Jump to content

[Modül] Kırık Link Bildir

Recommended Posts

Özellikle Prestashop 1.5'te yaşadığım bir problem nedeniyle eksikliği olduğunu düşündüğüm bir modül yazdım.

Bu modül sanal ürün sayfalarına Print linkinin hemen üstüne bir rapor etme link ekler. Tıklandığında popup fancy box ile onay ekranı çıkar. Onaylanırsa, site yöneticisine kırık link bildirim mesajı gönderilir.

https://www.megventure.com/prestashop-modules/17-report-broken-link-module.html

report-broken-link-module.jpg

report-broken-link-module.jpg

Edited by MEG Venture (see edit history)

Bu hazırlanan modülleri gönderdiğinizde yayınlamama durumu varmı, bilgi amaçlı soruyorum...

Nedir kriterleri bu vatandaşların...belki modül felan yazarım bir gün bilgim olsun

Azmederseniz eninde sonunda yayınlanıyor. Ancak bazen kıldan tüyden ve standart kontrol sürecine dahil olmayan hatalar nedeniyle süreç uzayabiliyor. Sayelerinde bu zamana dek büyük ölçüde tecrübe kazandık. Forumda bununla ilgili bir başlık var, oradan neler olup bittiğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Özet olarak modül onayı iki aşamadan geçiyor. İlki ürün tanıtım sayfası, diğeri de modül fonksiyonalite testi.

Ürün tanıtım sayfasında, açıklamalarınız, tercümeleriniz, ürün resimleri gibi bilgiler inceleniyor ve genellikle bir haftaya kalmadan onaylanıyor.

Fonksiyonalite testinde ise temel olarak üç test başlığı var. Bunlar, PHP hataları, kullanım hataları ve kurulum hataları. En sonunda ise test eden kişi yorumlarını ve reddettiyse red nedenlerini yazıyor. Normalde ilk test sonucu 2-3 hafta içinde geliyor. Herhangi bir nedenle red aldıysa, bir o kadar daha ekliyorsunuz. Bir kere daha red alırsa ki bu nadiren oluyor (en azında benim için) 1 veya 2 hafta daha uzuyor. Sonunda kabul alıyor ve yayımlanmaya başlıyor. Ancak bu sefer de arama sonuçlarında indekslenmesi için bekliyorsunuz.

Forumda okuduğum kadarıyla 2 aydan fazla süren süreçler oluyor. Genelde iletişim eksikliklerinden kaynaklanan bu gibi uzamalara halen bir çözüm bulunamadı. Ama kendi adıma ortalama 2-3 hafta da bu süreç tamamlandı şimdiye kadar. Bir iki defa modül gönderirseniz, neye dikkat edilip neye edilmediğini anlamaya başlıyorsunuz.

Geçtiğimiz günlerde bu konu hakkında uzun uzadıya şirket (Prestashop) CEO'su ile görüştük. Çözümler üretmeye çalıştık. Benim de kendimce önerilerim oldu. Birkaçı hayata geçti. Ancak halen sıkıntılar var. Şu sıralar yeni bir modül validasyon süreci uygulamaya verildi. Buna göre prestijli yazılımcıların modülleri daha çabuk teste alınıyor ve onaylanıyor. Prestij hesabını nasıl yaptıkları hakkında henüz bir bilgim yok ama sanırım müşteri hizmetleri, satış sonrası destek, ürün sayısı ve teknik yeterlilik gibi hususları dikkate alıyorlar.

Son olarak ben bu işe başlarken ilk başvuru kaynağımı paylaşmak isterim.

http://doc.prestashop.com/display/PS15/Developer+Guide

Tasarımcılar için ise:

http://doc.prestashop.com/display/PS14/Designer+Guide

Umarım faydalı olur. Bildiğim kadarıyla Addons'ta ürünleri olan iyi Türk yazılımcılar var (Şikayetleri okudukça anlıyorum :). Sayılarının artması hepimizin hoşuna gider.

şu an benim bildiğim benle beraber 6 kişi var addons'ta türk . ve sadece MEG Venture ve ben türkçe forumla ilgileniyoruz.

diğer arkadaşlar türkçe forumun malum halinden hoşnut olmadıkları için buraya birşey yazmıyorlar.

MEG Venture detaylı açıklaması çok önemli , çünkü sürekli değişen bir ortam addons ödemeler , iletişim forumu filan.

ve gittikçe modul ve tema yerleştirmek oldukça zor hale geliyor.

bence en öneli kriterler , yaptığınız çalışmanın özgün olması ve kaliteli olması , çoğu kişi yaptığı modul ve temaları çok harika ve hatasız görüyor ama sonuçta birçoğu onaylanmıyor. ve mümkün olan en az hata içermeside çok önemli , eğer en ufak bir hata varsa bile addonstan gelen mesajlara cevap vermek baya bir zamanınızı alıyor. eğer addons'a girmek gibi bir düşünceniz varsa ne kadar erken davranırsanız o kadar iyi, %100 tecrübeye dayalı bir platform. geç kalmayın bence.

Saygılar...

• Create New...