMyAdmin de pe server nou:

  • creezi o baza de date noua (de preferat cu toate drepturile)
  • importi baza de date salvata
  • modifici in tabelul ps_configuration campurile ps_shop_domain si ps_shop_domain_url:
    • in loc de "adresa_veche" pui "adresa_noua" - campurile 231 si 232 (pagina 8 din baza de date)
    • adresa este de genul domeniu.ro
    • in cazul tau vei pune cel mai probabil localhost

  • modifici in tabelul ps_shop_url aceleasi campuri: in loc de "adresa_veche" pui "adresa_noua" (calea relativa pt fisiere ramane "/", modifici daca e cazul)
  • in fisierul /settings.inc.php aflat in /root site/config pui datele bazei de date (numele bazei, userul nou si parola - sunt cele ale bazei de date create pe noul server)

4. Dai drepturi de scriere w/r/dr etc (click dreapta pe folder/fisier si selectezi 755 sau 777)

- pe folderul /root site/cache

 

5. Daca ai probleme in continuare in fisierul config.inc din /root site/config/ scrii pe ultima linie:

 

/* Erori */

 

/*@ini_set('display_errors', 'on');*/

 

Astfel, poti vedea erorile de la incarcarea siteului (daca baza de date e legata bine)

Edited by makapaka (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Am luat de data asta cu atentie baza de date la puricat si am selectat doar produsele, nu vroiam si celalalte informatii.

Am modificat id-ul limbii in limba care era in baza de date si am adaugat de asemenea categoria HOME, motiv pentru care nu puteam sa creez categorii noi.

 

Se poate inchide.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...