Jump to content

3D Secure, Ortak Ödeme Sistemi Ve Ürün Sepeti.

Recommended Posts

Merhaba;

Ortak Ödeme Sistemi için bir modül kullanıyorum, ancak sorunum OÖS'ye çıkış yaptıktan sonra işlem tamamlanana kadar ürün sepetini kilitleyememek.

Malumunuz, normal kredi kartı işlemlerinden farklı olarak OÖS için başka bir sayfaya yönlendirme yapıyoruz, ve kullanıcı bilgilerini OÖS sayfasında giriyor, yani biz herhangi bir kredi kartı bilgisi almıyoruz. Ancak başka bir sayfada iken işlem tamamlanana kadar kullanıcının başka bir pencere açarak sepeti değiştirip işlemi değiştirilmiş sepet ile tamamlaması mümkün, bunun için de sepetin son güncellenme saatini kontrol edip, siparişi buna göre tamamlıyorum, fakat bu sefer de eğer hem ödeme yapıp hem sepet içeriğini değiştirdiyse tahsilat yapılmış oluyor, yani geri dönüşü söz konusu değil.

Bunu engellemek için önce siparişi kesinleştirip, daha sonra ödemesini alıyorum, ancak burada da şöyle bir sorun var, eğer müşteri bir şey unutup geri dönmek isterse bu seferde ürün sepetindeki herşey doğal olarak uçuyor, ve siparişte ödeme bekleniyor olarak kalıyor.

Sorum şu; geçici olarak ürün sepetini nasıl kilitleyebilirim, veya OÖS ile çalışmanın genel olarak sıkıntısı bu mu?

Sorunu kısmen çözdüm, ama tabi şöyle bir sıkıntı ortaya çıktı. PrestaShop sepeti siparişe çevirirken ürünün var olup olmadığını vs'de o anda çözüyor, ancak OÖS'den verinin ne zaman geri döneceği belli değil. Böyle bir durumda da aynı üründen iki farklı sipariş vs açılmış olabilmesi de söz konusu. Birisinden birisi erken tamamladığı zaman doğal olarak stokta buna göre değişkenlik gösterecek. 2003'te 3D Secure'u çözmüştüm, ama stoka bağlı bir ürün satmadığımız için sıkıntı olmuyordu, ancak şu noktada baya can sıkıcı hale geldi.

Bir fikri olan varsa ve yazarsa çok sevinirim, onun dışında müşteriyi kaybolan sepetlerle muhattap etmek zorunda kalacağım.

• Create New...