Jump to content

Πληρωμή με άτοκες δόσεις


mdouka

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποια συμφέρουσα συνεργασία με Τράπεζα για υποστήριξη άτοκων δόσεων με πιστωτική κάρτα?

 

Εχω ήδη δοκιμάσει τη Eurobank και βρήκα τραγικό αυτό που μου ζητά.

 

Καταρχήν 4% ποσοστό για συναλλαγές με πιστωτική κάρτα και στην περίπτωση δόσεων η πληρωμή γίνεται ΟΤΑΝ και ΕΦΟΣΩΝ ο πελάτης πληρώσει την τράπεζα. Σε περίπτωση προπληρωμής των δόσεων η Eurobank ζητά το 8%.

 

Απ'ότι ήξερα τουλάχιστον στο παρελθόν, όταν μία Τράπεζα υποστήριζε δόσεις, η αποπληρωμή του συνεργαζόμενου εμπόρου ήταν άμεση και στη συνέχεια ο πελάτης είχε να κάνει με την Τράπεζα.

 

 

Εχω ακούσει ότι η Πειραιώς έχει πολύ καλούς όρους όπως και η AlphaBank. Μήπως έχει κανείς εμπειρία από αυτές?

 

Ευχαριστώ,

 

Μαριάννα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Μήπως γνωρίζει κανείς κάποια συμφέρουσα συνεργασία με Τράπεζα για υποστήριξη άτοκων δόσεων με πιστωτική κάρτα?

 

Εχω ήδη δοκιμάσει τη Eurobank και βρήκα τραγικό αυτό που μου ζητά.

 

Καταρχήν 4% ποσοστό για συναλλαγές με πιστωτική κάρτα και στην περίπτωση δόσεων η πληρωμή γίνεται ΟΤΑΝ και ΕΦΟΣΩΝ ο πελάτης πληρώσει την τράπεζα. Σε περίπτωση προπληρωμής των δόσεων η Eurobank ζητά το 8%.

 

Απ'ότι ήξερα τουλάχιστον στο παρελθόν, όταν μία Τράπεζα υποστήριζε δόσεις, η αποπληρωμή του συνεργαζόμενου εμπόρου ήταν άμεση και στη συνέχεια ο πελάτης είχε να κάνει με την Τράπεζα.

 

 

Εχω ακούσει ότι η Πειραιώς έχει πολύ καλούς όρους όπως και η AlphaBank. Μήπως έχει κανείς εμπειρία από αυτές?

 

Ευχαριστώ,

 

Μαριάννα

 

Δε γνωρίζω αλλά γενικά η Eurobank πιάνει κώλο!! Για Πειραιώς και Alpha έχω ακούσει καλά λόγια όπως επίσης και για Κύπρου στην οποία είμαι και πελάτης (δεν έχω συζητήσει όμως το ενδεχόμενο αυτό, διότι ενδεχομένως να μετακινήσω την έδρα σε κάποιο tax-haven ;) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τότε πραγματικά γιατί να βάλεις στη μέση την Τράπεζα, αν είναι να σε πληρώνει όταν και εφόσων πάρει τα λεφτά. Από τη στιγμή που ο πελάτης πληρώνει με πιστωτική, ο πελάτης είναι υπόλογος στην Τράπεζα. Η Τράπεζα αν του καθυστερήσει τη δόση θα του βάλει τόκο, αν δεν τον πληρώσει αρχίζουν οι υπερημερίες και τα ληξιπρόθεσμα και στο τέλος τέλος σου έρχεται κι ένα εξώδικο και block της κάρτας. Δηλαδή έτσι κι αλλιώς η Τράπεζα τον πελάτη τον κρατά και του τα παίρνει πολλαπλασίως.

Από τη άλλη εγώ σαν επιχείρηση θα έπρεπε με ένα ποσοστό X% να μπορώ να παίρνω τα λεφτά μου και μετά η Τράπεζα ας τα βρει με τον πελάτη της.

Τέλος πάντων...δεν είναι η πρώτη φορά που δεν καταλαβαίνω τις Τράπεζες.

Αν πάντως κάποιος έχει μια καλλίτερη εμπειρία από Τράπεζα, πραγματικά θα ήθελα τη γνώμη του

Edited by mdouka (see edit history)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορεις να κανεις αυτο που θες,αλλα εαν εισαι καινουργια εταιρια,απλα ξεχνατο,θα πρεπει για να αρχη να δουλεψεις ετσι και αφου εχεις τζιρους να κανετε συμβαση για προεξοφληση ,και το επιτοκιο εκει ειναι 8% μπορει και παραπανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Τα ποσοστα ειναι 2% ~ 2,5 % το θεμα ειναι οτι δεν κανουν πλεον προεξοφληση μοσο σε  μεγαλους  Retailers  , Τα ποσο  το πληρωνεσε κανονικα ανεξαρτηττα εαν πληρωσει ο πελατης  την δοση ή οχι  ( μαλαω για τις ατοκες δοσεις  ) , η αξιοοποιστια του πελατη δεν εχει καμια δουλεια με την  συνναλλαγη που εκανες  . Δεν εχει εξοδα αλλα διαχειρησης αλλα  νομιζω οτι 2,5% ειναι μεγαλο νουμερο .Αν το χρεωσεις στον πελατη βγαινεις εκτος ανταγωνισμου εαν το χρεωθεις  εσυ χανεις προμηθεια ειναι δικοπο μαχαιρι . Θεωρω οτι το C.O.D και η καλη πιστη πελατη --> Πωλητή ειναι η λυση  .

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς φίλε μου πίστη πλέον όσον αφορά τα οικονομικά τουλάχιστον δεν υπάρχει. Από εκεί και πέρα ένα 2.5% (δηλαδή πχ 2.5€ στα 100) πιστεύω δεν είναι και τόσο θέμα...!! άσε που είσαι σίγουρος πληρώσει δεν πληρώσει ο άλλος (εξ ου και το ποσοστό)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...