Jump to content

Mη αποστολή email παραγγελιών. Το test email λειτουργεί.


Puriom

Recommended Posts

Γεια χαρά!

Σε δοκιμαστικές παραγγελίες δεν λαμβάνει emails ούτε ο πελάτης ούτε και γω. Το test email του καταστήματος στέλνει κανονικά (το στάνταρτ αγγλικό κείμενο για το τεστ). Καμιά ιδέα τι δεν κάνω σωστά ή πού υπάρχει πρόβλημα; Ευχαριστώ

Edited by Puriom (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Το μήνυμα της "δοκιμαστικής" παραγγελίας που έκανα στάλθηκε κανονικά και στα ελληνικά.. το test email αγγλικά δουλεύει στα ελληνικά βγάζει αλαμπουρνέζικα.... δεν ξέρω φίλε μου και γω το ψάχνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάπου διάβασα ότι μπορεί να φταίει ότι δεν υπάρχουν email templates στα ελληνικά. Έλεος με τα ελληνικά στις eshops εφαρμογές: το λάδι μας έχουν βγάλει. Ενεργοποίηση και απενεργοποίηση modules, που ενίοτε βοηθά, εδώ τίποτα.

Kαι είναι από τα σοβαρότητα κομμάτια του eshop.

Link to comment
Share on other sites

Tη δοκιμαστική παραγγελία την κάνεις από το BackOffice ή ως πελάτης ο ίδιος; Εμένα το δεύτερο δεν μου δουλεύει. Πρέπει να έχω παραλείψει κάτι πολύ βασικό, μου φαίνεται. Γι' αυτό ζητώ βοήθεια εδώ.

 

Επίσης αυτό που αναφέρεις ισχύει: Τα μηνύματα που μπορείς να στείλεις από το back office και εμφανίζονται στη σελίδα παραγγελιών είναι σε html (αλλαμπουρνέζικα) και όχι κανονικά. Λες και δεν χρησιμοποιείται η ίδια db. Οπότε κάπου στα templates ίσως είναι η λύση.

 

Αν κάποιος φίλος το έχει επιλύσει, ας μας βοηθήσει PLEASE.

Edited by Puriom (see edit history)
Link to comment
Share on other sites

Tη δοκιμαστική παραγγελία την κάνεις από το BackOffice ή ως πελάτης ο ίδιος; Εμένα το δεύτερο δεν μου δουλεύει. Πρέπει να έχω παραλείψει κάτι πολύ βασικό, μου φαίνεται. Γι' αυτό ζητώ βοήθεια εδώ.

 

Επίσης αυτό που αναφέρεις ισχύει: Τα μηνύματα που μπορείς να στείλεις από το back office και εμφανίζονται στη σελίδα παραγγελιών είναι σε html (αλλαμπουρνέζικα) και όχι κανονικά. Λες και δεν χρησιμοποιείται η ίδια db. Οπότε κάπου στα templates ίσως είναι η λύση.

 

Αν κάποιος φίλος το έχει επιλύσει, ας μας βοηθήσει PLEASE.

 

Την δοκιμαστική την κάνω από το FO κανονικά απλά με άλλο e-mail στο λογαριασμό από αυτό του admin..

 

Μόνο το test e-mail δε μου δουλεύει.. Όλα τα άλλα μου δουλεύουνε μετά από μια μικρή παρέμβαση στη γραμματοσειτά που έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη γραμματοσειρά νομίζω πως θα μου χρειαστεί. Π.χ. στο mini cart (άνω δεξιά) κατά καιρούς χάνονται τα ελληνικά και βγαίνουν html. Μπορείς να μου πεις πού κάνω την αλλαγή;

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Οκ και γω ψάχνω βιβλία για τις κατατακτήριες στο Μετσόβιο που γίνανε για να διαβάσω για του χρόνου!!

 

IT Rules.. Νέος στόχος να μπω στο τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Εθνικού Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Αθηνών (Μετσόβιο)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω μετά και θα σου απαντήσω.. Να σου πω, ξέρεις πώς μπορούμε να ρυθμίσουμε το λογότυπο αν το αποθηκεύουμε στο pc χωρίς φόντο (διάφανο) να εμφανίζεται και στη σελίδα έτσι; Γιατί και png που βάζω διάφανα με λευκό φόντο μου τα βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...