Jump to content

Πρόβλημα με ιό στο eshop μου.


ppschrs

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, εδώ και μερικές ημέρες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έρχεται ένα εμαιλ από εκεί που λέει: ερώτηση σχετικά με το προϊόν. Έρχεται 5-10 φορές την ημέρα. Κάθε φορά από διαφορετικό εμαιλ και σε διαφορετική γλώσσα. Στην αρχή νόμιζα ότι με ρωτούσαν από άλλες χώρες. Τα μηνύματα όμως ήταν πάντοτε άσχετα από το προιόν και έτσι άρχισα να υποψιάζομαι. Πήγα λοιπόν και απενεργοποίησα το συγκεκριμένο πρόσθετο. Σταμάτησαν να μου έρχονται για 2 μέρες τα εμαιλ αλλά μετά ξεκίνησαν πάλι. Προχτές πήγα να μπω στο σαιτ μου από έναν ξένο υπολογιστή και δε μου το άνοιξε ενώ ταυτόχρονα έβγαλε το antivirus ότι υπάρχει κάποιος ιός trojan. Μπήκα λοιπόν στο webmaster tools και έψαξα για κακόβουλο λογισμικό αλλά μου βγάζει ότι αυτός ο ιστότοπος δεν έχει κανένα κακόβουλο λογισμικό. Κοντεύει να με τρελάνει. ¨εχει κανείς ιδέα τι μπορεί να είναι και πως να το αντιμετωπίσω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ακόμα δεν έχει λυθεί το πρόβλημα. Ο ιός βρέθηκε από το nod και έχει αυτό το όνομα:

JS / Kryptik.ADZ (λέει ότι είναι trojan).

Έψαξα δεκάδες forums, βρήκα κάποιες λύσεις αλλά δε δούλεψε καμία. Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι και πως θα διορθωθεί? Έχει τύχει σε κανέναν κάτι παρόμοιο? Το σαιτ μου είναι το :

www.exoplismos-edu.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση αλλά λόγω φόρτου εργασίας το είχα αφήσει στην άκρη το θέμα. Το φιλοξενεί ένας φίλος. Δεν είχα ποτέ παρόμοια προβλήματα. Βρήκα κάποιες λύσεις και έψαξα στον κώδικα αλλά δεν βρήκα κάτι. Τις τελευταίες 5-6 μέρες δεν εμφανίζεται ο ιος αλλά υπάρχει ένα χονδρό πρόβλημα που μόλις ανακάλυψα. Δεν εμφανίζει καθόλου τα modules στο πανελ μου. Μόνο τις θέσεις εμφανίζει. Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια σχέση ή να είναι κάτι άλλο? Ποιους φακέλους πρέπει να αλλάξω για να εμφανιστούν ξανά τα modules στο πανελ μου?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...