Jump to content

[soru] Yeni e-ticaret kanunu gereği "Mesafeli Satış Sözleşmesi"nin 3 yıl saklanması

soruyok

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar,

2013 Ocak'ta yürürlüğe girecek olan yeni e-ticaret kanununa göre müşterilere "Ön bilgilendirme formu" ve "Mesafeli satış sözleşmesi" okutulup onaylatılması ve gönderilmesi (hali hazırda okutulup, gönderiliyor olması lazım) gerekiyor. Buraya kadar bir problem yok ancak bu sözleşmenin 3 yıl boyunca müşterinin erişebileceği bir şekilde saklanıyor olması zorunluluğu geliyor. Sözleşmeyi dijital olarak saklama ve müşterinin erişimine açık tutmak için fikri veya önerisi olan arkadaşların yorumlarını almak isterim.

Şimdiden teşekkürler.

Merhabalar,

"Ön bilgilendirme formu" ve "Mesafeli satış sözleşmesi" isimli birer İYS(CMS) sayfası oluşturunuz, sitenizin görünür bir kısmında konumlandırın, hepsi bu kadar. :rolleyes:

Bunlar zaten mevcut ancak yeni kanuna göre müşteriye gönderdiğimiz haliyle yani "adı soyadı", "adresi", "aldığı ürünler" vb bilgilerin yazılı olduğu halinin 3 yıl boyunca saklanıyor ve erişilebilir olması gerekli. Kanunla ilgili yaptığım araştırmada bulduğum detay aşağıdaki gibidir.

"Hem Ön Bilgilendirme Formu’nun hem de Mesafeli Satış Sözleşmesinin, tüketicinin onayladığı haliyle ve daha sonra kolayca erişebileceği bir şekilde 3 yıl boyunca saklanması gerektiğidir. Bu kısım önemlidir. 06.03.2011 Tarihli Yönetmelikle 3 yıl saklama şartı getirilmiştir. Yani birçok e-ticaret sitesinde olduğu gibi bu metinleri tüketiciye sadece alışveriş sırasında onaylatıp çöpe atmak, yani saklamamak hukuka aykırıdır. Olası bir tüketici şikayeti vs gibi durumda E-Ticaret Sitesi işletmecisinin tüketicinin onayladığı metne ulaşması gereklidir."

• 4 months later...

Yaptığım araştırmalarda bu konunun çok önemli olduğunu gördüm ve sizlerinde dikkatini çekmek istedim!!!

4077 sayılı kanunun 9/A maddesine göre

Mesafeli sözleşmeler; yazılı, görsel, telefon ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan ve malın veya hizmetin tüketiciye anında veya sonradan teslimi veya ifası kararlaştırılan sözleşmelerdir.

Mesafeli satış sözleşmesinin akdinden önce, ayrıntıları Bakanlıkça çıkarılacak tebliğle belirlenecek bilgilerin tüketiciye verilmesi zorunludur. Tüketici, bu bilgileri edindiğini yazılı olarak teyit etmedikçe sözleşme akdedilemez. Elektronik ortamda yapılan sözleşmelerde teyid işlemi, yine elektronik ortamda yapılır.

Satıcı ve sağlayıcı, tüketicinin siparişi kendisine ulaştığı andan itibaren otuz gün içerisinde edimini yerine getirir. Bu süre, tüketiciye daha önceden yazılı olarak bildirilmek koşuluyla en fazla on gün uzatılabilir.

Satıcı veya sağlayıcı elektronik ortamda tüketiciye teslim edilen gayri maddî malların veya sunulan hizmetlerin teslimatının ayıpsız olarak yapıldığını ispatla yükümlüdür.

Cayma hakkı süresince sözleşmeye konu olan mal veya hizmet karşılığında tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasının veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesinin istenemeyeceğine ilişkin hükümler dışında kapıdan satışlara ilişkin hükümler mesafeli sözleşmelere de uygulanır.

Satıcı veya sağlayıcı cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on gün içinde almış olduğu bedeli, kıymetli evrakı ve tüketiciyi bu hukukî işlemden dolayı borç altına sokan her türlü belgeyi iade etmek ve yirmi gün içerisinde de malı geri almakla yükümlüdür.

deniyor. Sitenizde "Ön Bilgilendirme Formu" ve "Mesafeli Satış Sözleşmesi" bulundurma ve müşterilerinize bunu onaylattıktan sonra 3 yıl saklama zorunluluğu var. Bazı web sitelerinden indirdiğim formlardan Ön Bilgilendirme Formunda sistem tarafından doldurulması gereken alanlar olduğunu gördüm. Mesela; müşteri adı, adresi, satıl aldığı ürün, fiyatı vb. ayrıca bu formu tüketicinin kolaylıkla erişebileceği bir alanda bulundurma zorunluluğumuz var. Yanı forma sistem bazı bilgileri girecek ve sonrasında da bunu 3 yıl boyunca saklayacak. Ama müşteri her istediğinde de bu formlara ulaşabilecek.

Mevcut kanuna göre bunu yapabilecek bir yapı acaba kurabilir miyiz Prestashopta. Yazılım konusunda bilgili arkadaşlara hem uyarmak hem de yardım talep etmek için bu topic'i atıyorum.

Kullanmak isteyen arkadaşlar için her iki formuda ekledim. Üzerindeki bilgileri değiştirerek sitenize yükleyebilirsiniz.

Mesafeli Satış Sözleşmesi.zip

ÖN BİLGİLENDİRME FORMU.zip

• Like 1

Bu sözleşmelerin satıcı kısmına zten kendinizi yazarsınız. Ancak müşteri kısmını veritabanından çekersiniz.

if customers

customer_name

address

gibi...

giren her müşteri, kendisine göre oluşturulmuş gibi görür.

bilmem çözüm olur mu ?

Ön Bilgilendirme Formuna bazı verileri çekmemiz gerekiyor! Şöyle ki;

{Name} - {ColorSpecName} - {FirstSpecName} - {SecondSpecName} - {ThirdSpecName} - {FourthSpecName} - {FifthSpecName}

{ProductCode}

{OldPrice}

{Price} {Quantity} {VatPrice} {TotalPrice}

End]

KDV Tutarı : {VatTotal}

Kargo Tutarı : {TotalCargo}

İndirim Tutarı : {TotalDiscount}

Genel Toplam : {GrandTotalPrice}

bunları databasesten alabilmek için hangi tanımlamaları yapmam gerekiyor??

• 2 weeks later...

Merhaba
Bunlar hep mevzuatta kalacak kurallar. Zaten sözleşmeyi saklayıp saklamadığını kontrol edebilecek bir devlet mekanizması yok. Şimdi sizden 3 yıl önceki satışın sözleşmesini isteseler oturup 5 dakikada yazarsınız ve gönderirsiniz. 3 yıl önceki sözleşmenin farklı olduğunu kimse ispatlayamaz.

Bu arada e-ticaret kanunu gibi bir kanun yok. Böyle bir tasarı var. Ama bu kanunlaşsa bile asıl hukuki referans Türk Ticaret Kanunu http://www.tbmm.gov....nlar/k6102.html olacaktır. TTK üzerinde elektronik ticarete vurgu yapan bir kaç alt madde var. Bu maddeler de Türk Mantığı ile açıklar oluşturularak tabiri caiz ise delik deşik edilmiş.

Şimdi çok hukuk konularına girmek istemiyorum ama ülkemizde 10 yıldır e-ticaretin kanuni tanımını yapılamadı. Statüsü belli değil. Kimi kapsadığı bilinmiyor. 

Edited by MahmutGulerce (see edit history)
  • Like 1

• 2 years later...

Ön Bilgilendirme Formuna bazı verileri çekmemiz gerekiyor! Şöyle ki;

bunları databasesten alabilmek için hangi tanımlamaları yapmam gerekiyor??

Merhaba bu müşteri bilgilerini veri tabanından çekmek için Mahmut beyin yazdığı Dynamic, personalised CMS contents  modülünü kullanabilirsiniz. Tüm versiyon prestashoplarda çalışıyor. Tavsiye ederim. Sözleşmeleri şartlar ve koşullar bölümüne yazıp ve ismini Mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu olarak değiştirirseniz müşteriniz hem onaylayıp kabul etmeden geçemez hemde direk bu sözleşmelere ulaşmış olur. Diye düşünüyorum :)

Edited by askinjew (see edit history)
  • Like 1

• 1 year later...

Yaptığım araştırmalarda bu konunun çok önemli olduğunu gördüm ve sizlerinde dikkatini çekmek istedim!!!

4077 sayılı kanunun 9/A maddesine göre

deniyor. Sitenizde "Ön Bilgilendirme Formu" ve "Mesafeli Satış Sözleşmesi" bulundurma ve müşterilerinize bunu onaylattıktan sonra 3 yıl saklama zorunluluğu var. Bazı web sitelerinden indirdiğim formlardan Ön Bilgilendirme Formunda sistem tarafından doldurulması gereken alanlar olduğunu gördüm. Mesela; müşteri adı, adresi, satıl aldığı ürün, fiyatı vb. ayrıca bu formu tüketicinin kolaylıkla erişebileceği bir alanda bulundurma zorunluluğumuz var. Yanı forma sistem bazı bilgileri girecek ve sonrasında da bunu 3 yıl boyunca saklayacak. Ama müşteri her istediğinde de bu formlara ulaşabilecek.

Mevcut kanuna göre bunu yapabilecek bir yapı acaba kurabilir miyiz Prestashopta. Yazılım konusunda bilgili arkadaşlara hem uyarmak hem de yardım talep etmek için bu topic'i atıyorum.

Kullanmak isteyen arkadaşlar için her iki formuda ekledim. Üzerindeki bilgileri değiştirerek sitenize yükleyebilirsiniz.

Merhaba 

Saklama konusunu ödeme onay e-mail pdf ini altına sözleşmeyi gömüp örneğini kendi mail adresinize göndererek pratik bir şekilde aşabilirsiniz. Unutmayın ki yüklü hareket olan sistemlerde bu işlemleri saklamak makul seviyenin üzerinde bir alan isteyebilir. Bu hem sistemin yorulmasına hemde sistem güncelleme veya bir üst versiyona temiz bir şekilde taşımada yok olması tehlikesine karşı kendinizi korumuş olursunuz. 

iyi çalışmalar bol kazançlar dilerim.

• 2 weeks later...

Merhaba

Çeviriler bölümünden - mail çevirileri- dil tr 

Core email

Order_conf

burada edit bölümünü açıyorsunuz ve şablonun en altına sözleşmenin kopyasını yapıştırıp kaydediyorsunuz. 

En kısa zamanda size resimli anlatımını sunacağım.

İyi çalışmalar dilerim

• Like 1

Merhaba

Core email

Order_conf

burada edit bölümünü açıyorsunuz ve şablonun en altına sözleşmenin kopyasını yapıştırıp kaydediyorsunuz. 

İyi çalışmalar dilerim

Teşekkürler cevab için resimlide olursa iyi olur  birde siz bana eskiden tek sayfada ödeme modulu yollamıştınız

ekteki gibi varmı elinizde saygılar..

post-1018346-0-95321400-1500293231_thumb.jpg

Edited by bynovita (see edit history)

Merhaba

Core email

Order_conf

İyi çalışmalar dilerim

Aşkın bey, teşekkur ederim cevabiniz icin.

Rica ederim. iyi çalışmalar bol kazançlar dilerim. 

Teşekkürler cevab için resimlide olursa iyi olur  birde siz bana eskiden tek sayfada ödeme modulu yollamıştınız

ekteki gibi varmı elinizde saygılar..

en kısa zamanda resimli anlatımını hazırlayacağım. Tek sayfada ödeme modülünü arşivimden bulabilirsem size pm den atarım. Benim bu konuda bir tavsiyem var ödeme işlemlerini tek sayfada yapmayın. Nedeni bölüm doldurma işlemi tamamlanmadığı zaman kişiler aldıkları hatanın nedenini anlayamıyorlar ve bir kaç denemeden sonra vazgeçebiliyorlar. Bun dan dolayı kademeli 5 sayfada ödeme işlemini tercih ediyorum. Böylece hatalı ekran da kaldıkları için nedenini anlayabiliyorlar. Dikkat ederseniz modül hazırlayan ve satan ustalarımızın sitelerinin çoğu tek sayfada ödeme değildir. Kademeli ödemedir. Tabii bu benim görüşüm...

İyi çalışmalar bol kazançlar dilerim.

Edited by askinjew (see edit history)

• 1 month later...

Rica ederim. iyi çalışmalar bol kazançlar dilerim. 

en kısa zamanda resimli anlatımını hazırlayacağım. Tek sayfada ödeme modülünü arşivimden bulabilirsem size pm den atarım. Benim bu konuda bir tavsiyem var ödeme işlemlerini tek sayfada yapmayın. Nedeni bölüm doldurma işlemi tamamlanmadığı zaman kişiler aldıkları hatanın nedenini anlayamıyorlar ve bir kaç denemeden sonra vazgeçebiliyorlar. Bun dan dolayı kademeli 5 sayfada ödeme işlemini tercih ediyorum. Böylece hatalı ekran da kaldıkları için nedenini anlayabiliyorlar. Dikkat ederseniz modül hazırlayan ve satan ustalarımızın sitelerinin çoğu tek sayfada ödeme değildir. Kademeli ödemedir. Tabii bu benim görüşüm...

İyi çalışmalar bol kazançlar dilerim.

resimli anlatım yapacaktınız aşkın bey

Merhaba bu müşteri bilgilerini veri tabanından çekmek için Mahmut beyin yazdığı Dynamic, personalised CMS contents  modülünü kullanabilirsiniz. Tüm versiyon prestashoplarda çalışıyor. Tavsiye ederim. Sözleşmeleri şartlar ve koşullar bölümüne yazıp ve ismini Mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu olarak değiştirirseniz müşteriniz hem onaylayıp kabul etmeden geçemez hemde direk bu sözleşmelere ulaşmış olur. Diye düşünüyorum :)

birde  Mahmut beyin yazdığı Dynamic, personalised CMS contents  modülünü  ilkez mesafeli satış sözleşmesi yapacağım nerden bulabilirim mesefalei satış sözleşmesi 

birde  Mahmut beyin yazdığı Dynamic, personalised CMS contents  modülünü  ilkez mesafeli satış sözleşmesi yapacağım nerden bulabilirim mesefalei satış sözleşmesi 

Merhaba

https://www.prestashop.com/forums/topic/377053-module-dynamic-cms-content-module/ adresinden bulabilirsiniz.

Türkçe bölümünde açtığım başlıkları silmiş birileri. 

Merhaba

https://www.prestashop.com/forums/topic/377053-module-dynamic-cms-content-module/ adresinden bulabilirsiniz.

Türkçe bölümünde açtığım başlıkları silmiş birileri. 

Website Blocked
  • Your organization's policy prohibits access to websites categorized as Spam URLs.
  • Return to the page you were previously viewing.

sophos web protection

şirket antivirus engelliyor başka link verebilirmisiniz tşkler

Modul gerekmiyor Burda yazdigi gibi CMS sayfasini ekle icini kendin "Mesafeli satış sözleşmesi" ile doldur.

CMS Sayfasi nasil eklenir ? Resimli ve Videolu https://www.templatemonster.com/help/de/prestashop-how-to-add-new-page.html

Edited by SliderFlash (see edit history)
  • Like 1