Jump to content

Modul Fan Courier?


doigro

Recommended Posts

  • 1 month later...

Salve, dai si tu modificarile pe "post" pliz ?

 

salutare!

 

daca doresti cumva ca modulul sa se lege de aplicatia de la Fan Curier si sa completeze automat AWB, nu am reusit sa fac asta.

doar l-am customizat ca denumire si i-am pus sigla pe modulul de COD

 

se pare ca cei de la Urgent Curier ar avea un astfel de modul si BooKurier cu care am discutat zilele astea si au zis ca trebuie sa vorbim cu cei de la tehnic.

 

daca aflu ceva va tin la curent.

Link to comment
Share on other sites

nu te mai stresa, o simpla conversatie cu cei de la IT la adresa [email protected] si mi-au trimis modulul pt 1.5

 

sal,

am instalat modulul de fancourier. sa inteleg ca el va calcula pretul livrarii automat numai dupa ce obtin ID ul de la fancurier si configurez aplicatia lor? aceste ar fi motivul pt care imi apare mereu livrare gratuita la un produs pt care am setat totusi fancurier standard?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salve! Am instalat si eu modulul de la Fan Courier pe 1.5.4.0. Il pot selecta ca si curier implicit (in Carrier options), dar nu il vad in lista mea de curieri (in Shipping > Carriers). In consecinta, cand se face checkout-ul, nu imi apare ca si optiune selectarea curierului Fan Courier. De fapt, nu imi apare nici macar "pick-up-in-store", care il am in lista de curieri... Hmm... Stie cineva unde gresesc?

Link to comment
Share on other sites

salut, ai definit greutatea si pretul? si te-ai logat cu id-ul fan curier?

Sal. Unde zici sa definesc greutatea si pretul? De logat propriu-zis nu m-am logat, dar cand am configurat modulul, mi-a cerut ID si password, le-am introdus si zice ca modulul a fost configurat cu succes...

In rest, daca incerc sa plasez o comanda, nu pot selecta nici un curier...

Link to comment
Share on other sites

Ma poate ajuta cineva?

La instalarea modulului Fan Courier primesc urmatorul ecran:

 

[PrestaShopException]

 

Property Carrier->delay is empty

at line 874 in file classes/ObjectModel.php

 

868.

869. $message = $this->validateField($field, $value, $id_lang);

870. if ($message !== true)

871. {

872. if ($die)

873. throw new PrestaShopException($message);

874. return $error_return ? $message : false;

875. }

876. }

877. }

878.

 

ObjectModelCore->validateFieldsLang - [line 306 - classes/ObjectModel.php] - [0 Argument]

 

300. {

301. // Retrocompatibility

302. if (method_exists($this, 'getTranslationsFieldsChild'))

303. return $this->getTranslationsFieldsChild();

304.

305. $this->validateFieldsLang();

306. $is_lang_multishop = $this->isLangMultishop();

307.

308. $fields = array();

309. if ($this->id_lang === null)

310. foreach (Language::getLanguages(false) as $language)

ObjectModelCore->getFieldsLang - [line 490 - classes/ObjectModel.php] - [0 Argument]

 

484. return false;

485.

486. // Database insertion for multilingual fields related to the object

487. if (!empty($this->def['multilang']))

488. {

489. $fields = $this->getFieldsLang();

490. if ($fields && is_array($fields))

491. {

492. $shops = Shop::getCompleteListOfShopsID();

493. $asso = Shop::getAssoTable($this->def['table'].'_lang');

494. foreach ($fields as $field)

ObjectModelCore->add - [line 183 - classes/Carrier.php] - [2 Arguments]

 

177.

178. public function add($autodate = true, $null_values = false)

179. {

180. if ($this->position <= 0)

181. $this->position = Carrier::getHigherPosition() + 1;

182. if (!parent::add($autodate, $null_values) || !Validate::isLoadedObject($this))

183. return false;

184. if (!$count = Db::getInstance()->getValue('SELECT count(`id_carrier`) FROM `'._DB_PREFIX_.$this->def['table'].'` WHERE `deleted` = 0'))

185. return false;

186. if ($count == 1)

187. Configuration::updateValue('PS_CARRIER_DEFAULT', (int)$this->id);

CarrierCore->add - [line 514 - modules/fancourier/fancourier.php] - [0 Argument]

 

508. $carrier->is_module = $config['is_module'];

509. $carrier->shipping_external = $config['shipping_external'];

510. $carrier->external_module_name = $config['external_module_name'];//.'_'.str_replace(' ','_',str_replace('-','_',$tip_serviciu[0]));

511. $carrier->need_range = $config['need_range'];

512.

513. if($carrier->add())

514. {

515.

516. Configuration::updateValue('FANCOURIER_CARRIER_ID'.'_'.$tip_serviciu[4],(int)($carrier->id));

517. $groups = Group::getgroups(true);

518. foreach ($groups as $group)

fancourier::createFANCourierCarrier - [line 127 - modules/fancourier/fancourier.php] - [1 Arguments]

 

121.

122. if(!Db::getInstance()->execute($sql))

123. return false;

124.

125. //add carrier in back office

126. if(!$this->createFANCourierCarrier($this->_config))

127. return false;

128.

129. return true;

130. }

131.

fancourier->install - [line 486 - controllers/admin/AdminModulesController.php] - [0 Argument]

 

480. if (!$module->getPermission('configure'))

481. $this->errors[] = Tools::displayError('You do not have the permission to use this module.');

482. else

483. {

484. if ($module->uninstall())

485. if ($module->install())

486. Tools::redirectAdmin(self::$currentIndex.'&conf=21'.'&token='.$this->token.'&tab_module='.$module->tab.'&module_name='.$module->name.'&anchor=anchor'.ucfirst($module->name));

487. else

488. $this->errors[] = Tools::displayError('Cannot install this module.');

489. else

490. $this->errors[] = Tools::displayError('Cannot uninstall this module.');

AdminModulesControllerCore->postProcessReset - [line 792 - controllers/admin/AdminModulesController.php] - [0 Argument]

 

786. foreach ($postProcessMethodsList as $ppm)

787. if (Tools::isSubmit($ppm))

788. {

789. $ppm = 'postProcess'.ucfirst($ppm);

790. if (method_exists($this, $ppm))

791. $ppmReturn = $this->$ppm();

792. }

793.

794. // Call appropriate module callback

795. if (!isset($ppmReturn))

796. $this->postProcessCallback();

AdminModulesControllerCore->postProcess - [line 158 - classes/controller/Controller.php] - [0 Argument]

 

152. // setMedia MUST be called before postProcess

153. if (!$this->content_only && ($this->display_header || (isset($this->className) && $this->className)))

154. $this->setMedia();

155.

156. // postProcess handles ajaxProcess

157. $this->postProcess();

158.

159. if (!empty($this->redirect_after))

160. $this->redirect();

161.

162. if (!$this->content_only && ($this->display_header || (isset($this->className) && $this->className)))

ControllerCore->run - [line 349 - classes/Dispatcher.php] - [0 Argument]

 

343. // Execute hook dispatcher

344. if (isset($params_hook_action_dispatcher))

345. Hook::exec('actionDispatcher', $params_hook_action_dispatcher);

346.

347. // Running controller

348. $controller->run();

349. }

350. catch (PrestaShopException $e)

351. {

352. $e->displayMessage();

353. }

DispatcherCore->dispatch - [line 50 - axa1/index.php] - [0 Argument]

 

44. $_POST['controller'] = strtolower($_POST['tab']);

45. if (!isset($_REQUEST['controller']) && isset($_REQUEST['tab']))

46. $_REQUEST['controller'] = strtolower($_REQUEST['tab']);

47.

48. // Prepare and trigger admin dispatcher

49. Dispatcher::getInstance()->dispatch();

Edited by sfinx (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

am EXACT aceeasi eroare dupa ce am dezinstalat modulul fancourier apoi l-am repus. Cum se poate face o reindexare sau ceva?

PS: dupa ce l-am dezinstalat, l-am sters dar mi au ramas niste ramasite , adica nu mi dispare din transportatori varianta de livrare Fancourier standard. Cand l-am repus/reinstalat , nu mi au aparut variantele de curierat fancourier . Si imi apare eroare postata de colegul de mai sus.....

 

help us!

Link to comment
Share on other sites

dupa cate stiu eu e nevoie si de o actualizare de baza de date, sau o face automat???

 

cum as putea actualiza sau reindexa baza de date? am patit si eu aceiasi eroare cu modulul de fancorier dupa ce l-am dezinstalat,sters ai apoi reinstalat. ms.

Link to comment
Share on other sites

Ma poate ajuta cineva?

La instalarea modulului Fan Courier primesc urmatorul ecran:

 

[PrestaShopException]

 

Property Carrier->delay is empty

at line 874 in file classes/ObjectModel.php

 

868.

869. $message = $this->validateField($field, $value, $id_lang);

870. if ($message !== true)

871. {

872. if ($die)

873. throw new PrestaShopException($message);

874. return $error_return ? $message : false;

875. }

876. }

877. }

878.

 

ObjectModelCore->validateFieldsLang - [line 306 - classes/ObjectModel.php] - [0 Argument]

 

300. {

301. // Retrocompatibility

302. if (method_exists($this, 'getTranslationsFieldsChild'))

303. return $this->getTranslationsFieldsChild();

304.

305. $this->validateFieldsLang();

306. $is_lang_multishop = $this->isLangMultishop();

307.

308. $fields = array();

309. if ($this->id_lang === null)

310. foreach (Language::getLanguages(false) as $language)

ObjectModelCore->getFieldsLang - [line 490 - classes/ObjectModel.php] - [0 Argument]

 

484. return false;

485.

486. // Database insertion for multilingual fields related to the object

487. if (!empty($this->def['multilang']))

488. {

489. $fields = $this->getFieldsLang();

490. if ($fields && is_array($fields))

491. {

492. $shops = Shop::getCompleteListOfShopsID();

493. $asso = Shop::getAssoTable($this->def['table'].'_lang');

494. foreach ($fields as $field)

ObjectModelCore->add - [line 183 - classes/Carrier.php] - [2 Arguments]

 

177.

178. public function add($autodate = true, $null_values = false)

179. {

180. if ($this->position <= 0)

181. $this->position = Carrier::getHigherPosition() + 1;

182. if (!parent::add($autodate, $null_values) || !Validate::isLoadedObject($this))

183. return false;

184. if (!$count = Db::getInstance()->getValue('SELECT count(`id_carrier`) FROM `'._DB_PREFIX_.$this->def['table'].'` WHERE `deleted` = 0'))

185. return false;

186. if ($count == 1)

187. Configuration::updateValue('PS_CARRIER_DEFAULT', (int)$this->id);

CarrierCore->add - [line 514 - modules/fancourier/fancourier.php] - [0 Argument]

 

508. $carrier->is_module = $config['is_module'];

509. $carrier->shipping_external = $config['shipping_external'];

510. $carrier->external_module_name = $config['external_module_name'];//.'_'.str_replace(' ','_',str_replace('-','_',$tip_serviciu[0]));

511. $carrier->need_range = $config['need_range'];

512.

513. if($carrier->add())

514. {

515.

516. Configuration::updateValue('FANCOURIER_CARRIER_ID'.'_'.$tip_serviciu[4],(int)($carrier->id));

517. $groups = Group::getgroups(true);

518. foreach ($groups as $group)

fancourier::createFANCourierCarrier - [line 127 - modules/fancourier/fancourier.php] - [1 Arguments]

 

121.

122. if(!Db::getInstance()->execute($sql))

123. return false;

124.

125. //add carrier in back office

126. if(!$this->createFANCourierCarrier($this->_config))

127. return false;

128.

129. return true;

130. }

131.

fancourier->install - [line 486 - controllers/admin/AdminModulesController.php] - [0 Argument]

 

480. if (!$module->getPermission('configure'))

481. $this->errors[] = Tools::displayError('You do not have the permission to use this module.');

482. else

483. {

484. if ($module->uninstall())

485. if ($module->install())

486. Tools::redirectAdmin(self::$currentIndex.'&conf=21'.'&token='.$this->token.'&tab_module='.$module->tab.'&module_name='.$module->name.'&anchor=anchor'.ucfirst($module->name));

487. else

488. $this->errors[] = Tools::displayError('Cannot install this module.');

489. else

490. $this->errors[] = Tools::displayError('Cannot uninstall this module.');

AdminModulesControllerCore->postProcessReset - [line 792 - controllers/admin/AdminModulesController.php] - [0 Argument]

 

786. foreach ($postProcessMethodsList as $ppm)

787. if (Tools::isSubmit($ppm))

788. {

789. $ppm = 'postProcess'.ucfirst($ppm);

790. if (method_exists($this, $ppm))

791. $ppmReturn = $this->$ppm();

792. }

793.

794. // Call appropriate module callback

795. if (!isset($ppmReturn))

796. $this->postProcessCallback();

AdminModulesControllerCore->postProcess - [line 158 - classes/controller/Controller.php] - [0 Argument]

 

152. // setMedia MUST be called before postProcess

153. if (!$this->content_only && ($this->display_header || (isset($this->className) && $this->className)))

154. $this->setMedia();

155.

156. // postProcess handles ajaxProcess

157. $this->postProcess();

158.

159. if (!empty($this->redirect_after))

160. $this->redirect();

161.

162. if (!$this->content_only && ($this->display_header || (isset($this->className) && $this->className)))

ControllerCore->run - [line 349 - classes/Dispatcher.php] - [0 Argument]

 

343. // Execute hook dispatcher

344. if (isset($params_hook_action_dispatcher))

345. Hook::exec('actionDispatcher', $params_hook_action_dispatcher);

346.

347. // Running controller

348. $controller->run();

349. }

350. catch (PrestaShopException $e)

351. {

352. $e->displayMessage();

353. }

DispatcherCore->dispatch - [line 50 - axa1/index.php] - [0 Argument]

 

44. $_POST['controller'] = strtolower($_POST['tab']);

45. if (!isset($_REQUEST['controller']) && isset($_REQUEST['tab']))

46. $_REQUEST['controller'] = strtolower($_REQUEST['tab']);

47.

48. // Prepare and trigger admin dispatcher

49. Dispatcher::getInstance()->dispatch();

 

ai reusit ceva cu aceasta eroare? si eu am patit la fel. aveam instalat modulul, mergea...apoi l am dezinstalat, i am dat apoi stergere completa apoi cand dau reinstalare......problema! in plus vad ca de fiecare data cand il reinstalez si ma duc pe un produs, la livrare gasesc multuplicat/adaugat Fan curier standard, insa la transportatori nu e nimic. ufff....

Edited by roliviu (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Salve! Am instalat si eu modulul de la Fan Courier pe 1.5.4.0. Il pot selecta ca si curier implicit (in Carrier options), dar nu il vad in lista mea de curieri (in Shipping > Carriers). In consecinta, cand se face checkout-ul, nu imi apare ca si optiune selectarea curierului Fan Courier. De fapt, nu imi apare nici macar "pick-up-in-store", care il am in lista de curieri... Hmm... Stie cineva unde gresesc?

 

si eu am patit la fel...ai reusit ceva?

 

ai reusit ceva cu aceasta eroare? si eu am patit la fel. aveam instalat modulul, mergea...apoi l am dezinstalat, i am dat apoi stergere completa apoi cand dau reinstalare......problema! in plus vad ca de fiecare data cand il reinstalez si ma duc pe un produs, la livrare gasesc multuplicat/adaugat Fan curier standard, insa la transportatori nu e nimic. ufff....

Edited by roliviu (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

SOLUTIE de la Fancurier:

 

 

"În data de 4 aprilie 2013, 13:23, Bogdan Serban <[email protected]> a scris:

 

Inainte de a instala modulul cel nou tirimis anterioR, trebuie sa dezactivati modulul FAN astfel:

 

update `ps_carrier` set deteled = 1 where `name` like '%fan%' and `name` like '%courier%'

 

Va recomandam sa verificati inainte de a rula acest update. Nu va pot asigura ca nu se vor dezactiva si alte module care contin in denumire fan si courier.

Multumesc,"

 

pasii de urmat:

- dezinstalati fancurier vechi si stergeti apoi de tot modulul.

- instalati noul modul atasat (este versiunea noua de la fancurier care a suportat modificari pt a merge dupa update prestashop 1.5.4). Acum ar trebui sa vedeti la transportatori variantele de Fancurier.

- daca atunci cand intrati la un produs in sectiunea livrare inca mai gasiti optiuni de fancurier din cele vechi (mie de exemplu imi instala/multiplica fancurier standard de fiecare data cand incercam sa reinstalez vechea versiune de modul; de exemplu aici vedeam 3 fancurier standard - din 3 reinstalari - dar la transportatori nu aveam nimic, gol.) intrati cu phpmyadmin si la ps_carrier treceti la DELETE valoarea 1 pentru ramasitele de fancurier din vechiul modul (in cazul meu 3 intregistrari fancurier standard din vechi). Atentie sa nu modificati valorile pentru inregistrarile din ps_carrier instalate cu noul modul (ele sunt puse in coada, deci nu ar fi o problema sa le recunoastem)

fancourier (4).zip

Link to comment
Share on other sites

DA! Merge! Eu am sters din tabela "ps_carrier" toate liniile care contineau curieri. am lasat tabela goala. Apoi am incarcat modulul (cel nou, pe care l-am primit si eu azi de la Fan Courier si care merge pe 1.5.4), l-am instalat si testat partial. Pana acum, toate bune. Bafta

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva UNDE se genereaza AWB-ul Fan Courier cand se plaseaza o comanda? Eu am bifat la configurare "Confirmare AWB de catre Admin". Am plasat o comanda in magazin, dar nu gasesc nicaieri AWB-ul. Nici in BO la Prestashop, nici in aplicatia SelfAwb...

Daca a descoperit cineva AWB-ul, sa dea de veste...

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva UNDE se genereaza AWB-ul Fan Courier cand se plaseaza o comanda? Eu am bifat la configurare "Confirmare AWB de catre Admin". Am plasat o comanda in magazin, dar nu gasesc nicaieri AWB-ul. Nici in BO la Prestashop, nici in aplicatia SelfAwb...

Daca a descoperit cineva AWB-ul, sa dea de veste...

 

Bafta!

 

A aparut si AWB-ul in aplicatia SelfAwb si necesita confirmare.

Insa m-am lovit de alta problema: se poate selcta doar un numar fix de colete per AWB. Ce fac daca am 3 colete pe aceeasi expeditie la acelasi destinatar?

Link to comment
Share on other sites

cand folosesc un curier (Fancurier Standard) instalat din modulul Fancurier (presta1.5.4, modul nou de la fancurier 1.5.4) , indiferent de zona (iar totul este setat corect).....nu il gaseste si spune ca la adresa nu se livreaza.

INSA DACA ADAUG EU UN CURIER FANCURIER STANDARD, CU ACELEASI SETARI CA ALE CELUI CU CARE VINE MODULUL...SURPRIZA: MERGE!

 

astept raspuns si de la Fancurier

Link to comment
Share on other sites

A aparut si AWB-ul in aplicatia SelfAwb si necesita confirmare.

Insa m-am lovit de alta problema: se poate selcta doar un numar fix de colete per AWB. Ce fac daca am 3 colete pe aceeasi expeditie la acelasi destinatar?

 

sal. pana la urma folosesti un fancurier din variantele cu care a venit modulul la instalare? sau ai creat tu curierul fancurier?

ps: de ce nu faci un singur colet din cele 3 ?

Link to comment
Share on other sites

in urma efectuarii tuturor testelor posibile si beneficiind de sprijinul intens al celor de la IT Fancurier va informez cu parere de rau ca modulul pt prestashop 1.5.4 NU functioneaza. Asteptam vesti....cand..nu stiu. Poate auziti voi..

Link to comment
Share on other sites

in urma efectuarii tuturor testelor posibile si beneficiind de sprijinul intens al celor de la IT Fancurier va informez cu parere de rau ca modulul pt prestashop 1.5.4 NU functioneaza. Asteptam vesti....cand..nu stiu. Poate auziti voi..

Sal.

La mine a functionat, am reusit sa plasez o comanda, sa aleg curierul, ba chiar mi s-a generat si AWB-ul in SelfAwb. Este adevarat ca nu am "sapat" prea adanc, dar a functionat cel putin o data.

M-am blocat insa la lista localitatilor. Aici cei de la Fan Courier trebuie sa gaseasca o solutie astfel incat localitatile din Prestashop sa corespunda cu localitatile din Prestashop.

Edited by sfinx (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Sal.

La mine a functionat, am reusit sa plasez o comanda, sa aleg curierul, ba chiar mi s-a generat si AWB-ul in SelfAwb. Este adevarat ca nu am "sapat" prea adanc, dar a functionat cel putin o data.

M-am blocat insa la lista localitatilor. Aici cei de la Fan Courier trebuie sa gaseasca o solutie astfel incat localitatile din Prestashop sa corespunda cu localitatile din Prestashop.

 

sa inteleg ca daca nu coincide exact denumirea localitatii intre fancurier si adresa livrare presta atunci nu gaseste curier?

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca daca nu coincide exact denumirea localitatii intre fancurier si adresa livrare presta atunci nu gaseste curier?

Din cate mi-am dat seama, modulul Fan Courier nu foloseste o lista proprie de localitati (asa cum foloseste aplicatia SelfAwb), ci foloseste localitati predefinite de catre adminul Prestashop.

Daca nu foloseste o baza de date proprie cu localitati, cum isi va calcula km exteriori si costurile de transport?

Eu am creat o localitate in care NU exista sediu Fan Courier si pe AWB nu mi-a calculat km exteriori...

 

Modulul este bun, dar este neterminat. Programatorii de la Fan Courier sigur pot aduce modulul in stare de functionare. Trebuie doar sa mai insistam la ei...

 

Tocmai am plasat o comanda si m-a lasat sa aleg curierul. Mi-a calculat un cost de livrare de 21,28 lei. Cu aceasta ocazie m-am luminat putin: desi nu am selectat localitatea de destinatie dintr-o lista a Fan Courier-ului, mi-a identificat localitatea, km exteriori si codul postal corect... Si am testat asta pe 2 localitati de destinatie: una cu km exteriori si una fara km exteriori.

Problema (cel mai probabil) va interveni cand localitatea de destinatie nu este scrisa EXACT ca localitatea din baza de date Fan Courier... Voi testa si acest aspect si revin.

Dupa cum am mai spus, pentru a folosi fara riscuri acest modul, trebuie sa fortam cumva userul sa isi aleaga localitatea de destinatie dintr-o lista predefinita (lista Fan Courier) si nu sa introduca manual localitatea.

La aceasta problema inca asteptam raspunsuri...

Link to comment
Share on other sites

Mda.

 

Se confirma.

 

Am creat o noua adresa, cu un oras pe care l-am numit "Inexistent".

La plasarea comenzii, imi da urmatoarea eroare:

 

"Avem 1 eroare

  1. Nu este nici un curier care sa livreze la adresa selectata.".

 

Deci daca un client va introduce de exemplu "Adâncata" in loc de "Adancata", la plasarea comenzii va primi adresa de mai sus...Am testat si varianta asta si asa este...

 

Singura solutie este cea prezentata mai sus.

Daca stie cineva cum putem "forta" userul sa isi selecteze localitatea dintr-o lista predefinita, sa ne spuna si noua cum.

Si eventual cum putem importa direct lista localitatilor Fan Courier in baza de date...

Edited by sfinx (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

foarte utile observatiile. Este foarte posibil atunci ca modulul sa nu mi fi gasit curierul tocmai pt ca eu testam modulul fara sa scriu o localitate "valabila" (adica cea din lista fancurier). O varianta, pana la gasirea solutiei propuse de tine, ar fi atentionarea clientului in cazul acestei erori, cu adaugarea in "translate" a unui mesaj genul...verificati denumirea localitatii...

eu pana una alta am cerut si la cargus un modul. se pare ca il au.

Link to comment
Share on other sites

foarte utile observatiile. Este foarte posibil atunci ca modulul sa nu mi fi gasit curierul tocmai pt ca eu testam modulul fara sa scriu o localitate "valabila" (adica cea din lista fancurier). O varianta, pana la gasirea solutiei propuse de tine, ar fi atentionarea clientului in cazul acestei erori, cu adaugarea in "translate" a unui mesaj genul...verificati denumirea localitatii...

eu pana una alta am cerut si la cargus un modul. se pare ca il au.

 

Sa imi spui daca a functionat cu localitatile scrise corect...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Am instalat si eu mudulul pt. 1.5 pe presta 1.5.5, l-am setat totul este ok daor ca nu apare la plasarea comnzii doar atunci daca selectez sa fie cu fan curier gratuit, daca se gaseste o solutie, astept postarea.

 

Stima

La fel si la mine... am facut toate setarile posibile, nimic. Stiti alta firma de curierat care e integrata cum trebuie cu Prestashop?

 

Mugur

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am si eu o problema cu modulul de Fan Courier, poate puteti sa ma ajutati. Am descarcat modului, l-am instalat si configurat si este pus ca si implicit. De fiecare data cand  exista un produs in cod si cineva doreste sa plaseze comanda ii apare selectia de curierat in partea de jos, dar valoarea transportului este inexistenta, imi scrie "gratis" de fiecare data. Stie careva cum sa trec peste buba asta? Precizez ca utilizez ultima varianta a modului Fan Courier si rulez Prestashop 1.5.6.0. Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Salutare, am si eu o problema cu modulul de Fan Courier, poate puteti sa ma ajutati. Am descarcat modului, l-am instalat si configurat si este pus ca si implicit. De fiecare data cand  exista un produs in cod si cineva doreste sa plaseze comanda ii apare selectia de curierat in partea de jos, dar valoarea transportului este inexistenta, imi scrie "gratis" de fiecare data. Stie careva cum sa trec peste buba asta? Precizez ca utilizez ultima varianta a modului Fan Courier si rulez Prestashop 1.5.6.0. Multumesc mult!

 

Exact problema asta am avut si eu...si m-am lasat pagubas am apelat la cargus.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

 

Pana la urma am resusit sa setez Fan Courier. Am setat ca fiecare colet sa aiba o valoare fixa, iar comenzile peste 300 lei sa fie livrate gratuit. Aici voi puteti modifica sumele.

Dupa ce faceti setarile mergeti in Livrare/Transportatori si activati curierul daca acesta are mai multe modalitati de livrare (standart, cont colector etc). Pe cele care nu le folositi le dezactivati.

 

Va pun un printscreen cu setarile Fan Courier, sper sa va ajute.

 

post-718838-0-30721200-1382690473_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salutare ,

Am si eu o problema cu fan curier si adica nu imi apare suma ptr transport la comenzile pana in 300 ron mai bine zis imi apare livrare gratuita desi eu am setat 20 ron cost transport. Ceea ce este interesant este faptul ca la utilizatorii inregistrati imi apare acest cost de 20 ron. aveti idee ce pot remedia?

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salutare ,

Am si eu o problema cu fan curier si adica nu imi apare suma ptr transport la comenzile pana in 300 ron mai bine zis imi apare livrare gratuita desi eu am setat 20 ron cost transport. Ceea ce este interesant este faptul ca la utilizatorii inregistrati imi apare acest cost de 20 ron. aveti idee ce pot remedia?

 

Multumesc

 

 

incearca sa debifezi zonele mai putin europa

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salutare, poate ne dai si ceva detalii despre ce si cum ai facut , respecte .

 

Depinde ce te intereseaza...eu am renuntat la modulele curierilor si am setat eu in livrare pretul fara tva 16.13 lei adica 20 cu tva si expedierea gratuita incepe cu 300 lei. setarile necesare in transportatori sunt usoare...cred ca te vei descurca

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Buna ziua,

A instalat cineva modulul celor de la Star Curier? Eu am vb la IT mi l-au trimis, dar nu stiu sa-l instalez...cat despre consiliere din partea lor....(a trecut o saptamana pana l-au trimis)...

Merci anticipat pt.orice sugestie.

 

Depinde cum vrei sa calculezi costul coletelor. Pret unic sau in functie de greutatea articolelor? Ai id, user si parola?

Edited by adigabrio (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Instalat modul FAN pe PS 1.5.6, setat cu valoare fixa pt. transport si cu valoare calculata, testat de vre-o 5 ori cu diverse adrese, si functioneaza corect! au am si Payments to carriers instalat, doar limba "Romania" peste tot in site! Ce este belea, faptul ca iti genereaza automat AWB-ul, si la sfarsitul zilei poti sa scoti borderou sau tot ce ai nevoie din selfawb (datele se trimit automat)!

Mi se pare super ok!

Singura situatie neplacuta este cea cu numele localitatii si anume daca numele nu este scris corect sau nu exista deloc aceea localitate in fan, nu se poate finaliza comanda! Insa poate facem import la aceea lista a localitatilor, si pe o sa fie cum trebuie!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut!

 

Eu am instalat versiunea pentru 1.6 si, dupa cateva probleme care tineau de existenta unui camp  pentru SSL completat in setarile site-ului - si nu trebuia, pentru ca nu folosesc - am testat si functioneaza ok. Deocamdata nu in productie, pt ca nu am site-ul gata.

-Edit

În legatura cu lista localitatilor, aceasta trebuie integrată în formularul de înregistrare al utilizatorului, nu în modulul FanCourier. Dacă a reușit cineva între timp vă rog spuneți cum.

Edited by kokosmin (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am o problema cu modulul Cargus - Prestashop 1.6 - in backend totul apare OK - dar in front-end primesc eroarea Nu exista transportator. Cei de la Cargus nu au nici o idee de ce nu merge - singurul raspuns ce l-am primit e ca la ei pe test merge .

Pana acum foloseam modulul de la Fan curier - care a mers ok. Are cineva vreo idee cum as putea face debug?

Link to comment
Share on other sites

deci pe 1.6.0.8 imi merge impecabil. cred ca problemele pe care le ai, sunt din setarea modului din back office, atat a modulului cargus si in back office /transportatori de asemenea back office /livrare

 

plus ca trebuie sa verifici daca pt fiecare produs a fost adaugat curierul in sectiunea livrare

Edited by hhhans1 (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
×
×
  • Create New...