Jump to content

Ελληνικα και message box, Meta titles, Καλάθι


tanasi

Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολους,

παλεύω και εγω με το γνωστό και πονεμένο θέμα των Ελληνικών.

Χρησιμοποιώ την 1.5.2 έκδοση, διάβασα αρκετά ποστ και έκανα αρκετές ρυθμίσεις.

  • Στη βαση δεδομένων εχω utf8_general_ci Και πηγαινοντας μέσα στο Phpmyadmin βλεπω π.χ. στο ps_product_lang, ps_attribute_lang, ps_tab_lang τα ελληνικά εμφανίζονται κανονικά (και όχι με %aplha, %omega κλπ).
  • Μεσα στη διαχείριση Localization>Localization έχω Default language: greek, στο advanced Language locale: el και Your server's country locale: el.
  • Στο module blockcart που αφορά το καλάθι πρόσθεσα οπου είχε το mod='blockcart' το js=1

Παρόλα αυτα αντιμετωπίζω τα εξής:

  • αν βαλω μια τεράστια ποσότητα σε ένα προιον μεσα στο product page τοτε εμφανίζεται ενα pop up με "κινέζικα". Συγκεκριμένα: Δεν υπάρχ&omicron κλπ Προφανώς με ενημερώνει οτι δεν υπαρχει διαθέσιμη ποσότητα. δείτε screenshot.
  • όταν "στελνω" ενα προιον στο καλάθι το όνομά του εμφανίζεται με "κινέζικα" επίσης. Αν κάνω ανανέωση της σελιδας ή μπω σε άλλη σελίδα τοτε τα εμφανίζει κανονικά τα ελληνικά
  • Τέλος ενεργοποίησα μέσα απο το SEO>friendly URL και πηγαινοντας π.χ. στον firefox να δω meta titles βλεπω παλι το ιδιο πρόβλημα δλδ οπου έχει ελληνικά βλέπω %alpha κλπ

Εχει κανείς ξεκάθαρη εικόνα τι πρέπει να γίνει για να έχουμε σωστά ελληνικά?Κάποιος πρότεινε να απεργοποιήσουμε το wysiwyg editor, να ορίσουμε το encoding μέσω phpmyadmin πριν ακομα μπουν τα ελληνικά κλπ. Είναι λίγο θολό το τοπίο ή εγώ έχω μπερδευτεί?

post-441533-0-37903700-1354817762_thumb.jpg

Edited by tanasi (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Το "screenshot" λέει δεν υπάρχουν αρκετά προϊόντα σε απόθεμα.. Για τα ελληνικά σου έχω λύση.. Κατέβασε τη μετάφραση που έκανα και πες μου αν δουλεύει.. Είναι στο post πάρτε μια γεύση... Κι αν θέλεις κάνε like στο post και μια μικρή δωρεά σε σύνδεσμο paypal donate στο κατάστημα μου που θα είναι έτοιμος σε κανένα 15μερο διότι έληξε η κάρτα μου του paypal και πρέπει να βγάλω καινούρια..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου. Την κατέβασα την μετάφραση την εκανα import αλλα δυστυχως το πρόβλημα παραμένει όσον αφορά τα κινέζικα στο συγκεκριμένο pop up (Δεν υπάρχουν αρκετά προϊόντα σε απόθεμα).

 

Το περίεργο είναι οτι το μηνυμα "Έχετε ήδη τη μέγιστη διαθέσιμη ποσότητα για το προϊόν αυτό." μου το βγάζει κανονικά (πρόσθεσα για αρχή μια μικρή ποσότητα στο καλαθι και στη συνέχεια εβαλα κάποια μεγάλη τιμή ωστε να το αναγκάσω να μου δείξει αυτό το μήνυμα).

 

Δοκίμασα να το ξαναγραψω αλλα χωρίς αποτελέσμα..Δεν μπορω να φανταστώ τι διαφορετικό έχουν αυτα δύο μηνυματα τα οποια στην ίδια σελίδα μου δημιουργουν 2 διαφορετικά αποτελέσματα..

 

Και δυστυχώς ουτε το πρόβλημα με το καλάθι λύθηκε με τη μετάφραση. Δηλαδη στελνοντας στο καλάθι ένα προιον που το όνομά του ξεκινάει με ελληνικούς χαρακτήρες αν δεν ανανεώσω τη σελίδα τότε πηγαινοντας στο καλάθι βλέπω τα κινέζικα..

Edited by tanasi (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο thread αυτο

http://www.prestashop.com/forums/index.php?/topic/67700-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b7%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%af-%cf%87%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%ae%cf%81%ce%b5%cf%82/page__view__findpost__p__568474

κάποιος πρότεινε

...να αλλαξουμε στο smarty.config.inc.php την 23η γραμμή σε $params['js'] = 1;

Τέτοιο πράμα δεν υπάρχει στο εν λόγω αρχείο. Υπάρχει όμως στο smartyfront.config.inc.php γραμμη 34. Το άλλαξα σε 1 αλλα όχι πως είδα κάποια διαφορά..

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο. Τίποτα απ' όσα δοκίμασα δεν απέδωσε. Τίποτα.

Πάντως, κάποιες φορές, κάνοντας refresh τον Εxplorer (στον Fifefox εμφανίζεται κάπως σπανιότερα το πρόβλημα), εμφανίζει το blockcart κανονικά. Αν αυτό δώσει σε κάποιον με περισσότερες γνώσεις καμιά ιδέα...

Edited by Puriom (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στο thread αυτο:

http://www.prestashop.com/forums/index.php?/topic/67700-%ce%b5%ce%bb%ce%bb%ce%b7%ce%bd%ce%b9%ce%ba%ce%bf%ce%af-%cf%87%ce%b1%cf%81%ce%b1%ce%ba%cf%84%ce%ae%cf%81%ce%b5%cf%82/page__view__findpost__p__401137 αναφέρουν οτι ο wysiwyg μπορεί να μας κάνει ζημια...

Τσεκάροντας όμως το tinymce.inc.js αρχείο γραμμη 29 έχει entity_encoding: "raw", οποτε νομίζω είμαστε καλυμένοι και απο αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, στο thread αυτο:

http://www.prestasho...post__p__401137 αναφέρουν οτι ο wysiwyg μπορεί να μας κάνει ζημια...

Τσεκάροντας όμως το tinymce.inc.js αρχείο γραμμη 29 έχει entity_encoding: "raw", οποτε νομίζω είμαστε καλυμένοι και απο αυτό...

 

Εγώ τη μετάφραση στο pad την έκανα και πάλι βγάζει ό,τι θέλει!!

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα το ίδιο. Τίποτα απ' όσα δοκίμασα δεν απέδωσε. Τίποτα.

Πάντως, κάποιες φορές, κάνοντας refresh τον Εxplorer (στον Fifefox εμφανίζεται κάπως σπανιότερα το πρόβλημα), εμφανίζει το blockcart κανονικά. Αν αυτό δώσει σε κάποιον με περισσότερες γνώσεις καμιά ιδέα...

Σε μένα συμβαινει αυτό που ανέφερα πιο πάνω. Δηλαδη οταν το "στέλνω"¨στο καλάθι είναι κινέζικο. Μετα την ανανέωση είτε σε FF είτε σε chrome βγαινει ελληνικό το προιόν..

 

Αυτό που έχει ενδιαφέρον και αν μπορεί ας το δοκιμάσει κανεις είναι:

  • στη σελίδα του προιοντος εισαγωγή ενος μεγάλου αριθμού π.χ 100 δίνει το "Δεν υπάρχουν αρκετά προϊόντα σε απόθεμα" σε κινεζικα.
  • εισαγωγή ενός μικρού αριθμού π.χ 1-2 κ μετα ενος μεγάλου δίνει το "Έχετε ήδη τη μέγιστη διαθέσιμη ποσότητα για το προϊόν αυτό" σε Ελληνικά

Πάντως τα errors δεν τα αποθηκεύει στη βάση, τα παίρνει απο το αρχείο errors.php οποτε εκει δνε έχει να κάνει το collation σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...