Jump to content

numara verilmiş ürün adı arama sonucu [Problemi]

exedesign

Recommended Posts

Öncelikle merhaba aynı sorunun ingilizcesini foruma sordum resimler de mevcut.

http://www.prestashop.com/forums/index.php?/topic/222534-numeric-product-name-search-problems/

Olurda oradan bir cevap çıkmazsa bunun gibi sorun yaşayan birileri varsa yardımlarından dolayı minnettar olurum.(her ne kadar bir cevap geleceğini ummasamda)

Kısaca arama kısmına "130204_150027_0642" yazdığımda "130204_150027_" den sonra başlayan tüm sonuçlar çıkıyor halbuki net bir arama yaptığımda sadece onun çıkması gerekmezmi ayrıca numerik isim verdiğimizde aralardan arama yapmıyor örneğin "130204_150027_0642" isminde "0642" yi aramak istesem hiç bir sonuç dönmüyor. bir çok makaleye baktım ama çözümleyemedim.

search.php içinde bir çözüm olduğunu tahmin ediyorum ama diğer makaleler hiç bir çözüm olmadı.

ürün adını alfabetik karakterlerle verdiğimizde problem yok ama teknik olarak numerik vermek zorundayım.

Tahminimce fiyat ve referans kodları ile karışmasın diye yapılan bir durum olabilir ancak aksini istediğimizde çözüm bulmam gerekiyor.

Şimdiden teşekkürler.

Prestashop Sürümüm: 1.5.3.1

• 2 weeks later...

Merhaba, ürünlere "tag" yani etiket verdiniz mi? Bir de search sayfasının altında referans, isim, etiket vb. kısımların önceliğini belirlemeyi deneyebilirsiniz.

elbette denedim. Önce arama önceliklerini değiştirdim olmadı, sonra search sisteminin kod yapısına baktım çat-pat anladığım kadarıyla "_" karakteri kendini 2. kez tekrar ettiğinde sağlıklı sonuçlar çıkarmıyor veya ürün adı 15 haneli bir rakamdan oluştuğu için bir sıkıntı vardı. ben yabancı forumdada cevap alamadım. arama sistemi "Drupal" dan alınma ondada benzer bir soru çıkmamış.

Bende çözüm bulamadım ancak daha iyi oldu program yazdım ürün kodunu benzersiz veren bir sistem "yılay_saatdakikasaniye" şeklinde böylelikle hem hane düştü hemde arama yapabiliyor. eski kod sistemimde öyleydi ancak toplu isimlendirme yapan tüm programlarda (adobe bridge, advanced renamer gibi) ancak birşey farkettim saniye ve dakikayı tüm seçili olanlara aynı biçimde uyguluyor buda benzersiz olmamasına sebep olduğu için ekstradan bir 3-4 hane de sıralama rakamları ekletiyordum. ancak yazdığım programla seçtiğim klasör ve alt klasördeki tüm dosyalarımı herbirine o anki işlemdeki saniyesine kadar isim verebiliyr böylelikle benzersiz kodumu oluşturabiliyorum. Arama sıkıntımda bu sayede giderdim hane sayısı azaldığındanmı yada "_" karakteri bire düştüğündenmidir nedir düzgün ve stabil bir arama yapıyor.

www.via-promo.com bakabilirsiniz.

İlginiz için teşekkürler belki bir "bug" belkide başka bir nedeni vardır bilemiyorum.

• Like 1