Jump to content

Problema - tarif livrare diferit in functie de metoda de plata


Recommended Posts

Deci nu stiu cum sa fac tariful de transport sa fie diferit in functie de metoda de plata.

Concret eu am pt Romania atat plata ramburs cat si plata cu OP.

Daca selectezi OP, as vrea ca tariful de transport sa fie mai mic decat in cazul ramburs.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

se poate face usor fara mari batai de cap, cam asa:

 

1 - creezi 2 curieri cu denumiri diferite

2 - cauta modulul Payments to carriers, e free

3 - apoi in modul bifezi curierul si cu metoda de plata.

 

eu am 6 astfel de combinatii, 4 pt intern si 2 pt extern, si nici macar din greseala clientul din italia nu poate alege fan curier cu ramburs, asa cum am patit pe alta platforma.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Da, este foarte logic ce zici,

Dar... cum fac sa imi apara curierul care trebuie in functie de metoda de plata aleasa...

 

Cazul meu: cineva cumpara cu plata ramburs deci rezulta sa zicem 120 lei cu totul

cu plata prin OP pretul este 100 lei

 

la sectiunea transport imi vor aparea cei 2 curieri (unul mai ieftin - pt plata cu OP si unul mai scum pt varianta cu ramburs), clientul poate sa selecteze ce vrea...

Deci poate exista cazul cand un client care cumpara ramburs (adica trebuie sa plateasca mai mult transport) imi va alege curierul mai ieftin... cel pt plata prin OP

Link to comment
Share on other sites

pai, asa e treaba modulului Payments to carriers, dupa instalare, ii dai configure din modul, si bifezi combinatiile dorite.

 

http://www.shopdesign4u.com/pswiki/index.php?title=Payments2Carriers_%28en%29

 

fa o simulare la mine pe site-ul in lucru www.dispozitive.ro/presta si vezi cum merge. daca finalizezi comanda, baga un comment ca e de test....

 

si noi am avut probleme cu clienti care selectau, livrare de la sediu si apoi se asteptau sa vina curierul la ei...

Edited by Cornel_M (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...