Jump to content

ΑΦΜ στην εγγραφή


kalpatron

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες

 

Ξέρει κανείς πως θα βάλω ένα νέο πεδίο στην φόρμα εγγραφής, ώστε να το χρησιμοποιήσω σαν πεδίο για το ΑΦΜ? - το site είναι B2B :blink:

 

Ή εν πάση περιπτώση, πως προσθέτεις ένα νέο πεδίο (με ή χωρίς validation)...?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
To λέει Αριθμός ταυτοποίησης, ξερει κανεις απο που αλλάζει;

Μπορείς να μου πεις αν σου ελέγχει σωστά το ΑΦΜ ή σου βγάζει μήνυμα "Η υπηρεσία επικύρωσης ΑΦΜ δεν είναι διαθέσιμη";

Εμένα το λέει VAT number. Ποιά έκδοση χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Aν καποιος εχει καταφερει να λειτουργησει σωστα αυτο το Module με την εκδοση 1.5.4.1, ας κανει τον κοπο να περιγραψει πως...

 

Μπορείς να μου πεις ποιά έκδοση php έχεις και αν είσαι σε apache;

Link to comment
Share on other sites

Εχω σε δυο "εκδοχες" το καταστημα, μια online και μια σε localhost για δοκιμες κλπ.

 

H localhost δειχνει: Apache/2.2.22 (Win64) mod_ssl/2.2.22 OpenSSL/1.0.1c PHP/5.3.13

H online: sw-cp-server php 3.5.7

 

Aν δε σε κατατοπισα, πες μου πως ακριβως να τα βρω.

:)

 

(Να σημειωσω οτι ανεβασα το timeout limit του Module απο "2" σε "6" οπως διαβασα καπου αλλου στο φορουμ αλλα δεν ειχε αποτελεσμα).

Edited by yanc (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Εχω σε δυο "εκδοχες" το καταστημα, μια online και μια σε localhost για δοκιμες κλπ.

 

H localhost δειχνει: Apache/2.2.22 (Win64) mod_ssl/2.2.22 OpenSSL/1.0.1c PHP/5.3.13

H online: sw-cp-server php 3.5.7

 

Aν δε σε κατατοπισα, πες μου πως ακριβως να τα βρω.

:)

 

(Να σημειωσω οτι ανεβασα το timeout limit του Module απο "2" σε "6" οπως διαβασα καπου αλλου στο φορουμ αλλα δεν ειχε αποτελεσμα).

 

Αν η έκδοση php που έχεις είναι η 3.5.7 τότε είναι πολύ παλιά. Δοκίμασε μήπως αναβαθμίζοντάς την διορθωθεί το πρόβλημα.

Δεν έχω βρει τη λύση ακόμα αλλά το ψάχνω.

 

Για σιγουριά φτιάξε το παρακάτω και σώσε το σαν info.php ή όπως αλλιώς θέλεις και τρεξ' το.

 

<?
phpinfo();
?>

 

Όταν το τρέξεις θέλω να μου πεις τι γράφει στην αρχή για PHP Version και τι γράφει στο Server API (βρήσκεται κοντά στην 4η γραμμή).

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις αν σου ελέγχει σωστά το ΑΦΜ ή σου βγάζει μήνυμα "Η υπηρεσία επικύρωσης ΑΦΜ δεν είναι διαθέσιμη";

Εμένα το λέει VAT number. Ποιά έκδοση χρησιμοποιείς;

 

Ναι απο τον Απρίλιο η υπηρεσία της ΓΓΠΣ δεν είναι διαθέσιμη

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο τον Απρίλιο η υπηρεσία της ΓΓΠΣ δεν είναι διαθέσιμη

 

Η ΓΓΠΣ δεν έχει καμία σχέση με το ότι το module δεν λειτουργεί. Άλλου είναι η αιτία που δεν παίζει.

Παρεπιπτόντως αν μπορείς πες μου server (Apache, IIS, κτλ), έκδοση php και λειτουργικό που τρέχεις.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν η έκδοση php που έχεις είναι η 3.5.7 τότε είναι πολύ παλιά. Δοκίμασε μήπως αναβαθμίζοντάς την διορθωθεί το πρόβλημα.

Δεν έχω βρει τη λύση ακόμα αλλά το ψάχνω.

 

Για σιγουριά φτιάξε το παρακάτω και σώσε το σαν info.php ή όπως αλλιώς θέλεις και τρεξ' το.

 

<?
phpinfo();
?>

 

Όταν το τρέξεις θέλω να μου πεις τι γράφει στην αρχή για PHP Version και τι γράφει στο Server API (βρήσκεται κοντά στην 4η γραμμή).

 

Ευχαριστώ.

 

Δε μπορουσα να τρεξω το phpinfo για λογους ασφαλειας απο τον provider και μου εδωσαν αυτοι τα στοιχεια:

 

"η έκδοση της PHP είναι η 5.3.3, του phpmyadmin 3.5.7 και της MySQL 5.5.30". Αpache server και εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

To module δειχνει να δουλευει κανονικα.

Eκανα διαφορες ενεργειες δε ξερω ποια τελικα ηταν η κρισιμη για να δουλεψει ή ολες μαζι.

 

Eνεργοποιηση Friendly Url

Ενεργοποιηση Webservice

Ενεργοποιηση CURL απο τον hoster στον σερβερ.

 

Eπισης μην ξεχνατε το prefix EL πριν τον αριθμο ΑΦΜ.

 

Ξερει καποιος αν μπορει το Prestashop να βαζει τους πελατες με εγκυρο ΑΦΜ σε συγκεκριμενο γκρουπ αυτοματα;

Link to comment
Share on other sites

To module δειχνει να δουλευει κανονικα.

Eκανα διαφορες ενεργειες δε ξερω ποια τελικα ηταν η κρισιμη για να δουλεψει ή ολες μαζι.

 

Eνεργοποιηση Friendly Url

Ενεργοποιηση Webservice

Ενεργοποιηση CURL απο τον hoster στον σερβερ.

 

Eπισης μην ξεχνατε το prefix EL πριν τον αριθμο ΑΦΜ.

 

Ξερει καποιος αν μπορει το Prestashop να βαζει τους πελατες με εγκυρο ΑΦΜ σε συγκεκριμενο γκρουπ αυτοματα;

 

Χαίρομαι που βρήκες λύση. Σε εμένα δούλεψε απενεργοποιόντας την υποστήριξη για IPv6.

Θα δοκιμάσω να κάνω αυτά που λες μήπως τελικά δουλέψει και με IPv6 on αλλά τσέκαρε και εσύ να δεις αν έχεις ενεργοποιημένη την υποστήριξη για IPv6 ή όχι και πες μου γιατί είμαι πολύ περίεργος.

 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που βρήκες λύση. Σε εμένα δούλεψε απενεργοποιόντας την υποστήριξη για IPv6.

Θα δοκιμάσω να κάνω αυτά που λες μήπως τελικά δουλέψει και με IPv6 on αλλά τσέκαρε και εσύ να δεις αν έχεις ενεργοποιημένη την υποστήριξη για IPv6 ή όχι και πες μου γιατί είμαι πολύ περίεργος.

 

Ευχαριστώ.

 

Tσεκαρα εδω και μου δειχνει οτι ειναι απενεργοποιημενο, δεν το πειραξα ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...