Jump to content

Ce Procesator De Plati Recomandati (Pentru Magazin Din Romania)?


iib

Recommended Posts

Pentru ca trebuie sa optez foarte urgent pentru un procesator de plati, apelez pentru recomandari la bunavointa si experienta voastra.

 

Versiunea Prestashop este 1.5.3. Trebuie sa integrez plata online cu card.

 

Criteriile pentru optiune sunt (in ordine):

 

1. O solutie de implementare confirmata deja. Deci un procesator care "lucreaza" de mult cu platforma Prestashop.

2. Rapiditatea obtinerii Merchant Account

3. Rapiditatea implementarii

4. Un modul deja existent si verificat (pentru 1.5.3)

5. Suport tehnic din care sa intelegi ceva :) Stiu ca asta este aproape imposibil... :)

 

Dupa cum vedeti costurile NU sunt un criteriu (chiar si pe termen lung). Importante sunt calitatea si rapiditatea implementarii. De asemenea intervalul de transfer al banilor nu este ceva critic. Poate fi 30 zile sau chiar mai mult.

 

Magazinul face operatiuni doar in lei.

 

Aparent procesatorul ar trebui sa fie din Romania. Dar daca aveti o experienta foarte buna cu un procesator extern (care indeplineste conditiile "valutare"), este si aceasta o solutie.

 

Va multumesc anticipat pentru eventualele sugestii.

Link to comment
Share on other sites

Guest cornelm

Eu lucrez cu plationline.ro

 

- Au raspuns tehnic OK - de fapt nu am avut probleme. Le-am dat user, parola etc si mi-au implementat ei modulul de plata online. Am primit plati facute din afara (fac ei conversia).

- Banii intra in cont intre 2-6 zile in functie de banca (daca e card emis de ING mai repede la BRD mai greu am observat)

- A durat putin pana sa obtin merchant accountul mai greu ca nu am reusit eu sa fac magazinul functional si am apelat tot la astia.

 

In momentul de fata au module pentru...am facut o captura....

 

PS: nu am reusit sa fac sa functioneze raspunsul tranzactiei, pana la urma ii rog sa ma ajute.

post-338168-0-81543300-1361524177_thumb.jpg

Edited by cornelm (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Buna, as vrea un modul pentru plati in euro, dar conversia sa se faca in lei si la ei pe site. Am incercat cu cei de la mobilpay dar nu se poate decat in lei , aveti idee daca cei de la euplatesc sau plationline.ro au modulul facut si pentru plati in euro? mentionez ca preturile in euro difera de cele in lei (ron)

 

Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Eu foloesc Moneybookers (http://www.moneybookers.com/ ).

 

Au interfata si in limba Romana.

 

Problemul e ca ei blocheaze un procent din incasare in timp de sase luni... arggghhhhh

 

Restul e e ok : virament in 24 ore pe cont ing, implementare Prestashop usoare (modul)

 

Buna, as vrea un modul pentru plati in euro, dar conversia sa se faca in lei si la ei pe site. Am incercat cu cei de la mobilpay dar nu se poate decat in lei , aveti idee daca cei de la euplatesc sau plationline.ro au modulul facut si pentru plati in euro? mentionez ca preturile in euro difera de cele in lei (ron)

Multumesc mult

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Servus,

 

Puteti discuta si implementa plata direct prin Romcard, care este de fapt singurul procesator din Romania.Din ce am vazut eu, ceilalti sunt intermediari, cu avantajele si dezavantajele de rigoare.

Romcard accepta plati in LEI, EURO si USD.

 

Toate bune,

VV

Edited by zillo (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Poate da cineva feedback pentru partea din oferta LibraPay in care se spune:

 

"pentru comenzile nefinalizate, efectuam follow-up telefonic, consiliem clientul final si il ajutam sa finalizeze plata, astfel follow-up-ul este in timp real, conversia fiind superioara"

 

Ati avut de-a face cu asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am inceput tu EBpay (Chronos) pentru ca nu aveam site si nu vroiam sa mai pierd timpul sa il fac singur si ei aveau un pachet in care se ofereau sa faca si site. Dupa indelungi asteptari si emailuri au reusit sa faca o caricatura de site in Woocommerce care m-a lasat perplex. Nu stiam cum sa le raspund cand am vazut ce batjocura de "site" au putut sa faca(parca era facut de un copil de gimnaziu care incerca prima data Woocommerce). Ar fi trebuit sa ii las balta atunci dar am crezut ca poate sunt foarte ocupati si nu au avut timp sa se ocupe de site si deci am continuat. De fapt am,continuat doar schimbul inutil de emailuri. "site-ul" a ramas la acelasi stadiu - de batjocura. 

Ebpay ma tineau in sah din motive numai de ei stiute - raspundeau la emailuri ca sa ma asigure ca cineva se ocupa de mine, dar de indata ce apasau butonul "send" sa trimita emailul eu dispaream din agenda lor. Dupa 2 luni de asteptat am reusit in sfarsit sa ii fac sa imi trimita contratcul. Numai ca era un contract pentru altceva decat ne inteleseseram la inceput. Si tot asa cateva luni bune doamna manager (la firmele de aparament directorul face tot) ma asigura ca cineva se va ocupa de siteul meu pana am lasat-o balta. Sa nu mai vorbesc de asa-zisul "client support" unde o copila pierduta raspunde si nu poate raspunde nici la cele mai simple intrebari si dse apuca sa zbiere prin apartament dupa X si Y, dupa care imi ia nr de telefon fara sa ma mai sune cineva vreodata... Nu am ajuns sa testez solutia lor de plata pentru ca dupa cateva luni pierdute a trebuit sa merg mai departe. Oficial inca se mai ocupa de "site" si in ziua de azi(nu i-am contactat sa le spun ca am mers mai departe). In concluzie, recomand EBpay (Chronos) doar sinucigasilor care nu au curajul sa faca ultimul pas.

 

Mi-am facut singur site-ul si am inceput negocierile cu toti ceilalti deodata (mobilpay, euplatesc, plationline si prioripay). Mobilpay nu mi-au raspuns la primul email nici in ziua de azi. A cazut. Ceilalti au rapsuns prompt, doar ca cei de la EUplatesc ma cam repezeau si nu prea raspundeau la intrebari. Au cazut si ei. PlatiOnline au fost cei mai profesionisti si in 10-11 zile eram "live". Cei de la Prioripay au ramas in cursa pentru ca managerul respectiv se tinea scai de mine si imi era jena sa il mai refuz. Am continuat desi imi lasau impresia unui startup cu 1 patron si 1 angajat si se vedea clar ca nu prea au experienta. SI am avut dreptate - nu au reusit sa imi implementeze modulul si cum site-ul era deja live si era vizitat de potentiali clienti am renuntat sa mai fiu subiectul lor de studiu si experimente. 

 

Deci abem asa : 

- Ebpay = catastrofa.

- Mobilpay = nu stiu, nu mi-au raspuns la email.

- Euplatesc = nu stiu, erau prea distanti si am renuntat.

- PlatiOnline = OK, recomand.

- Prioripay = firma de apartament, incercati pe riscul vostru.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

NOU ! 

 

OFERTA SPRE VANZARE

 

LIBRARIE CATALIN GAFENCU BOTOSANI

 

OFERA SPRE VANZARE PRIN POSTA:

 

1. CARTE DE VANZARE: CONTRIBUTII PRIVIND IMPLEMENTAREA MANAGEMENTULUI CALITATII TOTALE INTR-O SOCIETATE PRODUCATOARE DE TRICOTAJE: FISE DE MODELE DE PREZENTARE DE PRODUSE ISBN 978-973-8233-80-5

O carte interesanta si actuala.

Cartea este bogat ilustrata si prezinta cele mai interesante fise de modele de produse vestimentare.

Inedita, aceasta carte este dedicata tuturor cititorilor iubitori de moda.

 

2. CARTE DE VANZARE: ORIGINAL NEW DESIGN CONCEPTS FOR GLOBAL HUBS: WEBINAR ON BIKINI MODELS FOR TRANSBORDER COMPANIES ISBN 978-606-8142-47-0

O noua carte pentru cititori isteti!

Scrisa in limba engleza, cartea prezinta informatii inedite despre impresionantii bikini.

Carte disponibila pe M-disc.

 

3. CARTE DE VANZARE: THE TALENT MANAGEMENT SYSTEM OF THE UNDERGROUND MODELLING AGENCY: TUTORIAL ON CHEEKY MODELS

O carte excelenta pentru cititorii pasionati!

Cartea este bogat ilustrata si trateaza un subiect de actualitate din lumea modellingului.

Scrisa in limba engleza, cartea este ideala pentru iubitorii uimitoarei lumi a modellingului.

 

Relatii suplimentare despre carte se obtin la LIBRARIE CATALIN GAFENCU, in incinta COMPLEXULUI COMERCIAL TATI din BOTOSANI, Chiosc 20.

SAU LA E-MAILUL: [email protected]

 

 

 

 

post-888363-0-78909100-1418372059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...