Jump to content

Nu functioneaza emailul!!!


dana_dana

Recommended Posts

Salut!

Am instalat pe un subdomeniu(230mb.com) un prestashop ca sa pot testa. Problema este ca daca lansez o comanda nu este confirmata prin email! La fel se intampla si cand ma abonez la newsletter - nu se primeste confirmarea pe emailul userului; nu functioneaza nici cand trimit un mesaj de pe formularul de contact. Poate cineva sa ma lumineze?!

Link to comment
Share on other sites

La aceasta problema nu are nimeni rezolvarea... decat cei de la hosting... sunt anumite setari ce trebuiesc facute pe server pentru functionarea prestashopului.
In mod normal un host care este "destul" compatibil cu prestashop este obligatoriu sa il poti instala din prima cu toate caracteristicile lui, respectiv functia ()mail , etc. , etc.
La un host pe care se poate instala din prima prestashop, iar apoi mai da cate o eroare sau nu mai functioneaza ceva ulterior se mai pot remedia astfel de probleme.
Daca ceva nu merge din prima, totul depinde de configurarea serverului.

Eu pe foro.ro si xhost.ro am instalat anul trecut versiunea 1.0 sau 0.9x , deci este posibil sa se mai fi schimbat ceva de atunci.

Imi pare rau, dar sfatul meu este sa treci pe un host platit.
Iti pot recomanda ceea ce folosesc si eu si totul merge perfect, fara erori, cu tot ce trebuie si la un pret destul de bun...
Hosting in Romania pentru PRESTASHOP 5 RON/Luna 2GB Spatiu/20GB Trafic


Scuze!
Am incercat pe foro.ro si este exact ca pe 230mb.com. ori trebuie facute configurari si nu ma pricep. pe xhost.ro nu ma lasa sa instalez, imi da eroare:Fatal error: Call to undefined function simplexml_load_file() in /home/www/free/xhost.ro/emagchurl.xhost.ro/install/classes/LanguagesManager.php on line 21


este o problema generala cu 230mb.com

am mai primit cereri de ajutor pentru testarea prestashopului pe acest domeniu.

230mb.com nu este compatibil cu prestashop pe partea de mail.

Sfatul meu pentru testare este sa treci pe xhost.ro sau foro.ro , hosturi gratuite pe care personal am testat prestashop si functioneaza perfect cu toate functiile (mail, baze de date, module, etc.)

Mai mult nu am cu ce sa te ajut.

Stiu despre ce e vorba si nu am reusit sa configurez presta pe 230mb.com sa trimita mailuri.

O zi buna in continuare.


Salut!

Am instalat pe un subdomeniu(230mb.com) un prestashop ca sa pot testa. Problema este ca daca lansez o comanda nu este confirmata prin email! La fel se intampla si cand ma abonez la newsletter – nu se primeste confirmarea pe emailul userului; nu functioneaza nici cand trimit un mesaj de pe formularul de contact. Poti sa ma ajuti?!
Multumesc !!!


Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...