Jump to content

Ερωτήσεις αρχαρίου σχετικά με επιλογή carrier και τρόπου πληρωμής


petergr

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι αρχάριος στο prestashop και θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατά (φαντάζομαι πως είναι, απλά δεν μπορώ να βρω πως) τα παρακάτω:

 

- Έστω ότι θέλω να βάλω μέσα στο shop την δυνατότητα courier (Speedex, ACS, Γενική Ταχυδρομική), και θέλω για βάρος έως 2Kgr, το κόστος να είναι Χ. Για 2-3Kgr το κόστος Υ κτλ κτλ. Μπορεί να γίνει αυτό? Διότι εγώ έχω εισάγει κάποια courier, αλλά μπορώ να βάλω μόνο μία fix τιμή.

 

- Έχω θέσει ως τρόπους αποστολής τους παρακάτω:

Παράδοση στο κατάστημα

Αποστολή με courier

 

Και ως τρόπους πληρωμής τους παρακάτω:

Κατάθεση σε τράπεζα

Πληρωμή στο κατάστημα

Αντικαταβολή

PayPal

 

Μπορεί όταν ο πελάτης είναι στο checkout, ανάλογα με τον τρόπο αποστολής που επιλέγει, το σύστημα να του "κρύβει" συγκεκριμένους τρόπους πληρωμής? Εννοώ ότι αν επιλέξει "Παράδοση στο κατάστημα", να μην του εμφανίζει καθόλου την αντικαταβολή ή την κατάθεση σε τράπεζα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται! Πρέπει να βάλεις κλίμακες βάρους για τον κάθε μεταφορέα, αναλόγως πώς σε χρεώνει κι επίσης να αποκλείσεις για κάθε μέθοδο αποστολής τους τρόπους πληρωμής που θέλεις να αποκρύπτονται!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που να γνωρίζει πώς μπορούμε να αποκλείσουμε για κάθε μέθοδο αποστολής τους τρόπους πληρωμής που θέλουμε να αποκρύπτονται?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...