Jump to content

[ÇÖZÜLDÜ]İlk kez prestashop kuracağım hangi versiyon tercih etmeliyim

Ali Emre

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba,

Mevcut olan küçük çaplı (kendi imlatımız olan ürünleri sattığımız) e-ticaret sitemizi prestashop üzerinden devam ettirmek istiyoruz. Aklıma takılan bir konu var, son versiyon olan 1.5.2.0 ı mı yüklemeliyim yoksa daha düşük versiyon mu tercih etmeliyim?

Şimdiden teşekkürler.

Edited by Ali Emre (see edit history)

Cevabınız için teşekkür ederim. 1.4.9 kuruyorum o zaman. Bir de başka bir domain üstünde siteyi ayarlayıp sonra kendi domainime taşımam mümkün müdür? aynı hosting hizmeti üzerinde olacak database bilgisi değişmeyecek sadece ana klasör ismi değişecek. Sorun olur mu acaba bilginiz var mıdır?

yok hayır sorun olmaz. siteyi kurduktan ve gerekli ayarlamarı yaptıktan sonra.

site adminine girin. ve prefences/seo&url 'tedn site domain adını ve yolunu ayarlayabilirsiniz. veyada

siteyi taşıdıktan sonra. phpmyadmin'den bağlanıp

ps_confirugation tablosundan PS_SHOP_URL kolonunu manuel düzenleyebilirsiniz.

Tabi ki 1.5 final kullanmanız gerekiyor.

Neden yeni sürüm varken eskisini kullanmak istiyorsunuz ki ?

Veya sorumu değiştireyim: Neden yeni sürüm çıkarılıyor ?

Eski sürümlerdeki hata ve açıkların kapatıldığı sürüm yeni sürümdür. Aşağıda bu hata ve açıkların bir listesi var. 1.4.9 dan sonra en az 100 hata giderilmiş.

http://www.prestashop.com/en/developers-versions/changelog/1.5.2.0

• Like 2

Tabi ki 1.5 final kullanmanız gerekiyor.

Neden yeni sürüm varken eskisini kullanmak istiyorsunuz ki ?

Veya sorumu değiştireyim: Neden yeni sürüm çıkarılıyor ?

Eski sürümlerdeki hata ve açıkların kapatıldığı sürüm yeni sürümdür. Aşağıda bu hata ve açıkların bir listesi var. 1.4.9 dan sonra en az 100 hata giderilmiş.

http://www.prestasho...angelog/1.5.2.0

Tabi haklısınız siz de. Final sürüm yüklemek de mantıklı ancak 1.4.9 kurulumunu gerçekleştirdim, artık biraz onun üzerinden çalışayım, zaten dediğim gibi çok etraflı bir site olmayacak.

Ayrıca harika bir sistemmiş bu prestashop, herşey kullanıcı için çok kolylaştırılmış gibi geldi bana. Tabi ilk izlenimlerim sonucu bu fikre ulaştım, ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

İlginiz için teşekkür ederim, sanal pos konusunda kapınızı çalacağım sanırım kısa bir zaman içinde.

Tabi haklısınız siz de. Final sürüm yüklemek de mantıklı ancak 1.4.9 kurulumunu gerçekleştirdim, artık biraz onun üzerinden çalışayım, zaten dediğim gibi çok etraflı bir site olmayacak.

Ayrıca harika bir sistemmiş bu prestashop, herşey kullanıcı için çok kolylaştırılmış gibi geldi bana. Tabi ilk izlenimlerim sonucu bu fikre ulaştım, ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

İlginiz için teşekkür ederim, sanal pos konusunda kapınızı çalacağım sanırım kısa bir zaman içinde.

Ben teşekkür ederim. İlerde yine güncelleme yapacaksınız ama şimdilik madem 1.4 ile başladınız biraz pratik yaparsınız.

Ne zaman yardıma ihtiyacınız olursa bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Bol kazançlı günler :)

• Like 2

yukarıdaki mesaja dikkat ederseniz , ücretsiz modul ve temalar şuanda 1.4 için daha fazla .

bunun için 1.4.9'u öneriyorum demiştim. archimede beyefendi , küçük bir site olacak demiş.

yukardaki video'lu derste 1.5 kurlumunu anlatıyorum.

archimede beyefendi iletişim bilgilerinizi bana pm olarak gönderebilirseniz size sanal pos modulunu ücretsiz olarak göndereyim hemen. dil dosyası için yardım başvurunuzu ilk geldiğiniz günde yapmanız çok hoş.

saygılar...

• Like 1

Ben teşekkür ederim. İlerde yine güncelleme yapacaksınız ama şimdilik madem 1.4 ile başladınız biraz pratik yaparsınız.

Ne zaman yardıma ihtiyacınız olursa bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Bol kazançlı günler :)

ilginiz için çok teşekkür ederim, pratik iyi olacaktır. Size de bol kazançlar...

• Like 1

yukarıdaki mesaja dikkat ederseniz , ücretsiz modul ve temalar şuanda 1.4 için daha fazla .

bunun için 1.4.9'u öneriyorum demiştim. archimede beyefendi , küçük bir site olacak demiş.

yukardaki video'lu derste 1.5 kurlumunu anlatıyorum.

archimede beyefendi iletişim bilgilerinizi bana pm olarak gönderebilirseniz size sanal pos modulunu ücretsiz olarak göndereyim hemen. dil dosyası için yardım başvurunuzu ilk geldiğiniz günde yapmanız çok hoş.

saygılar...

Safa bey anladım ben sizin 1.4.9 sürüm demenizi, hatta buraya yazmadan önce servera 1.5.2 kurmuştum, sizin tavsiyeniz üzerine kaldırıp 1.4.9 kurdum. Eski versiyonla biraz çalışıp yenisini görmek daha hoş olacaktır kanaatindeyim.

Dil dosyası için yardım başvurusu konusuna gelince, ben 35 yaşımdayım ve şimdiye kadar paylaşımcı bir insan olmaya çalıştım hep. Prestashop gibi bir sistemden haberim yoktu. Kodların içinde boğulmaktan sistemi farketmeye vakit kalmamış heralde :mellow: . Sistemi görünce dedim insanlar yararlansın,çok kolay bir sistem, bu sebeple de elimden ilk etapta gelebileek yardım olarak çeviri olayını gördüm sizin konu ile ilgili attığınız posttan, ufacık da olsa bir yerinden yardım edeyim diye düşündüm.

İletişim bilgimi PM den atıyorum, umarım kurabilirim sanal posu :)

Herkese sevgiler...

http://www.prestashopsanalpos.com daki ücretsiz değil sanırım. İllaki ücretsizi aramıyorum ama en iyi çalışan hangisidir ?

Bu bizim modülümüz. 10 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz. Nasıl çalıştığını görüp daha sonra satın almak isterseniz şirketimizi ararsınız.Ama ücretsiz vermiyoruz faturalı olarak sağlıyoruz sanal pos modülünü. İlerde sanal pos ile ilgili teknik bir sorun yaşarsanız elinizde fatura oluyor. Bu arada konu dağıldı sanal pos için ayrı başlık açabilirsiniz.

• Like 2

benim bildiğim. şuanda ücretsiz olanı yok. ben sadece ali bey'e yaptığım bir jest

http://www.presta-tr.com/ (kenan bey)

http://www.prestasou...ure-prestashop/ (ben -safa al)

ve sizin yazdığınız link teki 3 kişiyi biliyorum.

en iyi çalışan herkes benimki en iyisi der.

Bende diyorum en iyisi benimki. :) 2009'dan beri ilk başta kendim geliştirmeye başladım. ve sürekli daha iyi yapmak için çalıştım. şaunda 6 kişi modulun üzerinde çalışıyoruz. ve destek veriyoruz.

en son versiyonu markafoni.com kredi kartı ödeme panelinin aynısı. (zira herkes markofoni.com ödeme sayfasını çok beğeniyor)

karar sizlerin.

Saygılarımla

• Like 1

Bu bizim modülümüz. 10 gün boyunca ücretsiz deneyebilirsiniz. Nasıl çalıştığını görüp daha sonra satın almak isterseniz şirketimizi ararsınız.Ama ücretsiz vermiyoruz faturalı olarak sağlıyoruz sanal pos modülünü. İlerde sanal pos ile ilgili teknik bir sorun yaşarsanız elinizde fatura oluyor. Bu arada konu dağıldı sanal pos için ayrı başlık açabilirsiniz.

Teşekkür ettim mahmut bey yarın size ulaşırım.

benim bildiğim. şuanda ücretsiz olanı yok. ben sadece ali bey'e yaptığım bir jest

http://www.presta-tr.com/ (kenan bey)

http://www.prestasou...ure-prestashop/ (ben -safa al)

ve sizin yazdığınız link teki 3 kişiyi biliyorum.

en iyi çalışan herkes benimki en iyisi der.

Bende diyorum en iyisi benimki. :) 2009'dan beri ilk başta kendim geliştirmeye başladım. ve sürekli daha iyi yapmak için çalıştım. şaunda 6 kişi modulun üzerinde çalışıyoruz. ve destek veriyoruz.

en son versiyonu markafoni.com kredi kartı ödeme panelinin aynısı. (zira herkes markofoni.com ödeme sayfasını çok beğeniyor)

karar sizlerin.

Saygılarımla

tamam uzatmayalım safa bey sizin firma adı nedir ?

markoni sitesindeki değil. markafoni kredi kartı ile ödeme ekranın aynısı (ödeme ekranı ve çalışma şeklini kendi pos modelimize uyarladık)

dediğiniz gibi konu uzadı ve dağıldı. yukarıdaki verdiğim linkten ilgili kişilerden telefonla bilgi alırsanız daha iyi olur bence.

iyi geceler

• Like 1

Madem konu bu kadar dağılmış bir yorum da benden olsun :)

Henüz ÇÖZÜLDÜ olarak düzenleme yapılmamış da :rolleyes:

Belki 3 lira aşağı belki 5 lira yukarıdır bilemem ama, her zaman için kurumsal bir firmadan destek almak daha mantıklı gelmiştir bana. Zira, internette freelance olarak çalışıp, destek sağlayan bir çok arkadaş var ama ne kadar iyi niyetli olursa olsun neticede bir firma kadar destek sağlayamazlar. Son 1 ay içerisinde freelance yazarların modülünü kullanan kişilerden gelen şikayet ile yakınan en az 20 kişi ile konuştuğumu iletebilirim. Bu sebeple tecrübeli ve referanslı bir firma ile çalışmak daha sağlıklı olacaktır, hele ki böyle önemli konularda ! :)

Neyse herkese iyi çalışmalar diyelim.. :)

• Like 3

Madem konu bu kadar dağılmış bir yorum da benden olsun :)

Henüz ÇÖZÜLDÜ olarak düzenleme yapılmamış da :rolleyes:

Belki 3 lira aşağı belki 5 lira yukarıdır bilemem ama, her zaman için kurumsal bir firmadan destek almak daha mantıklı gelmiştir bana. Zira, internette freelance olarak çalışıp, destek sağlayan bir çok arkadaş var ama ne kadar iyi niyetli olursa olsun neticede bir firma kadar destek sağlayamazlar. Son 1 ay içerisinde freelance yazarların modülünü kullanan kişilerden gelen şikayet ile yakınan en az 20 kişi ile konuştuğumu iletebilirim. Bu sebeple tecrübeli ve referanslı bir firma ile çalışmak daha sağlıklı olacaktır, hele ki böyle önemli konularda ! :)

Neyse herkese iyi çalışmalar diyelim.. :)

Doğrudur. eticsoft ile anlaştık kurduk çalıştı emeği geçen herkese teşekkür ederim.

• Like 1

Daha sonra konuyu okuyanlar için ben de bildiklerimi söyleyeyim.

Herhangi bir yazılımın yeni özellik eklenmeyen en son sürümü genelde en sorunsuzudur. PS 1.4.9, 1.5.2'den çok daha hızlı, daha çok tema'sı, modülü var. Ayrıca eski sürüm olduğu için bunun için yazılmış modüller temalar daha ucuz -hatta ilerde ücretsiz- olabiliyor. Prestashop programcıları şimdi 1.5.9'a dek 1.5'in sorunlarını çözmekle uğraşacaklar. Eğer 1.5'in özellikleri gerekmiyorsa ben de 1.4.9'u öneriyorum. İlerde 1.5.6 gibi bir sürüm çıktığında, -özellikleri gerekiyorsa- ona güncellemek en mantıklısı.

Uzun süre 1.3.1 kullandıktan sonra güncelleme mecburiyetinde kaldım. Bu aşamada 1.5 üzerini ve 1.4.9 u yeterince kurcaladım diye düşünüyorum ve 1.5 üzerine hiç ısınamadım. Hız ve kullanışlılık açısından 1.4.9 önde görünüyor. O nedenle bende 1.4.9 u tavsiye ediyorum.

• 1 month later...

Merhaba sn #behcet

Kullandığınız PS sürümü oldukça eski, güvenlik konusunda da sorun yaşabilirsiniz, bu sebeple:

Bence bir an bile beklemeyiniz, en azından 1.4.9 'a kadar yükseltmenizi tavsiye ederim.

Şu an için, 1.4.x mi 1.5.x mi diye soracak olursanız da benim tavsiyem: 1.4.x yönünde olacaktır. Bu konu yakın zamanlarda forumda farklı bir konu üzerinde epeyce tartışılmıştı, dilerseniz onu konuyu da inceleyebilirsiniz. :rolleyes:

İyi çalışmalar.

• Like 2

1.4.9 ile ilgili kayda değer bir güvenlik sorunu bildirilmedi. Yakın zamanda olacağını da sanmıyorum. Fakat ilerleyen zamanlarda güvenlik dahil çok farklı sorunlar ortaya çıkabilir.

Örneğin Mysql artık ücretli ve yakında hosting servislerinde alternatif veri tabanları sunulabilir. Yani PHP Mysql kardeşliği bitti. Prestashop 1.5 versiyonunda 3-4 farklı veri tabanı türüne de uyum sağlayacak bir veri tabanı sınıf gurubu var.

Daha önce google translate servisinde de benzer bir durum olmuştu. Servis birden ücretli olmuştu. Yeni Prestashop sürümlerinde çeviri bölümünde entegre google translate yok şu anda. Çeviri desteği kritik bir konu değil ama veri tabanı, e-posta gibi yardımcı servisler değiştiğinde mağazanız bir anda durabilir.

1.4 Hız konusunda fena değil fakat doğru ayarlamalar yapılınca 1.5.2 daha hızlı olabiliyor.

1.5 serisinde yeni bir çok özellikler var. Yeni başlayacaklara 1.5 tavsiye ediyorum. Tema modül konusunu düşünmeyin. 1.4 ilk çıktığında sadece 2 tema vardı. İstatistiklerden gördüğüm kadarıyla 9 ay içinde 400 civarı tema çıkartılmış.

Herkese iyi çalışmalar.

• Like 2

mahmut veritabanı ve e-posta desteğindeki bahsettiğiniz kritik durumu biraz daha açıklar mısınız.. magaza kullanıcıları için neyi ifade ediyor.. iyi çalışmalar

Merhaba

Örnek olarak Mysql veri tabanı altyapısının artık ücretli olmasını vermiştim. Ticari kullanımlar için bu veri tabanına olan ilgi azalacak. Hosting firmalarının açık kaynak - ücretsiz konseptine uyuşmayan ve ek maliyet çıkaran bir veri tabanı istemeyecektir. Çünkü Linux - Php - Mysql düzenindeki her şey eskiden açık kaynak ve ücretsizdi. Buna ek olarak Prestashop da artık Mysql veri tabanından uzaklaşıyor. Bu yüzden prestashop artık diğer veri tabanı alternatiflerini (örn: postgresql) de seçenek olarak ekledi.

Başka bir örnek:

Linux tabanlı bir MTA ve SMTPD olan postfix de yakında ücretli olmayı planlıyor. Qmail de ücretli olursa e-posta sınıfında düzenlemeler yapılması gerekecek.

Özetle:

Panik yapacak bir şey yok ama elinizdeki yazılım sonsuza kadar aynı sürümde çalışmayabilir. O yüzden en azında bir iki versiyon öncesine kadar yükseltmeniz faydalı olur var.

• Like 1

cevabınız için teşekkürler.. umarım ciddi sorunlar yaşamayız .. iyi çalışmalar

Rica ederim ben teşekkür ederim.

Sorun sayılabilecek kadar büyük bir problem çıkacağını ön görmüyorum. Her halükarda mağazalarınız arkasında biz gönüllüler ve geliştiriciler varız. O yüzden merak etmeyin.

Herkese iyi alışverişler.

• Like 2